Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Стойчев: Предсрочни избори сега са саботаж на европейското бъдеще на страната

| Интервю
Георги Стойчев
Снимка: Ирина Недева

"Да се хвърли страната в предсрочни избори в момента и да бъде оставена без редовно правителство, според мен би било саботаж на европейското бъдеще на страната"

Това заяви пред БНР Георги Стойчев - изпълнителен директор на Институт "Отворено общество".

По думите му в момента се решава въпросът за това какво ще пише в учебниците по история след време:

"Дали ще пише, че съвместното управление на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС е довело до това България да получи статут на първокласна европейска държава, която е член на еврозоната и Шенгенската зона, или ще пише, че заради дребни политически противоречия между тях България е изпуснала този исторически шанс и дълго време е останала в периферията на Европа с всички негативни последици от това и за обществото, и за икономиката". 

Според него въпросите, по които сега двете формации не могат да намерят съгласие, са дребнотемие. Той се надява, че всички участници в преговорите ще проявят не само здрав разум, но и историческо чувство на отговорност за момента, в който се намираме, и ще направят това, от което България има нужда, а тя, според него, има нужда от редовно правителство с парламентарно мнозинство, което може да свърши необходимата работа, за да може успешно да бъде приключен процесът на евроинтеграция на България. 

В предаването "Хоризонт до обед" Георги Стойчев коментира изследването на Институт Отворено общество за гражданския сектор и неправителствените организации.

По думите му в България има около 2 млн. души, които или са активно ангажирани с дейността на неправителствени организации, или най-малкото са склонни да полагат доброволен труд в подкрепа на подобни организации или на други обществени каузи

Той подчерта, че това е важна група от хора, която е много разнообразна. При тях виждаме по-голяма концентрация на граждани, склонни да подкрепят демокрацията и демократичните ценности, има по-голяма концентрация на такива, които подкрепят евроатлантическата ориентация на страната, те са по-склонни да подкрепят равенството между половете, изброи той. По думите му тази група е важна за функционирането на нашето общество, защото тя е предпоставка и гаранция за това, че България ще продължи да се развива като демократично общество и процесът на модернизация на нашето общество ще продължи. 

Според него неправителствените организации и институциите могат да разчитат на тези граждани. Това са гражданите, които между изборите са активни и се ангажират с обществения живот, отбеляза Стойчев. 

Неправителствените организации са разнообразна група от организации, а хората участват в тях с различни мотиви, коментира още той. Според него основните мотивации са две - усещането, че правиш нещо добро за останалите, а другото е, че правиш нещо добро за себе си, защото тази работа носи лично удовлетворение. Стойчев подчерта също, че има много хора от НПО, които са се преместили в държавни институции и тяхното представяне там не е лошо. 

Според данните намалява делът на организациите, които се оплакват от политическо вмешателство и липса на средства. Но мнението е, че държавата не помага, посочи изпълнителният директор на Институт Отворено общество и обясни: 

"2/3 от активните неправителствени организации смятат, че държавата трябва да играе много активна роля в подкрепа и финансиране на този тип организации, но само 10% смятат, че държавата изпълнява тази си роля. В това отношение напредък няма". 

По думите му се увеличават делът на организациите с трудности в това да намират хора за сектора

Цялото интервю на Ирина Недева с Георги Стойчев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04