Великотърновски програмисти обучаваха в Йоханесбург деца от Република Южна Африка на роботика и електроника. Инициативата е на фондация "Тинузавър".
Пет дни през февруари програмистите от фондация "Тинузавър" проведоха STEM работилници и обучения по роботика и електроника в Йоханесбург с деца и учителите им от 11 училища в Южна Африка. Великотърновските програмисти са били поканени от свои партньори да проведат обученията, които са и първите им в чужбина.
Всяко от децата получи комплект електронни платки за сглобяване, научихме ги как да работят с поялник и как успешно да си сглобят и програмират миникомпютър, разказа за БНР основателят на великотърновската фондация Невен Боянов:
"Идеята беше те да се запознаят със съвременни технологии в областта на образованието – да си сглобят миниатюрен компютър, да се научат да го програмират, да разберат защо учат математиката, информатиката, физиката. Тяхната образователна система е сходна с нашата. Проблемът в Южна Африка е, че нямат достъп до тази техника, технологии и методиките, но те вървят в същата посока. Всичко, което си сглобиха, си остана за тях. Имаше обучение за преподавателите, на тях също им оставихме инструменти, платки, микроконтролери, за да могат те да продължат, след като ние си тръгнем. Нашата цел беше да им предадем знания и да обучим техните преподаватели“
Проектът на великотърновските програмисти продължава с предстоящи обучения чрез различните електронни платформи за дистанционен достъп с децата и учителите в Южна Африка.
От 10 години фондация "Тинузавър" провежда обучение по роботика и електроника с българските деца и студенти. Няма как да има развитие без информационните технологии и те са в основата на професиите на бъдещето, но при променена обстановка и тенденции, коментира Невен Боянов:
"Това е положението без значение дали ни харесва, или не. Не всички ще бъдат програмисти, дори програмистите ще намалеят с навлизането на изкуствения интелект, ще останат само големите специалисти, а не, както им казваме в строителството – общите работници. Изкуственият интелект ще измести тези, които работят на компютър, но не са добри в това, което правят".
Все повече български университети, включително и военните училища, разкриват специалности, свързани с киберсигурността и изкуствения интелект. Закъснели са и трябва да се реформират, включително и преподавателите, анализира Невен Боянов:
"Киберсигурност е едно от най-важните неща, години наред беше пренебрегвано. Като цяло университетите малко изостават, трябва са се реформират – специалностите и преподавателите да влязат в час, за да не излизат децата да учат в университетите навън. Никой няма да си провали личната професионална кариера само и само, за да остане в България".
Невен Боянов възприема българското приложение на изкуствения интелект като личен помощник на политиците, учениците, студентите, творците, но предупреждава, че винаги може да се разпознае кога даден текст е дело само на изкуствения интелект. Информацията, подавана от изкуствения интелект, не е 100 % истина и трябва да се проверява, коментира IT експертът:
"В изкуствения интелект идеята за истина не е заложена, т.е. той няма понятие нещо дали е истина или лъжа, но информация, която е събрала тези машина години наред, много по-лесно се извлича от Гугъл търсачката. Тези, които ползват изкуствен интелект и обръщат внимание на детайлите, разпознават текст, написан от него, той вече има стил на писане. Няма как едно към едно да се ползва текст, написан от изкуствения интелект, в практиката. От година и половина-две експерти работят как изкуственият интелект да се използва в образованието. Много интересна идея имат колеги от САЩ изкуственият интелект да се използва да води ученика в процеса на учене, т.е. да задава въпроси и да проверява. Но не стария метод – деца, напишете домашно, дайте да го проверя. Тогава всички ще използват изкуствения интелект, тогава е вреден. Но, ако се вкара в процеса, ще даде възможност на десетки милиони деца да учат така, както ще учат тези в топ училищата, защото те ще имат достъп до информацията, ще има кой да ги ръководи, да им задава въпроси и да ги проверява. Това са тенденциите, но дали тук ще навлязат, вече е друг въпрос".
Целият репортаж чуйте в звуковия файл.
снимки в текста: личен архив на Невен Боянов
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори. Тенденцията беше..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..