Би било изненадващо, ако има изненадани от резултатите от изборите в Русия. Те бяха с предизвестен край. Това коментира Любомир Кючуков, дипломат и международен анализатор, в интервю пред БНР.
"Има два елемента, които предопределиха резултатите. Първо, това е системата, която облагодетелства сегашния президент и ще е елементарно, ако анализът е само това. Вторият елемент са нагласите в руското общество. Докато има опасност за държавата, обществото ще е консолидирано и няма да дестабилизира държавата", анализира изборите в Русия той.
Кючуков обясни, че моделът на тридневно гласуване е изпробван при референдума в Русия за промяна на конституцията.
"Търсеният ефект беше мобилизацията и резултатите го показаха - осигуряването на висок процент участие и търсенето на по-значим резултат за президента Путин", коментира дипломатът. И посочи, че "ефектът от дистанционно гласуване трудно може да се прецени, но дори и да имат такъв, не е определящ".
"Има няколко фактора – алтернатива и отсъствието на такива. Реално Навални не беше алтернатива, защото политически беше неутрализиран преди 5 години, когато влезе в затвора. Той беше превърнат в символ на противопоставянето на управлението", коментира Любомир Кючуков.
Високият процент на избора на Путин той коментира:
"Наблюдаваме това като тенденция от доста години – силна концентрация на властта в Русия. Това е достатъчно традиционно за държавата, независимо дали начело е вожд, държавен секретар или президент. За съжаление тенденцията, като че ли касае не само Русия, а доста държави в света - търсене на силната ръка, която да се справи с натрупаните кризи".
Кючуков коментира, че няма индикации за непризнаване на изборите в Русия:
"Защото и в тези условия на война руското общество дава своята подкрепа и се консолидира около управляващите. Второ, означава затваряне на вратите за политически диалог със страните от НАТО и ЕС. А през следващите години ще има развитие с участието на Русия и с Путин. Когато се стигне до преговори с Русия, ще бъдат водени отново от Путин".
Дипломатът определи като рисково предложението на френския президент Еманюел Макрон за изпращане на чужди войски в Украйна.
Любомир Кючуков предупреди, че докато има военни действия, винаги има опасност от ескалация на конфликта и разширяването му и "рискът е много висок за Молдова и Приднестровието".
"Това, което е видно и подпомага да се избегне е, че НАТО и Русия се опитват в максимална степен да спазват негласната "червена линия" да не влизат в директен конфликт помежду си", обясни ситуацията Кючуков.
За вътрешнополитическата ситуация у нас той коментира:
"Целият дебат у нас беше съсредоточен върху персони, а не върху политика. Имахме опит преди 12 години с министър по европейските въпроси. За мен е изкуствено създадена позиция, за да се удовлетворят амбициите на човек".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл." Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..
История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела. За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..
Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" . Колкото..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя . " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..
Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития. Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..
БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство. В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Време е за всеки човек под българско небе да възкръсне една негова мечта. И всеки да се приближава към нейното осъществяване, въпреки неудачите!..