Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кадрин Хасанов: Институциите да не бъдат рестриктивни и наказващи, а подкрепящи и развиващи

Човешки права във взривоопасна политически ситуация

Адв. Деница Любенова: Не може да си позволим в 21 век разделение по пол, етнос и сексуална ориентация във връзка с качествата на едно лице да упражнява своята професия

| Интервю
адв Деница Любенова
Снимка: Ирина Недева

В последните 20 години от развитието на демокрацията в България темата за правата на човека не стана приоритет на нито едно правителство. Това заяви пред БНР адв. Деница Любенова от организация "Действие".

Днес е Международният ден срещу расовата дискриминация. Неотдавна в София се проведе и форумът "Права", организиран от "Действие".

"Не може да си позволим в 21 век разделение по пол, етнос и сексуална ориентация във връзка с качествата на едно лице да упражнява своята професия. 

В България, особено през последните няколко години на политическа криза, времето става все по-ненавременно за даване на превес на правата на човека", посочи адвокат Любенова в предаването "Хоризонт до обед". 

Кадрин Хасанов от Асоциация Интегро обясни, че  темата за бедността е много широка. 

"С бедните хора се работи трудно. Когато един човек е беден, той е силно ограничен от това да прилага своите права. В нашата работа се сблъскваме с травмиращи истории за бедността на хора, които до такава степен нямат достъп до обществени услуги, че е трудно да бъдат изведени от ситуацията на маргинализация. 

Много често поставяме бедните хора в една рамка и не си даваме сметка, че за всяко нещо има причини". 

Адвокат Деница Любенова пък обясни, че по време на предизборни кампании много ясно се вижда кои са трите групи, които са обект на омраза и дискриминация – роми, бежанци и ЛГБТИ хора.

Тя открои и проблема с разликата в заплащането при мъжете и при жените. 

Любенова коментира делата за даване на статут на закрила на руски граждани, които са уязвими заради политиката на режима в Русия спрямо хомосексуалните. Там хомосексуалността е квалифицирана като престъпление или болест. 

"В Русия има наказания, включително затвор и коригиращи изнасилвания, които са част от възможните терапии, според тях, за да се върне едно лице към нормалната сексуална ориентация. Най-важното е как България приема тези търсещи закрила лица. Държавната агенция за бежанците все още не може да възприеме тези лица като такива, на които трябва да бъде дадено убежище по смисъла на закона". 

Кадрин Хасанов отбеляза, че очакванията на организацията, която представлява, са институциите да не бъдат рестриктивни  и наказващи, а подкрепящи и развиващи.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимир Янков

Гражданското движение за президентска република започва подписка за референдум

Гражданското движение за президентска република, оглавявано от бившия народен представител от БСП Красимир Янков, започва организация за национална подписка за свикване на референдум и промени в Конституцията за смяна на модела на управление на страната от парламентарна в президентска република, в която президентът да носи отговорността за..

публикувано на 05.02.25 в 13:27
Йошуа Бенгио

Експерт: Надпреварата в сферата на ИИ крие големи рискове

Надпреварата за надмощие в областта на изкуствения интелект, предизвикана от неотдавнашната паника около китайския чатбот "ДийпСийк" (DeepSeek), рискува да засили екзистенциалните опасности от суперинтелекта, според един от "кръстниците" на ИИ Йошуа Бенгио. Експертът е автор на първия Международен доклад за безопасността на ИИ, който ще бъде..

публикувано на 05.02.25 в 13:17

Станаха ясни номинациите за наградите "Икар"

Актьорът Явор Милушев ще получи наградата "Икар" за изключителен принос към българския театър, съобщиха от Съюза на артистите в България. Днес станаха ясни номинациите в различните категории. За водеща мъжка роля отличието ще си оспорват Мак Маринов, Самуел Финци и Симеон Дамянов, а при дамите борбата ще е между Албена Павлова, Невена..

публикувано на 05.02.25 в 13:07
Дмитрий Песков

Кремъл за готовността на Зеленски за преговори: Празни думи

Кремъл определи днес изказването на украинския президент Володимир Зеленски, че е готов за преки преговори с руския си колега Владимир Путин, като "празни думи", предаде АФП. "Засега това не може да бъде разглеждано различно, освен като празни думи", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред журналисти, след като Зеленски каза в интервю,..

публикувано на 05.02.25 в 12:57

Трима са арестувани при акцията срещу разпространението на вейпове с наркотици в София

При полицейската акция в София преди ден срещу разпространението на наркотици и вейпове, съдържащи забранени вещества, са били задържани трима души и иззети над хиляда различни продукти, съобщиха от вътрешното министерство.  Двама от задържаните са се опитали да изпратят чрез куриерска компания до крайни получатели в цялата страна 32 кутии,..

публикувано на 05.02.25 в 12:49
Наталия Делионова

Зов за помощ: Майка на три деца от Монтана се бори с тежко онкологично заболяване

Майка на три деца от Монтана се бори с тежко онкологично заболяване. Музикалната педагожка Наталия Делионова започна лечение в турска клиника. В Монтана се правят благотворителни инициативи за набиране на средства. Зов за помощ: Майка на три деца се нуждае от средства за лечение " Моята болест започна много неочаквано – една болка в..

публикувано на 05.02.25 в 12:45
Ученици от Професионалната гимназия по техника и технологии в Смолян поставиха днес цветя на пешеходна пътека в града - 18 ноември 2024 г.

С над 500 са намалели учениците в Смолянска област за последните 5 г.

С над 500 са намалели учениците в Смолянска област за последните пет години. През 2020 г. общо учениците в 10-те общини на Смолянска област са били 9119, а в момента са 8564. Всяка година учениците намаляват средно с по 100. Причините са механичната миграция към вътрешността на страната и чужбина и застаряващото население, тъй като основно жителите..

публикувано на 05.02.25 в 12:33