Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Идеята на Макрон за западни военни сили в Украйна разваля единството в НАТО"

Проф. Румен Кънчев: Сменя се ядреният баланс на планетата

"Благодарение на ядрените амбиции на Китай. Досега той беше поделен между САЩ и Русия"

| Интервю
Проф. Румен Кънчев
Снимка: БГНЕС

Увеличава се ядреното въоръжение в света, благодарение на ядрените амбиции на Китай

Това каза пред БНР експертът по международна сигурност и геополитика проф. Румен Кънчев, бивш заместник-министър на отбраната.    

"Китай изоставаше от САЩ и Русия, но в последните години лансира една програма, за настигане на ракетно-ядрения потенциал на тези две държави. Това сменя ядреният баланс на планетата, тъй като досега той беше поделен между Вашингтон и Москва. Това е тревожен факт, тъй като веднъж построено ядреното оръжие - не може толкова лесно да се изхвърли, а освен това, то е и много опасно". 

Той прогнозира, че ядрената война със сигурност ще бъде избегната.

"Онова, което наблюдаваме в Русия, е свързано с това, че вероятно тя се готви за дълга война, иначе не би поставила икономиката си на военни релси. Европейските политици през последните 10 години така и не повярваха, че Русия ще нападне Европа, че е подготвила сериозна стратегия да воюва със Запада. ...  Сега Европа е в тежка ситуация, тъй като европейската военна индустрия не е подготвена за такъв конфликт, докато руската военна индустрия непрекъснато увеличава производството си. Вече не изнася онези огромни количества оръжие, всичко остава в страната за войната с Украйна. Това изисква от европейските лидери, от ЕС и НАТО, бързо да създадат индустриални мощности за военна продукция. В противен случай няма да можем да помогнем на украинската отбрана", категорично подчерта проф. Кънчев. 

По думите на проф. Румен Кънчев идеята на Еманюел Макрон за разполагане на западни военни сили в Украйна разваля единството в НАТО:

"Не може така да се говори, след като централният стратегически тезис по отношение на войната в Украйна беше, че ще помагаме толкова, колкото поискат украинците, но НАТО  във война няма да влиза. Не може сега да се отива в другата крайност, каквото това изказване прави". 

Интервюто на Людмила Железова с проф. Румен Кънчев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Германия е изправена пред рекорден бюджетен дефицит

Въпреки планираните рекордни дългове в бюджета на Германия, за периода 2027-2029 г. се очертава сериозен недостиг от над 172 млрд. евро, съобщиха днес правителствени източници. Това са почти 28 млрд. евро повече от предвижданията в последните бюджетни параметри. Причините са по-ниски приходи в бюджета, включително заради новия икономически..

публикувано на 28.07.25 в 20:21

Национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" (обновена)

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" се събраха на национален протест пред Народното събрание , като призоваваха за подкрепа от всички съсловия в здравната система.  Днес изтича срокът, който беше даден от управляващата коалиция, за решаване на проблема със заплащането на работещите в здравната система. Медиците настояват..

обновено на 28.07.25 в 20:17

Превантивно разположиха екипи край с. Мелница

Пожарът между хасковските села Устрем и Срем и непредвидимата посока на вятъра, е причина областният управител на Ямбол Николай Костадинов да задейства системата за ранно предупреждение за елховсокото село Мелница. Пожарът край Лесово е под контрол, продължава борбата с огъня в Бакаджика Кметът на общината Петър Гендов засега няма да обявява..

публикувано на 28.07.25 в 20:13

Задържаха българи при акция срещу нелегална фабрика за цигари в Италия

В италианската област Пулия, силите на реда делегирани от Европейската прокуратура разкриха нелегална фабрика за производство на цигари. Задържани са българи и украинци. Фабриката за незаконно производство на цигари е открита  в селището Сторнара, предаде информационната агенция Ansa. Разположена на два етажа и оборудвана с най-модерна..

публикувано на 28.07.25 в 19:55
Снимката е илюстративна.

Пожар спря високоскоростните влакове между Мадрид и Андалусия

Пожар спря движението на високоскоростните влакове между Мадрид и Андалусия. Огънят е предизвикал задимяване при жп линиите в област Кастилия-Ла Манча. За потушаване на пламъците на мястото бяха разположени шест въздушни екипа, включително хеликоптери и самолети-амфибии, 14 наземни екипа и 84 пожарникари и екологични агенти от общността.  От..

публикувано на 28.07.25 в 19:51

По-ниските температури в Гърция не спряха някои от големите пожари в страната

По-ниските температури в съседна Гърция не спряха някои от големите пожари в страната. Причината е силният вятър. Трети ден не спира борбата с огнената стихия на остров Китира. Отново бяха увеличени силите на гражданска защита и броят на доброволците на терен. По въздух гасят 6 самолета и 3 хеликоптера. Отново евакуираха туристите и жителите..

публикувано на 28.07.25 в 19:45
Николай Денков преди началото на Започна заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента -  18 февруари 2025 г.

Денков: Режимът на Путин търси нови врагове, за да оправдае продължаващата война в Украйна

Режимът на Путин търси нови врагове, за да оправдае защо продължава войната в Украйна. Така бившият премиер и настоящ съпредседател на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков коментира включването си в официалния списък на руското Министерство на външните работи като примери за "най-крайните прояви на русофобия", в който списък попадна заедно с Тодор..

публикувано на 28.07.25 в 19:41