Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"На главата на Украйна много ще тежат сключените международни договори по време на войната"

Проф. Боян Дуранкев: По време на войната най-важно е кой ще държи военните министерства, включително и в България

"Планът за възстановяване, който трябва да се разработи, не е само за Украйна. Ще трябва да се запушват пробойните в самия ЕС"

| Интервю
Проф. Боян Дуранкев
Снимка: Стопкадър, БНТ

"По време на войната най-важно е кой ще държи военните министрества, включително и в България, тъй като от там текат най-големите блага и най-големите корупции". Това заяви пред БНР проф. Боян Дуранкев. 

Той даде за пример данни от САЩ за увеличението в цената на ракетите "Стингър", която само за няколко години се е повишила седем пъти. 

Проф. Дуранкев коментира възстановяването на Украйна след приключването на военните действия.  

"Планът за възстановяване, който трябва да се разработи, не е само за Украйна. Европейските страни също имат нужда от възстановяване. Германското правителство публикува информация колко е дало за оръжия. Отпуснатите досега средства за 2022 г., 2023 г. и 2024 г. са над 16 милиарда евро. Те няма да имат никаква възвращаемост като инвестиции и ще трябва да се запушват пробойните в самия ЕС. 

Ако погледнем към Украйна, само това, което до момента има за възстановяване на пораженията, е над 486 милиарда долара. Не бива да се подценява въпросът кой и по какъв начин ще ги плаща. Очертаващата се тенденция сочи, че основният платец ще бъде ЕС. 

Ако трябва да се помогне на Украйна след войната, периодът, за който ще се трябва да се възстанови, не е едно поколение-както след Втората световна война. Украйна трябва да се възстанови за 5 до 8 години. Изисква се огромна концентрация на усилия и преразглеждане на много от споразуменията, които страната има. Тя е затънала безнадеждно в дългове. Огромният украински бюджет отива основно за поддържане на армията.

На главата на Украйна много ще тежат сключените международни договори по време на войната. Значителна част от тях е под формата на кредити. Те трябва да бъдат върнати, освен ако добрият Европейски съюз, САЩ и Великобритания не ѝ ги опростят. Представям си, че това  е възможно, ако обединеният Запад реши да подпомогне по такъв начин Украйна и да докаже, че за кратък срок – една или две петилетки, Украйна ще може да се възстанови и да заработи по-добре и по-успешно, отколкото до този момент". 

Проф. Боян Дуранкев посочи, че след войната Украйна ще бъде изправена и пред проблем с работната сила. 

"До този момент напусналите украински граждани са над десет милиона души. 4.2 милиона от тях се ползват от Механизма за временна закрила на ЕС. Те са със своите семейства и са намерили добри условия за работа в ЕС. Няма как да си представим, че ще бъдат склонни да се върнат в Украйна и да помагат за възстановяването".

Той отчете и интереса на страните членки на ЕС – най-вече Полша и Германия, за заместване на дефицитната местна работна сила. 

Проф. Дуранкев  подчерта също, че има неизгодни за Украйна договори с големите транснационални корпорации, най-вече по повод закупуването на земя. 

"Тези корпорации ще успеят по един или друг начин да наложат своите икономически интереси".

Той обърна внимание и на възможността за разширяване пазара в ЕС с допускането на Украйна и негативите, които в момента понасят фермерите от общността.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

Обединеното кралство забрани "Палестинско действие" като терористична организация

В Обединеното кралство депутатите гласуваха за забрана на "Палестинско действие" като терористична организация, въпреки някои опасения на правозащитници, че този ход може да се окаже удар върху легитимните форми на протест.  Във Великобритания искат да забранят групата "Палестинско действие“ Проектът за заповед за изменение на Закона за..

публикувано на 02.07.25 в 22:00

Азербайджанци у нас осъдиха смъртта на граждани от азерски произход в Екатеринбург

Азербайджанската диаспора в България осъди действията на руските сили на реда, които са довели до смъртта на граждани от азерски произход в град Екатеринбург. От сдружението призовават международните правозащитни организации да обърнат внимание на случаите в Руската федерация, при които се говори за "етническа престъпност" и се подбужда омраза..

публикувано на 02.07.25 в 21:50

Младите лекари очакват одобрен законопроект за заплащането на труда им до края на юли

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" очакват до края на юли да има одобрен от парламента законопроект, с който се определя минималното заплащане на труда на медицинския персонал. Това стана ясно след организирана от тях дискусия по темата, която се проведе в Народното събрание. Протестиращите поискаха минималната заплата за лекар без..

публикувано на 02.07.25 в 21:46

Иран спира сътрудничеството с МААЕ

Иран спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия. Президентът на страната Масуд Пезешкиан утвърди решението, което бе гласувано миналата седмица от иранския парламент с аргумента, че агенцията взима страната на външните врагове на Ислямската република. Иран увери, че служителите на МААЕ в страната са в безопасност С..

публикувано на 02.07.25 в 21:12

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов излезе с позиция по скандала

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов от "Продължаваме промяната" излезе с позиция по скандала. Според него решението да бъде махнат е взето едностранчиво от градоначалника инж. Огнян Атанасов и без да е разговаряно с него. Служители на Общината разказват, че двамата били приятели, но във вторник имали остро пререкание по..

публикувано на 02.07.25 в 20:05
Активисти на

40 организации от Европа настояват за по-бързо въвеждане на директивата за делата шамари

40 организации от над 15 европейски държави се обединяват , за да настояват за по-бързото приемане в националното законодателство на директивата срещу т.нар. дела шамари , които се използват, за да заглушат граждански организации и журналисти.  В България организациите, които настояват за по-бързото транспониране на европейската директива, са..

публикувано на 02.07.25 в 19:55
Илие Боложан

Румъния вдига данъци и такси

Премиерът на Румъния Илие Боложан обяви серия от мерки, включващи увеличаване на данъците и таксите в страната. Сред тях са увеличаване на ДДС и акциза върху алкохол, тютюн и горива, както и замразяване на заплатите в държавния сектор. Сред мерките, които ще бъдат част от този проект, са коригирането на ДДС на два прага (общата ставка от 21%..

публикувано на 02.07.25 в 19:42