Жените в България получават средно с 12,6 процента по-ниски заплати от мъжете, но в редица икономически дейности разликите във възнагражденията са много по-големи, сочат данните на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Над 40 на сто от жените на възраст от 25 до 34 години в България имат висше образование, при 28 на сто висшисти сред мъжете в същата възрастова група.
Всеки четвърти депутат в 49-ото Народно събрание е жена, а политиката у нас се възприема като предимно „мъжка“ професия, отбелязват още от синдиката.
В някои сфери жените получават с 30 процента по-ниски заплати от мъжете, например „Финанси и застраховане“, каза заместник-директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Виолета Иванова.
Има и дейности, например строителството, в които жените получават с 16 процента по-високо възнаграждение от мъжете, тъй като в този отрасъл са на позиции за по-квалифицирани кадри като инженери и проектанти. Сферите с най-много работещи жени са търговията, преработващата промишленост, здравеопазването и образованието. Заетостта на мъжете доминира в две от трите най-високо платени икономически дейности: „Производство и разпределение на електрическа и топлоенергия“ и „Създаване и разпространение на информация“.
Наетите жени преобладават в най-ниско платените дейности като „Хотелиерство и ресторантьорство”.
От КНСБ обявиха, че след местните избори през 2023-а година жените-кметове са 13 на сто, а общинските съветници - малко под 30 процента. В България жените на мениджърски позиции са по-слабо представени - те са 45 процента. Дамите в бордовете на най-големите компании, регистрирани на фондовите борси в Европейския съюз, са средно 34 на сто, а у нас - 18 процента.

Оставката на Наталия Киселова като председател на НС няма значение за работата на парламента, но има голямо значение за ситуацията вътре в БСП. Това заяви пред БНР Васил Тончев от социологическа агенция "Сова Харис". Киселова сдава поста: Показвам как трябва да се постъпва. За мен беше чест! "Оставката няма значение за работата на..
Нов закон в Гърция изисква регистрация на всички собственици на маслинови дървета. Глобяват до 5 хиляди евро. Въвежда се регистрация на маслиновите дървета, които се намират в частни имоти. Ако притежавате двор и имате повече от 21 маслинови дървета, трябва да се регистрирате в специална платформа, дори и да не получавате приход от тези..
Музикалното училище в Бургас е въвело система за достъп до сградата, която да предпазва от безконтролно влизане на външни лица. Системата е внедрена преди няколко години – турникети за удостоверяване на достъпа . Един път влязъл, за да напуснеш сградата, трябва отново да се чекираш. Знае се във всеки момент кога е влязъл ученикът и кога е..
На Председателски съвет ще бъде решено кога ще се проведе гласуването за нов председател на НС. Това стана ясно от думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който отрече да има напрежение между неговата партия и БСП заради оттеглянето на Наталия Киселова: Киселова сдава поста: Показвам как трябва да се постъпва. За мен беше чест! Подписват..
Практически семинар - беседа за родители, баби, дядовци, учители и помощник-възпитатели ще се проведе тази вечер в Плевен. Той ще се състои от 18.00 часа в арт залата на хотел "Ростов" . Основен лектор е Монтесори педагогът Мила Томова–Прусийска, която има амбицията да го превърне в пътуващо за страната събитие. Тя ще предостави на..
Украйна е атакувала Москва с дронове за трета поредна нощ, заявиха руските власти, цитирани от Ройтерс. Дронове са атакували и други руски области, посочва БТА. Руската противовъздушна отбрана е унищожила общо 100 украински дрона през нощта, в това число 6 в района на Москва и 13 в гранични области, заяви руското министерство на..
В навечерието на Деня на будителите столичното 93 СУ "Александър Теодоров Балан" отбелязва 60-годишния си юбилей. По сградата на училището се появиха пукнатини . То се намира в квартал "Гео Милев", а недалеч от него текат строителни работи по разширяването на софийското метро, заради които се появиха и предположения, че може да са предизвикали..
"Знаехме, че д-р Хасърджиев има лични проблеми. От много време се опитвахме да му помогнем. Но той не желаеше да потърси психологическа или каквато и..
Прокуратурата повдигна нови обвинения и прецизира част от сегашните на кмета на Варна Благомир Коцев. Очаква се в петък на Коцев и защитата му да им..
Не приемам твърдение, че БСП няма да мине 4-процентната граница при парламентарни избори. Това са внушения на някои от опозиционните сили,..