Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Стойчев: Предсрочни избори сега са саботаж на европейското бъдеще на страната

| Интервю
Георги Стойчев
Снимка: Ирина Недева

"Да се хвърли страната в предсрочни избори в момента и да бъде оставена без редовно правителство, според мен би било саботаж на европейското бъдеще на страната"

Това заяви пред БНР Георги Стойчев - изпълнителен директор на Институт "Отворено общество".

По думите му в момента се решава въпросът за това какво ще пише в учебниците по история след време:

"Дали ще пише, че съвместното управление на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС е довело до това България да получи статут на първокласна европейска държава, която е член на еврозоната и Шенгенската зона, или ще пише, че заради дребни политически противоречия между тях България е изпуснала този исторически шанс и дълго време е останала в периферията на Европа с всички негативни последици от това и за обществото, и за икономиката". 

Според него въпросите, по които сега двете формации не могат да намерят съгласие, са дребнотемие. Той се надява, че всички участници в преговорите ще проявят не само здрав разум, но и историческо чувство на отговорност за момента, в който се намираме, и ще направят това, от което България има нужда, а тя, според него, има нужда от редовно правителство с парламентарно мнозинство, което може да свърши необходимата работа, за да може успешно да бъде приключен процесът на евроинтеграция на България. 

В предаването "Хоризонт до обед" Георги Стойчев коментира изследването на Институт Отворено общество за гражданския сектор и неправителствените организации.

По думите му в България има около 2 млн. души, които или са активно ангажирани с дейността на неправителствени организации, или най-малкото са склонни да полагат доброволен труд в подкрепа на подобни организации или на други обществени каузи

Той подчерта, че това е важна група от хора, която е много разнообразна. При тях виждаме по-голяма концентрация на граждани, склонни да подкрепят демокрацията и демократичните ценности, има по-голяма концентрация на такива, които подкрепят евроатлантическата ориентация на страната, те са по-склонни да подкрепят равенството между половете, изброи той. По думите му тази група е важна за функционирането на нашето общество, защото тя е предпоставка и гаранция за това, че България ще продължи да се развива като демократично общество и процесът на модернизация на нашето общество ще продължи. 

Според него неправителствените организации и институциите могат да разчитат на тези граждани. Това са гражданите, които между изборите са активни и се ангажират с обществения живот, отбеляза Стойчев. 

Неправителствените организации са разнообразна група от организации, а хората участват в тях с различни мотиви, коментира още той. Според него основните мотивации са две - усещането, че правиш нещо добро за останалите, а другото е, че правиш нещо добро за себе си, защото тази работа носи лично удовлетворение. Стойчев подчерта също, че има много хора от НПО, които са се преместили в държавни институции и тяхното представяне там не е лошо. 

Според данните намалява делът на организациите, които се оплакват от политическо вмешателство и липса на средства. Но мнението е, че държавата не помага, посочи изпълнителният директор на Институт Отворено общество и обясни: 

"2/3 от активните неправителствени организации смятат, че държавата трябва да играе много активна роля в подкрепа и финансиране на този тип организации, но само 10% смятат, че държавата изпълнява тази си роля. В това отношение напредък няма". 

По думите му се увеличават делът на организациите с трудности в това да намират хора за сектора

Цялото интервю на Ирина Недева с Георги Стойчев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16