Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"На главата на Украйна много ще тежат сключените международни договори по време на войната"

Проф. Боян Дуранкев: По време на войната най-важно е кой ще държи военните министерства, включително и в България

"Планът за възстановяване, който трябва да се разработи, не е само за Украйна. Ще трябва да се запушват пробойните в самия ЕС"

| Интервю
Проф. Боян Дуранкев
Снимка: Стопкадър, БНТ

"По време на войната най-важно е кой ще държи военните министрества, включително и в България, тъй като от там текат най-големите блага и най-големите корупции". Това заяви пред БНР проф. Боян Дуранкев. 

Той даде за пример данни от САЩ за увеличението в цената на ракетите "Стингър", която само за няколко години се е повишила седем пъти. 

Проф. Дуранкев коментира възстановяването на Украйна след приключването на военните действия.  

"Планът за възстановяване, който трябва да се разработи, не е само за Украйна. Европейските страни също имат нужда от възстановяване. Германското правителство публикува информация колко е дало за оръжия. Отпуснатите досега средства за 2022 г., 2023 г. и 2024 г. са над 16 милиарда евро. Те няма да имат никаква възвращаемост като инвестиции и ще трябва да се запушват пробойните в самия ЕС. 

Ако погледнем към Украйна, само това, което до момента има за възстановяване на пораженията, е над 486 милиарда долара. Не бива да се подценява въпросът кой и по какъв начин ще ги плаща. Очертаващата се тенденция сочи, че основният платец ще бъде ЕС. 

Ако трябва да се помогне на Украйна след войната, периодът, за който ще се трябва да се възстанови, не е едно поколение-както след Втората световна война. Украйна трябва да се възстанови за 5 до 8 години. Изисква се огромна концентрация на усилия и преразглеждане на много от споразуменията, които страната има. Тя е затънала безнадеждно в дългове. Огромният украински бюджет отива основно за поддържане на армията.

На главата на Украйна много ще тежат сключените международни договори по време на войната. Значителна част от тях е под формата на кредити. Те трябва да бъдат върнати, освен ако добрият Европейски съюз, САЩ и Великобритания не ѝ ги опростят. Представям си, че това  е възможно, ако обединеният Запад реши да подпомогне по такъв начин Украйна и да докаже, че за кратък срок – една или две петилетки, Украйна ще може да се възстанови и да заработи по-добре и по-успешно, отколкото до този момент". 

Проф. Боян Дуранкев посочи, че след войната Украйна ще бъде изправена и пред проблем с работната сила. 

"До този момент напусналите украински граждани са над десет милиона души. 4.2 милиона от тях се ползват от Механизма за временна закрила на ЕС. Те са със своите семейства и са намерили добри условия за работа в ЕС. Няма как да си представим, че ще бъдат склонни да се върнат в Украйна и да помагат за възстановяването".

Той отчете и интереса на страните членки на ЕС – най-вече Полша и Германия, за заместване на дефицитната местна работна сила. 

Проф. Дуранкев  подчерта също, че има неизгодни за Украйна договори с големите транснационални корпорации, най-вече по повод закупуването на земя. 

"Тези корпорации ще успеят по един или друг начин да наложат своите икономически интереси".

Той обърна внимание и на възможността за разширяване пазара в ЕС с допускането на Украйна и негативите, които в момента понасят фермерите от общността.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тимчо Муцунски

Муцунски: Евроинтеграцията на РСМ спря заради неизпълнените промени в Конституцията

Министърът на външните работи и външната търговия на Северна Македония Тимчо Муцунски заяви, че евроинтеграцията на Скопие е спряла заради неизпълненото условие за промени в Конституцията. В интервю за телевизия "Телма" той каза и, че трябва да бъде отложено действието на промените, говорейки за изискванията българите да бъдат вписани в..

публикувано на 15.01.25 в 08:17

На кръгла маса в УНСС обсъждат проблемите на земеделските производители за достъп до пазара

Достъпът на българските производители на храни до пазара и проблемите, които срещат, за да реализират продукцията си - ще обсъждат на кръгла маса днес земеделци, преработватели и учени. Форумът ще се произведе в Университета за национално и световно стопанство.  Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет..

публикувано на 15.01.25 в 08:11
Борислав Петков

Борислав Петков по казуса с чумата по овцете: Където има дим, ще има и огън

Работата на временната парламентарна комисия за чумата и шарката по дребните преживни животни се удължава, защото има да изслушва още длъжностни лица, а заради коледните празници е пропуснато време. Това обясни пред БНР Борислав Петков, депутат от МЕЧ и председател на Комисията  Той посочи, че още от първото заседание е констатирал " доста..

публикувано на 15.01.25 в 08:10

Константин Стаменов: Механизмът на компенсации за тока е важен за икономиката

Механизмът на компенсации, който вчера всички подкрепиха в бюджетната комисия, е изключително важен за нормалното функциониране на икономиката.  Това заяви пред БНР председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов в коментар на високите цени на тока, компенсациите за небитовите потребители и..

публикувано на 15.01.25 в 08:09
Пожарът унищожава

Предупредиха за "особено опасна ситуация" заради ветрове в района на пожарите в САЩ

Предупреждение за "особено опасна ситуация" заради очаквани силни ветрове в ранните часове на днешния ден в района на Калифорнийските пожари е в сила в САЩ. Вече седмица продължават усилията за овладяване на пламъците. Това е поредното предизвикателство пред пожарникарите, които продължават тежката си битка за овладяване на огнената..

публикувано на 15.01.25 в 07:52

Изстреляха българския спътник "Балкан-1"

Изстрелян е първият български спътник "Балкан-1", който ще предава данни за програмата "Коперник" на Европейския съюз, предаде БТА.  Спътникът е разработка на компанията "ЕндуроСат" и бе изведен в космоса с ракетата "Фалкон 9" на компанията "Спейс Екс". Мисията бе наблюдавана онлайн в Планетариума на Висшето военноморско училище във..

публикувано на 15.01.25 в 07:50
Израелски войници в Ивицата Газа.

Споразумението за примирие в Газа е "по-близо от всякога"

След преговори в Катар, продължили повече от 8 часа, официални лица от посредниците Катар, Египет и САЩ, както и Израел, и "Хамас" заявиха, че споразумението за примирие в обсадения анклав и освобождаването на заложниците е по-близо от всякога. Палестинците и израелците изразиха предпазлив оптимизъм, че сделката за прекратяване на огъня в..

публикувано на 15.01.25 в 07:42