Това каза в интервю за БНР проф. арх. Йорданка Кандулкова.
"Отношението към наследството е отношение към себе си и към другия. То е въпрос на морал, пряк израз на нашата ценностна система. Най-тежките рани един народ понася, когато се отнесат негативно, разрушително към следите на неговата история. Това е отнемане на идентичност, на право да съществуваш."
За изданието "Архитектурни образи. България през втората половина на XX век" тя посочи, че има мисията да бъдат популяризирани ключови обекти от близкото ни минало, за да бъдат опазени. Книгата е отворена за развитие. Първият и вторият том не изчерпват темата, уточни Кандулкова.
Наследството от втората половина на 20-и век е навсякъде около нас. За голяма част от гражданите обаче то е съвремие и все още не се осъзнава като минало, оставило своята историческа следа, коментира арх. Кандулкова в предаването "Хоризонт до обед".
През този период има създадени произведения, съизмерими с постижения на европейската архитектура, подчерта тя. "В природата на човека е да пази онова, което според него е ценно. Затова е изключително важно да осъзнаем ценността на това архитектурно творчество."
"В една от книгите ще чуете разказ за един панелен град. Панелни комплекси, които с лека ръка можем да критикуваме, да обругаваме за условията на живот в тях, но ако погледнем тяхната устройствена характеристика, тя е много по-човеколюбива от някои нови комплекси, които се изграждат", каза арх. Йорданка Кандулкова. По думите ѝ сме склонни много лесно да унищожим нещо, преди да сме разбрали, че е ценно.
Обичайно 50 години в историята се смятат за дистанция, която осигурява повече безпристрастност в оценките. Сега все още сме пристрастни, което се отразява и върху отношението към определени обекти, отбеляза специалистът.
"Пристрастността днес още я виждаме. Благодарение на тази пристрастност съборихме мавзолей, съборихме паметник, сега друг паметник. Защото те много силно излъчват идеи, а ние се борим с идеите. Само че, за съжаление, през материални следи, които освен че излъчват идеи, имат своите художествени качества. И те стават жертва на едно друго отношение."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
БСП отказа суверенното право на българския народ да гласува дали да влезе България в еврозоната от януари 2026 г. и това преля чашата . Това каза пред..