На 10 март в България отбелязахме годишната от спасението на българските евреи, а на следващия ден - 11 март, в Северна Македония почетоха Деня в памет на жертвите на Холокоста.
В Израел има нова инициатива на потомците на българските евреи, които не пропускат да отбележат годишнините от спасението. Обикновено се организират научни конференции, на които се презентират най-новите проучвания по темата за България и Холокоста. Тази година обаче конференция няма да има - не само заради войната, в която Израел е въвлечен, но и заради смяна на поколенията учени. Сдружението за съхранение на българските традиции на живеещите в Израел обаче продължава да поддържа интереса към проучване на спасението на българските евреи, разказа пред БНР неговият председател Джеки Видал.
"Започнахме дейността си само преди три години. 80 доброволци сме от най-различни области - историци, архитекти, музиколози и др. Надбягваме се с времето. Поколението, живяло в България, си отива по естествен път. Документирахме разкази на евреи. Създадохме виртуален музей. Може да се преглеждат материалите в него, преведени на иврит и български. Казва се BG moreshet (морешет). Много е посещаван от интересуващите се по темата от цял свят. Около 70% от тях са на възраст до 18 години. Слушат интервютата с преживелите Холокоста в България и невероятната история за тяхното Спасение. Разделени са по теми. Дължината им е между три и 10 минути, в зависимост каква дигитална платформа ползваме. Имаме и цялото интервю, което понякога е час и половина -два часа, но то е за специалисти- научни работници.
Сдружението ни бе създадено от всички организации на българските евреи и е насочено към потомците им, родени и израснали в Израел. Миналата година, участвахме в отбелязването годишнината от спасяването на българските евреи: в Йерусалимския музей и институт за изучаване на Холокоста "Яд ва Шем", университета Бар Илан , в прожекциите на филми в Синематеката, събора в Българската гора. Търсим подходяща сграда за музей, който да не е само виртуален. Дотогава поощряваме младото поколение да документира и изследва духовното и културно наследството на българското еврейство, с акцент върху периода на Холокоста".
- Още на двете миналогодишни конференции пролича смяната на поколенията сред учените, които се занимават с темата за Спасението на българските евреи.
- Неотдавна учредихме награда за академично изследване от студенти и аспиранти от Израел. Тя е за оригинална разработка по темата и е на името на едни от най-авторитетните изследователи на българското еврейство в Израел - Офра и Шломо Шалтиел. Офра вече не е между живите, а Шломо още управлява един от най-големите архиви на българското еврейство, който се пази в кибуц в Северен Израел. В процедурата за кандидатстване за наградата са включени и научните ръководители на студенти и аспиранти, които не просто трябва да препоръчат своя възпитаник, но и да потвърдят, че неговият труд разглежда нов аспект по темата, непознат на изследователите. По такъв начин искаме да въвлечем в каузата и утвърдени научни работници. Вече започнахме да приемаме предложения. Комисия ще се произнесе през ноември. Не само наградените, но всички предложени изследвания, ще станат част от виртуалната ни експозиция.
Работим активно с Министерството на просветата в Израел, а се надяваме и с България в бъдеще. Имаме договор с веригата от техникуми "Орт" за събирателска дейност. Мечтаем във всички български и израелски училища да се разказва за уникалният факт за съхранението на живота на евреите в старите територии на България. Засега не срещаме интерес и източник за финансиране на такъв проект. Но не губим надежда. Български учители по история се подготвят в „Яд Вашем“ , но не и израелски. Под ръководството на специалисти от Музея на диаспората към Телавивския университет ученици събират спомени на дълголетници от България. Събрали са спомените на 30 пенсионери от Квар Саба и Ришон Ле Цион. Ако намерим допълнително финансиране ще разширим тази си дейност и с други населени места.
С помощта на федералното правителство на Германия заснехме 120 интервюта от по час и половина на оцелелите от Холокоста български евреи. Качили сме ги на страницата на виртуалния музей. Те засега са само на иврит, защото нямаме финансиране за превеждане. За нас е важно да бъдат преведени и на български, за да се види колко нашите родители, баби и дядовци са благодарни за това, което направи за тях българският народ по време на Холокоста. През последните години има хора в България, които подлагат под съмнение признателността и обичта ни към Родината. А за нас, дори родените в Израел, България е Родина, а Израел- Отечество. Мисля, че тези интервюта ще стоплят сърцата на всички българи.
- Какво правите за съхраняване на българщината в Израел?
- Много преселници от България ни завещават снимки, предмети и документи на най-обичаната общност в Израел - тази на българските евреи. Затова е толкова важно бързо да намерим сграда, в която да съхраняваме имащото историческа и етнографска стойност. Наша гордост е и футболният отбор „Макаби“ Яфо, създаден от български евреи и дълго време техен символ. Сегашните играчи не знаят нищо за светлото му минало. Решихме да ги приобщим. Привлякохме трима историци и двама бивши футболисти да им разкажат за него. Започнал е в София през 1904 година под името "Самсон Макаби", а през 1949 година буквално се преселил в Яфо. Тук той е бил шампион на Израел, но навлизането на професионалния спорт води до разпадането му. В началото на века българските евреи го възстановиха. От 2008 година се нарича "Макаби Кабилио Яфо".
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..
С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..
Хиляди граждани на град Кочани в Република Северна Македония днес минаха по централните улици на града, в памет на загиналите при пожара в дискотеката "Пулс" на 16-ти март тази година, предаде БГНЕС. Участниците в марша носеха потрети на загиналите младежи. Повечето от тях са на възраст между 14 и 24 години. В началото на колоната имаше..
Украинското външно министерство отхвърли руските твърдения за предполагаеми военни цели, по които е била изстреляна ракетата, поразила снощи Кривой Рог и ги нарече "лъжи". "Целта на Русия беше планиран терор срещу мирното население. С тази варварска атака срещу цивилни и деца Москва показва пълно презрение към международните мирни усилия под..
Десет седмици след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ, в събота в Берлин също се проведе демонстрация срещу нападките върху демокрацията в САЩ. Демонстрацията е на американски граждани, живеещи в Германия. Протестът срещу Тръмп и Илън Мъск се провежда срещу американското посолство в центъра на Берлин и е организиран..
За 25-и път студентите и преподавателите по японски език във Великотърновския университет, показаха елементи от древната и съвременната японска култура. Посетителите на Празника на японската култура във ВТУ чуха песни от Страната на изгряващото слънце, видяха традиционен танц с ветрила, запознаха се с еротичното изкуство на връзването шибари...
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..