"Гражданите има нужда се събудят и да натиснат българските политици - да им припомнят, че трябва да са отговорни към съдбините на страната, защото моментът е исторически", посочи той пред БНР.
"Това е ход, продиктуван от спешната нужда да защитим България. Ако преди 3-4 години говорехме за "Зелената сделка“ като нещо в бъдещето или за конфликта в Украйна като нещо, което няма да ни застигне, днес те чукат на вратата ни. Министър-председателят ни смята, че е нормално и няма никаква тема табу да говорим за война между НАТО и Русия, която ще се води в Черно море. Трябва да има граждански отговор на това нещо".
Кузман Илиев не пожела да посочи конкретни имена, които са се обединили около движение "България може“.
"След един месец съм склонен да говоря за това кои хора са го подкрепили. Има доста личности – преподаватели, хора от бизнеса, общественици, които усещат, че е дошъл момент гражданската енергия и сила да се структурира и да започне да се чува".
Мястото на България е в Европа, заяви Кузман Илиев, но поясни:
"Но Европа, която е силна и уважаваща себе си. И една България, която да бъде чувана в Европа. Не може да си безгласната буква, на която само се спуска и нарежда. Страната ни може да каже в рамките на НАТО, че война в Черно море означава ликвидиране на България. Ние мълчим. В ЕС да кажем, че трябва да преосмислим "Зелената сделка“, защото не може да си затворим енергетиката".
Ако партията е единственият инструмент да се участва в политическия живот, защо движението да не прерасне в партия, заяви той.
"Съвременните партии би трябвало да представляват електорални платформи, които да дават възможност на качествени хора с каузи да участват на избори. Сега партиите са структури, подчинени на някакви бизнесмени, които искат да овладеят политиката за техен кеф.
Целя се в нормалните българи. Тези хора, които искат нормални доходи и сигурност. Не искат да воюват с Русия. Уважават Америка, но харесват Америка на Тръмп, не на Байдън".
Кузман Илиев коментира случващото се в съдебната система.
"Нещата си продължават с пълна пара и тези реформатори, които трябваше да направят нещо, по-скоро бяха погълнати и завъртени от политическия ни водовъртеж".
Моята интуиция подсказва, че няма да има никакви проблеми с ротацията, посочи още той в предаването "Нещо повече".
"Нашите евроатлантически партньори не искат да има проблем. Тук има едни игрички, в които господин Борисов и господин Пеевски се подиграват на своите младши партньори в сглобката. Това обаче се случва на гърба на нормалните българи. Става дума за политически цирк".
Илиев вижда своето активно участие в политическия живот.
"Българските политици сега не защитават националния интерес".
Той обясни какви са шансовете на страната ни за влизане в еврозоната през 2025 г.
"Ако зависи от обективните правила – никакви, ако зависи от политиката – огромни, а то зависи от политиката. Европа иска да направи дигитално евро - това е пълен контрол над гражданите".
Кузман Илиев смята, че България се намира на кръстопът – "или ще тръгнем да се модернизираме бързо, или ще продължим да затъваме".
Според него Шенген вече не съществува. А ако продължаваме така, ЕС също няма да издържи дълго.
"Идеята на ЕС не е да война и да направи "Зелена сделка“.
Кузман Илиев ще предложи да се направи меморандум, с който експерти да извършат предоговаряне на "Зелена сделка", като се отчетат интересите на гражданите.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..