Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вселенският патриарх работи срещу православието, смята журналистът

Велислава Дърева: Много е трудно някой да бъде патриарх след Дядо Неофит

"Стремежът да бъде разбито православието не е просто усещане. То е факт."

| Интервю
Велислава Дърева
Снимка: Борислава Борисова

"И патриарх Максим, и патриарх Неофит бяха наистина много ярки обединителни фигури. Българската православна църква съхранява българския дух, обединява българския народ, дава му надежда и упование. Това са личности, които имат невероятни заслуги за развитието на православната вяра в България."

Това каза пред БНР журналистът Велислава Дърева и напомни, че когато не е имало държава, е имало църква.

Много е трудно някой да бъде патриарх след Дядо Неофит, смята Велислава Дърева. По думите ѝ мъдростта в Църквата може да се съхрани "с мъдри хора", защото "мъдростта не броди някъде в пространството, тя трябва да има своите носители".

"Да не забравяме, че главата на сборната Православна църква е самият Господ Исус Христос. Главата на Православната църква не е Вартоломей. Това го напомням, за да се избегнат някои заблуждения", уточни тя.

"Вселенският патриарх Вартоломей доведе със себе си Епифаний, който се води глава на т.нар. Православна църква на Украйна - тя е неканонична, не е призната от БПЦ. Вартоломей извърши много голям грях – обедини в едно две разколнически църкви в Украйна, но от две разколнически църкви не можеш да направиш една канонична църква. Тази агресия срещу каноничната църква в Украйна започна преди много години и сега сме свидетели на това, което сме гледали в България, когато беше разколът – завладяване на храмове, влачат и бият архиереи, митрополити, свещеници, православен народ и това се насърчава. Нима Вартоломей не вижда какво се прави? Той стои зад всичко това. Той е един системен рушител на православието. Той работи срещу православието", коментира Дърева в предаването "Политически НЕкоректно".

"Има една война срещу православието, която се води много отдавна, изрази мнение тя. "Наистина е трън в очите, защото православието – това е Църквата, създадена от Исус Христос. Тя не е човешка направа. Всички останали деноминации са резултат от човешки амбиции."

Според нея БПЦ не бива да се поддава "на никакви външни изкушения".

"За да не се тревожи православният български народ, да не се внася смут в него. Защото стремежът да бъде разбито православието не е просто усещане. То е факт."

Първата православна църква, в която беше организиран разкол, беше БПЦ, отбеляза журналистът и като се върна към годините на разкола, изказа предположение, че "може би някой е мислел, че това е слабо звено, ама не му се получи".

Разколът в БПЦ беше преодолян благодарение на стоицизма на патриарх Максим, "нашите прекрасни митрополити" и "с огромната роля на Дядо Неофит, който по това време беше епископ", добави Дърева.

"БПЦ беше спасена благодарение на всички тези усилия."

Дърева нарече спорната наредба на Светия синод "противоканонична и противоуставна" и "неприложима в нито един момент". Тя посочи още, че в последните месеци, докато се е лекувал и е бил в реанимация, е имало злоупотреби с името и авторитета на патриарх Неофит и са му били приписвани думи, "които той не е писал, нито е казвал – думи, свързани с Украйна".

"Приписаха му позиция, каквато той не е изразявал. Когато човек е в реанимация, не може да пише послания. Това е тежка злоупотреба, спекулация, брутално безобразие към Дядо Неофит. Още по-недопустим е фактът, че сега ходят едни големи специалисти по телевизорите и цитират тези думи, приписани на патриарха, което е още по-грозно. Искам да предупредя тези мушмороци, че рано или късно техните имена ще станат публично известни. Много голям грях са си сложили на душата. Не се прави така. И защо? За да вкарат БПЦ в угоден на тях геополитически контекст. Много тежко прегрешение на тези хора."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16