Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искрен Арабаджиев: Има истинска политическа воля за промени

Националната асоциация по приемна грижа предлага: Приемен родител - на трудов договор, с болничен и отпуска

Елка Налбантова: Изискахме още една година финансиране на приемната грижа от еврофондовете

Снимка: pixabay

"Приемен родител" да стане професия и хората, които се занимават с тази дейност, да сключват трудови договори с общините - това е едно от исканията на Националната асоциация по приемна грижа, което беше обявено на кръгла маса под надслов "112 - Приемна грижа: спешно търсим решения". 

Приемният родител Гинка Илиева от асоциацията обясни, че сега договорите са граждански, което ги лишава от редица социално-осигурителни права. 

"Приемната грижа да бъде обвързана със сигурността на приемния родител - да има право на обезщетения за безработица, да има право на отпуск, на болничен, на пенсиониране, да има заместваща приемна грижа. Ако имам нужда от 5 дни и се чувствам изморена при гледане на дете, болно или с увреждания – защо да нямам право да отида на почивка някъде сама", коментира тя.

Гинка Илиева е приемен родител в Шумен с над 15-годишен опит. Споделя, че и тя, и съпругът й са преминали през домове за деца, а това е и основната причина да се посветят на приемното родителство.

"Няма да забравя едни големи врати на дома, за които винаги се хващах и плачех.

Първо мечтаехме да осиновим дете. Тогава нямаше приемна грижа. Когато разбрахме, че вече има си дадохме сметка, че може да помогнем на много повече деца, отколкото ако осиновим едно. Така станахме приемни родители. Чувстваме се удовлетворени". 

В момента се грижат за момиче на 17 години.

"Догодина ще бъде абитуриентка. Вече мислим за рокли, за бал, как ще продължи. Насърчавам я да се запише в университет". 

От близо 11 години приемната грижа у нас се осъществява с общини-партньори по финансиран с европейски средства проект "Приеми ме", който обаче изтича. 

Сега приемните родители са на граждански договор с общината и  получават възнаграждение от 150% от минималната заплата за едно настанено дете и общо 160%, ако грижата е за две деца. 

Форумът се организира от коалицията от 15 неправителствени организации "Детство 2025".

Заместник-председателят на парламентарната социална комисия Искрен Арабаджиев от ПП-ДБ декларира:

"Има истинска политическа воля за промени. Видяхте направените в Семейния кодекс".

Заместник-социалният министър Елка Налбантова припомни, че темата за приемната грижа е в рамките на професионалните диалози повече от 25 години. 

"Изискахме още една година финансиране на приемната грижа от еврофондовете". 

Настанените деца в приемни семейства в цялата страна са близо 1500.

Във всяко четвърто приемно семейство - или общо в 400, няма настанени деца, като най-честата причина е заявено желание от родителите да се грижат за дете с различен профил от потребностите в съответната област. 

По публикацията работиха: Антония Чорева, Мария Сивкова-Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До края на идната седмица ще бъде решен казусът с достъпа на таксита до Летище София

Окончателно решение между таксиметровите шофьори и оператора на столичния аеропорт във връзка с новата организация на движение,  ще има до края на следващата седмица. Днес представители на двете страни обсъдиха недоволството на бранша и намеренията им за продължаване на протестните действия, ако от "СОФ-Kънект" не преразгледат въведеното..

публикувано на 07.02.25 в 18:38

Институцията на омбудсмана: Има законодателни "пробойни" при употребата на тютюневи изделия от деца

В писмо до министъра на здравеопазването от Институцията на омбудсмана настояват да бъде забранена продажбата на всякакъв вид тютюневи изделия, алкохолни напитки, райски газ и други продукти, увреждащи детското здраве. Поводът за писмото са законодателните "пробойни", масовите нарушения на забраната за пушене на закрити обществени места и..

публикувано на 07.02.25 в 18:18

Румен Овчаров: Не приемам да ме слагат до Божков, Пеевски и Горанов, винаги съм бил от другата страна

Бившият министър на енергетиката в кабинета на Жан Виденов Румен Овчаров е един от седемнадесетте кандидати за лидер на БСП , потвърди самият той в интервю пред БНР. "Влизам в битката по две причини. Първата е, че в БСП освен предатели и хора, които работят за собственото задоволяване на лични интереси, има хора, които мислят за партията...

публикувано на 07.02.25 в 18:02

ИПИ: Продължава образованието в професии, които не се търсят на пазара на труда

През 2024  година около две трети от работодателите имат затруднения при намиране на търсените хора. За 15 от 20-те професии, за които са заявени най-големи потребности, професионалното образование подготвя малко - под 1% от приема, или никакви кадри. Това се посочва в изследването на Института за пазарна икономика на тема:  "Професионално..

публикувано на 07.02.25 в 17:42

Министерството на отбраната на Русия обяви, че войските му са превзели украинския град Торецк

Министерството на отбраната на Русия обяви, че войските му са превзели украинския град Торецк в източната Донецка област. Ожесточени боеве продължават и край руския град Суджа в Курска област. Кремъл избягна коментар по предложението на Киев да отвори безопасен коридор за цивилните руснаци, останали зад фронтовата линия. Твърденията за..

публикувано на 07.02.25 в 17:40
Михаил Мишустин и Владимир Путин

Руските власти отчетоха по-висок икономически растеж от очакваното

Руските власти отчетоха по-висок икономически растеж от очакваното. Премиерът Михаил Мишустин информира президента Владимир Путин по време на предаване по телевизията, че икономиката на страната е нараснала с 4,1% през 2024 г., малко по-добре от очакваната прогноза от 3,9 на сто, като се позова на данни на статистическата агенция Росстат...

публикувано на 07.02.25 в 17:34

Противоминни кораби на НАТО охраняват критичната подводна инфраструктура в Балтийско море

Постоянната група от противоминни кораби номер 1 започна да охранява критичната подводна инфраструктура в Балтийско море, съобщиха от централата на НАТО в Брюксел.  Тя е част от мисията "Балтийски караул", обявена от генералния секретар на пакта Марк Рюте през януари.  Целта ѝ е да предотврати бъдещи инциденти с подводни кабели и тръбопроводи..

публикувано на 07.02.25 в 17:30