Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Създаването на "България може" е ход, продиктуван от спешната нужда да защитим България"

Ново гражданско движение ще се бори срещу Зелената сделка и разрастването на конфликта в Украйна

Кузман Илиев: Целя се в нормалните българи. Тези, които искат нормални доходи и сигурност, а не да воюват с Русия

| Интервю
Снимка: Мария Филева

Кузман Илиев представи ново гражданско движение, което носи името "България може". 

"Гражданите има нужда се събудят и да натиснат българските политици - да им припомнят, че трябва да са отговорни към съдбините на страната, защото моментът е исторически", посочи той пред БНР. 

"Това е ход, продиктуван от спешната нужда да защитим България. Ако преди 3-4 години говорехме за "Зелената сделка“ като нещо в бъдещето или за конфликта в Украйна като нещо, което няма да ни застигне, днес те чукат на вратата ни. Министър-председателят ни смята, че е нормално и няма никаква тема табу да говорим за война между НАТО и Русия, която ще се води в Черно море. Трябва да има граждански отговор на това нещо". 

Кузман Илиев не пожела да посочи конкретни имена, които са се обединили около движение "България може“.

"След един месец съм склонен да говоря за това кои хора са го подкрепили. Има доста личности – преподаватели, хора от бизнеса, общественици, които усещат, че е дошъл момент гражданската енергия и сила да се структурира и да започне да се чува". 

Мястото на България е в Европа, заяви Кузман Илиев, но поясни:

"Но Европа, която е силна и уважаваща себе си. И една България, която да бъде чувана в Европа. Не може да си безгласната буква, на която само се спуска и нарежда. Страната ни може да каже в рамките на НАТО, че война в Черно море означава ликвидиране на България. Ние мълчим. В ЕС да кажем, че трябва да преосмислим "Зелената сделка“, защото не може да си затворим енергетиката". 

Ако партията е единственият инструмент да се участва в политическия живот, защо движението да не прерасне в партия, заяви той.

"Съвременните партии би трябвало да представляват електорални платформи, които да дават възможност на качествени хора с каузи да участват на избори. Сега партиите са структури, подчинени на някакви бизнесмени, които искат да овладеят политиката за техен кеф. 

Целя се в нормалните българи. Тези хора, които искат нормални доходи  и сигурност. Не искат да воюват с Русия. Уважават Америка, но харесват Америка на Тръмп, не на Байдън". 

Кузман Илиев коментира случващото се в съдебната система. 

"Нещата си продължават с пълна пара и тези реформатори, които трябваше да направят нещо, по-скоро бяха погълнати и завъртени от политическия ни водовъртеж".

Моята интуиция подсказва, че няма да има никакви проблеми с ротацията, посочи още той в предаването "Нещо повече".

"Нашите евроатлантически партньори не искат да има проблем. Тук има едни игрички, в които господин Борисов и господин Пеевски се подиграват на своите младши партньори в сглобката. Това обаче се случва на гърба на нормалните българи. Става дума за политически цирк".

Илиев вижда своето активно участие в политическия живот.

"Българските политици сега не защитават националния интерес".

Той обясни какви са шансовете на страната ни за влизане в еврозоната през 2025 г.

"Ако зависи от обективните правила – никакви, ако зависи от политиката – огромни, а то зависи от политиката. Европа иска да направи дигитално евро - това е пълен контрол над гражданите".

Кузман Илиев смята, че България се намира на кръстопът – "или ще тръгнем да се модернизираме бързо, или ще продължим да затъваме".

Според него Шенген вече не съществува. А ако продължаваме така, ЕС също няма да издържи дълго. 

"Идеята на ЕС не е да война и да направи "Зелена сделка“.

Кузман Илиев ще предложи да се направи меморандум, с който експерти да извършат предоговаряне на "Зелена сделка", като се отчетат интересите на гражданите.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59