Великотърновски програмисти обучаваха в Йоханесбург деца от Република Южна Африка на роботика и електроника. Инициативата е на фондация "Тинузавър".
Пет дни през февруари програмистите от фондация "Тинузавър" проведоха STEM работилници и обучения по роботика и електроника в Йоханесбург с деца и учителите им от 11 училища в Южна Африка. Великотърновските програмисти са били поканени от свои партньори да проведат обученията, които са и първите им в чужбина.
Всяко от децата получи комплект електронни платки за сглобяване, научихме ги как да работят с поялник и как успешно да си сглобят и програмират миникомпютър, разказа за БНР основателят на великотърновската фондация Невен Боянов:
"Идеята беше те да се запознаят със съвременни технологии в областта на образованието – да си сглобят миниатюрен компютър, да се научат да го програмират, да разберат защо учат математиката, информатиката, физиката. Тяхната образователна система е сходна с нашата. Проблемът в Южна Африка е, че нямат достъп до тази техника, технологии и методиките, но те вървят в същата посока. Всичко, което си сглобиха, си остана за тях. Имаше обучение за преподавателите, на тях също им оставихме инструменти, платки, микроконтролери, за да могат те да продължат, след като ние си тръгнем. Нашата цел беше да им предадем знания и да обучим техните преподаватели“
Проектът на великотърновските програмисти продължава с предстоящи обучения чрез различните електронни платформи за дистанционен достъп с децата и учителите в Южна Африка.
От 10 години фондация "Тинузавър" провежда обучение по роботика и електроника с българските деца и студенти. Няма как да има развитие без информационните технологии и те са в основата на професиите на бъдещето, но при променена обстановка и тенденции, коментира Невен Боянов:
"Това е положението без значение дали ни харесва, или не. Не всички ще бъдат програмисти, дори програмистите ще намалеят с навлизането на изкуствения интелект, ще останат само големите специалисти, а не, както им казваме в строителството – общите работници. Изкуственият интелект ще измести тези, които работят на компютър, но не са добри в това, което правят".
Все повече български университети, включително и военните училища, разкриват специалности, свързани с киберсигурността и изкуствения интелект. Закъснели са и трябва да се реформират, включително и преподавателите, анализира Невен Боянов:
"Киберсигурност е едно от най-важните неща, години наред беше пренебрегвано. Като цяло университетите малко изостават, трябва са се реформират – специалностите и преподавателите да влязат в час, за да не излизат децата да учат в университетите навън. Никой няма да си провали личната професионална кариера само и само, за да остане в България".
Невен Боянов възприема българското приложение на изкуствения интелект като личен помощник на политиците, учениците, студентите, творците, но предупреждава, че винаги може да се разпознае кога даден текст е дело само на изкуствения интелект. Информацията, подавана от изкуствения интелект, не е 100 % истина и трябва да се проверява, коментира IT експертът:
"В изкуствения интелект идеята за истина не е заложена, т.е. той няма понятие нещо дали е истина или лъжа, но информация, която е събрала тези машина години наред, много по-лесно се извлича от Гугъл търсачката. Тези, които ползват изкуствен интелект и обръщат внимание на детайлите, разпознават текст, написан от него, той вече има стил на писане. Няма как едно към едно да се ползва текст, написан от изкуствения интелект, в практиката. От година и половина-две експерти работят как изкуственият интелект да се използва в образованието. Много интересна идея имат колеги от САЩ изкуственият интелект да се използва да води ученика в процеса на учене, т.е. да задава въпроси и да проверява. Но не стария метод – деца, напишете домашно, дайте да го проверя. Тогава всички ще използват изкуствения интелект, тогава е вреден. Но, ако се вкара в процеса, ще даде възможност на десетки милиони деца да учат така, както ще учат тези в топ училищата, защото те ще имат достъп до информацията, ще има кой да ги ръководи, да им задава въпроси и да ги проверява. Това са тенденциите, но дали тук ще навлязат, вече е друг въпрос".
Целият репортаж чуйте в звуковия файл.
снимки в текста: личен архив на Невен Боянов
"Андрей Цеко в е бил заплашен заради разкритията, които е направил за строителния предприемач Иван Мирински". Това заяви в кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков: "На вчерашния ден Андрей Цеков е получил закана и сигнал, че ако продължава да споменава Иван Мирински, ще има проблеми. Дошъл е човек при него, не знам името на..
Среща на контактната група за Украйна ще се състои днес в Брюксел. Тя ще премине под председателството на министрите на отбраната на Германия и Великобритания, Борис Писториус и Джон Хийли, съобщи БТА. Очаква се украинският министър на отбраната Рустем Умеров да запознае колегите си от 50 държави със ситуацията на фронта, като т ой ще очертае от..
Зачестяват случаите на насилие над животни в Кюстендилсия регион според статистика на Районна прокуратура. В периода от 1 януари 2023 год. до 8 април 2025 год. прокуратурата е наблюдавала 69 досъдебни производства за престъпления срещу животни по член 325 "б" от НК. Новообразуваните досъдебни производства са 50, 30 а спрени поради неразкриване..
Три допълнителни точки в петъчния дневен ред обсъждат депутатите в парламента. На второ гласуване депутатите ще обсъждат Закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура. Очаква се и дебат по първото четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата. В дневния ред е и проект на решение..
"Предизвестена хроника! Вотът няма абсолютно никакъв шанс да мине". Това заяви пред БНР политологът Любомир Стефанов. Второ искане за вот на недоверие към правителството бе внесено в Народното събрание. Инициатор този път е МЕЧ, а искането бе подкрепено от "Възраждане" и "Величие". Като мотив е посочен "провал в антикорупционната политика"...
Началникът на британските въоръжени сили посети Китай за първи път от десетилетие насам. Адмирал сър Тони Радакин обсъди "въпроси от общ интерес" с военните лидери на Китай в Пекин, се казва в кратко изявление на министерство на отбраната. За последен път британски главнокомандващ на армията е бил в Китай през 2015 година. Откакто стана..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" може да проверява дали са спазени правата на пациентите, дали е оказана качествена и навременна медицинска помощ. Пациентите могат да се обърнат и към прокуратурата. Третата възможност е гражданско дело срещу лечебно заведение или конкретни медицински специалисти за обезщетение за неимуществени вреди...
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
По време на галаконцерта "Музикант на годината 2023" на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР екипът на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" връчи и..