Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нетаняху: Израел няма да се огъне пред международния натиск за Газа

Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху заяви, че отмяната на планираното за тази седмица посещение на правителствена делегация във Вашингтон има за цел да покаже на "Хамас", че Израел няма да се огъне пред нарастващия международен натиск за спиране на войната в Газа.

По време на среща с гостуващия американски сенатор Рик Скот, израелският премиер отбеляза, че решението на САЩ в Съвета за сигурност да не наложи вето на резолюцията за прекратяването на огъня в Ивицата Газа е било много лош ход.

"Най-лошото в решението на САЩ в Съвета за сигурност на ООН беше, че то насърчи "Хамас" да заеме твърда позиция и да повярва, че международният натиск ще попречи на Израел“. Не залагайте на този натиск, той няма да проработи", обърна се индиректно към "Хамас" Нетаняху.

През изминалата нощ министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин заяви, че е морален и стратегически императив да се защитят палестинските цивилни във войната между Израел и "Хамас" и че хуманитарната катастрофа в обсадената Газа се влошава. На среща с израелския си колега Йоав Галант в Пентагона Остин посочи, че "в Газа броят на цивилните жертви е твърде голям, а количеството на хуманитарната помощ е твърде малко".

Броят на жертвите от началото на израелската военна операция в Газа надхвърли 32 000 души, съобщиха от здравното министерство на контролираната от "Хамас" Ивица Газа.

На този фон, ливанската групировка "Хизбула" съобщи, че е изстреляла десетки ракети по северния израелски град Кирят Шмона, който е близо до ливанската граница. 

Обстрелът беше в отговор на смъртоносните израелски удари по село в Южен Ливан ден по-рано. 

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в новата българска църква в Лондон

Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня.  Официалното откриване ще бъде в неделя.

публикувано на 22.02.25 в 21:58

Българи, румънци и молдовци се събраха на "Празник на мартеницата“ в Брюксел

Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел.  Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога".  Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..

публикувано на 22.02.25 в 21:35

Полиция в градския транспорт в Гърция заради крадците и хулиганите

Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...

публикувано на 22.02.25 в 21:25
Толедо, Централна Испания, 17 юли 2023 г.

Над 500 замъка се продават в Испания

Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро.  Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..

публикувано на 22.02.25 в 21:22
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Състоянието на папа Франциск остава критично

Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност".  Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..

публикувано на 22.02.25 в 20:59

Лучо Корси ще представя Италия на "Евровизия"

Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..

публикувано на 22.02.25 в 20:39

Пограничните общини Свищов и Зимнич очакват близо 1,5 млн. евро за предотвратяване на наводнения

Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения.   Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..

публикувано на 22.02.25 в 20:27