Центърът е създаден през 2006 година и е натрупал почти 20-годишна практика. В Германия има над 20 болници за интегративна онкология. Методиката набира все по-голяма популярност, а у нас нещата са на обратния полюс, обясни в интервю за БНР създателят на центъра д-р Христо Дамянов.
Тази методика се практикува в множество клиники по света, уточни той, като акцентира върху холистичния подход – не лекуване на туморните заболявания с трите стандартни метода – операция, лъчетерапия и химиотерапия, а цялостно лечение с възможност за повлияване и на физиката, и на психиката, комплексно лечение с индивидуален подход.
"За разлика от всички частни заведения, които се навъдиха твърде много в държавата, занимаващи се с онкология, и усвояват много успешно клиничните пътеки", лечението в центъра, за разлика от множество европейски страни, се заплаща единствено от пациентите", посочи д-р Дамянов.
Откакто през 2012 г. центърът е осъдил Здравното министерство в КЗД и Административния съд за дискриминация на онкоболни пациенти, се води борба за затварянето му, коментира Христо Дамянов в предаването "Преди всички".
"С непрекъснати проверки. С опити да ни изкарат, че работим незаконно. Спечелихме 4 дела на крайна инстанция. Това е поводът да се води буквално война за прекратяване на нашата дейност. По всевъзможни начини."
Уникален метод, по който работят в клиниката, дава успешен резултат в над 80 на сто от случаите, които са в напреднал стадий и при които лечението с конвенционалните методи е невъзможно, твърди д-р Дамянов. На отправена от тях покана към МЗ да представят тези възможности са получили "инспекция от Здравната каса, тоест ответен удар", "при което бяхме посъветвани или да затворим клиниката, или да променим статута, тоест да спрем нашата дейност по лечение на онкозаболявания".
Към момента 8 болни се лекуват в клиниката. "За мен като човек и лекар това е посегателство върху живота на тези 8 болни", изтъкна лекарят.
"Искахме среща, за да представим проблемите при лечение на онкоболни. Там е медицинска катастрофа. Загиват годишно повече от 35 000 болни с онкологични заболявания. Нещата се задълбочават", заяви той.
"Имаме идеен план да представим на здравното министерство – да вкараме в клиничната практика уникален метод."
Клиничните проучвания на този метод обаче струват милиони и трябва да бъдат дело на държавата, категоричен е д-р Христо Дамянов.
"Нов метод, за да го направите стандартен, изисква първа, втора фаза на клинични проучвания, които струват милиони. Нашите резултати сме ги представили в реномирани научни списания. Извършили сме фаза предклинични проучвания, доказваме ефективността и безопасността на тази методика. Чуждите научни списания ни обръщат сериозно внимание. Здравното министерство не се интересува изобщо от този български метод на лечение."
"Тази тройка – министър Хинков с неговите заместник-министри, трябва да се вземат мерки за отстраняването на тези хора", изрази мнение Христо Дамянов. Според него се изпълняват "политически поръчки, водещи до загуба на живот на хиляди хора в България".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Днес е втората годишнина от масовата стрелба в белградското училище "Владислав Рибникар", когато ученик уби десет души. Сърбия почете паметта на застреляните преди година 9 ученици в Белград На днешния ден преди две години тринадесетгодишно момче откри стрелба в белградското основно училище „Владислав Рибникар“. Загинаха девет деца и..
Организацията на страните-износителки на петрол, известна като ОПЕК+, се споразумя да ускори увеличаването на производството за втори пореден месец през юни с 411 000 барела на ден, съобщиха от групата пред агенция Франс прес. След кратка онлайн среща от групата обявиха, че въпреки спадащите цени и очакванията за по-слабо търсене, основите на..
Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиан Шмит е написал в доклад до Съвета за сигурност на ООН, че властите в босненската Република Сръбска застрашават мира в страната и Дейтънското споразумение с действията си. Той предупреди, че действията им са заплаха за стабилността на целия регион. В редовния..
Лекарите от "Пирогов" са се опитали безуспешно да реанимират детето от Ботевград, което е било докарано в състояние, несъвместимо с живота, обясни пред "Хоризонт" директорът на спешната болница д-р Валентин Димитров. Около обед пред болницата възникна напрежение между роднините на починалото дете и лекарите, което доктор Димитров определи като..
САЩ готвят нови санкции срещу "Газпром" и големи руски банки. Мерките целят да засилят натиска върху Москва и да подкрепят усилията на президента Тръмп за прекратяване на войната в Украйна, съобщи Ройтерс, позовавайки се на информирани американски служители. Според представител от администрацията на Тръмп, чието име не се посочва, санкции..
Районната колегия на Български лекарски съюз в Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и искрени съболезнования към семейството на починалото преди месец 6-годишно дете след стоматологична манипулация в частна клиника. В същото време от съсловната организация изразяват тревога от зачестилите случаи на публичен натиск и стигматизация на..
Хиляди гости посреща Павликени на 12-ото издание на Празника на яйцето. В различните занимателни игри и при приготвянето на традиционните ястия на 20-е населени места в общината ще бъдат счупени около четири хиляди яйца. Празникът завършва довчера с концерт на "Керана и Космонавтите". Едно яйце – много възможности. Това доказват за..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..