Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бездействието е опасно за провосъдието

Атанаска Дишева: Трябва да продължи общественият натиск и да се стигне до законодателните промени

| Интервю
Атанаска Дишева
Снимка: Мария Филева

Да се поддържат общественият интерес и общественият натиск върху разследванията за схемите с търговия на влияние в правосъдната система и да се стигне до реални законодателни промени, защото бездействието е опасно за правосъдието. Това мнение сподели в интервю пред БНР Анатанска Дишева, член на ВСС.

В предаването "Неделя 150" тя коментира и какво се очаква от разследването на временната комисия в НС, както и от работата на прокуратурата.

"Очаквам временната комисия в НС да стигне до по полезни резултати и да предложи законодателни изменения, доколкото членовете на комисията са в състояние. Във ВСС съдийската колегия също работим и събираме писмени документи", каза Атанаска Дишева и допълни, че се надява да се попълни и състава на КПКОНПИ с новите ѝ правомощия.

Според нея бързото бързото разкриване на т. нар. "червен пират" няма до доведе до съществено разрешаване на проблема.

"Ние сме в ситуация и очакваме обсъждането по Закона за съдебната. Аз се надявам да продължи общественият натиск, за да може да бъдат поставени органите на досъдебното производство, разследващите и прокуратурата да нямат възможност да бездействат, както дълго са го правили по случаите с Пепи Еврото и Мартин Нотариуса", коментира Дишева.

Тя смята, че казусът за "червения пират" може да приключи с осъдителна присъда.

"Твърде бързо беше разкрит "червения пират" и се появи информация, че бил отдавна известен на органите на разследването. Въпросът е, защо досега не е бил задържан и не са предявявани обвинения . Опитът да се успокои общественото напрежение с тези заплахи и изваждането на едно лице и проблеми от психо-емоционално естество, някак си не дава отговор на очакването, да се проведе за Мартин Нотариуса и Пепи Еврото задълбочено разследване, което да извади наяве наслагвани с години подобни проблеми", Атанаска Дишева.

Според нея "на този етап е рано да се каже дали има светлина в тунела".

"Не трябва да се престава да се поддържа обществения интерес по тази тема и обществения натиск. Очевидно от разкрития, които се правят и какво е правено в Районна и Градска прокуратура от май 2023 досега, бездействието само за определен период от време върши своята работа – биха могли да се прикрият следи, би могла да се смени обществено-политическата конюктура. Само по себе си бездействието е опасно за правосъдието", предупреди представителят на ВСС

Тя е категорична, че съдебната система очевидно се е разболяла. 

"Нека не бъдем наивници, всичко зависи от личностите, каквито и нормативни актове, конституционни промени да има, ако приложението на тези актове е с обратно тълкуване и има вратички, позволяващи тълкуване, има ли значение нормативният акт", предупреди Дишева.

Предстои избор на председател на ВАС и трябва се поставят личности, които имат необходимия професионален капацитет и чест, препоръча тя.

"Прекарала съм целия си съзнателен живот в Съдебната система – заявявам, че не ми е ясно подобни схеми и действия  на какви принципи се прегрупират и разпределят. Това характеризира едни други структури – мафиотски", призна Атанаска Дишева от ВСС. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34