Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атанас Атанасов: Очаквам НСИ да е първата част от пълноправното членство на България към ОИСР

Засега инфлацията е единственият критерий, който не отговаря за влизане в еврозоната

| Интервю
доц. Атанас Атанасов
Снимка: БГНЕС

За момента от техническите показатели за влизане в еврозоната единственият, по който не отговаряме, е инфлацията. Ако продължи да спада в бъдеще, ще покрием вероятно и този критерий за присъединяване. Тази прогноза направи доц. Атанас Атанасов, председател на НСИ, в интервю пред БНР.

Той е категоричен, че няма как да се манипулират данни, както се твърдеше, че преди 15 години е направила Гърция, за да се присъедини към еврозоната.

"През последните години Евростат изгради контролни механизми, включително чрез посещение на място в страните. Тази есен ще имаме мисия от Евростат с цел проверка на инфлацията и как я изчисляваме", опроверга опасенията доц. Атанасов.

Той съобщи, че през изминалата седмица е имало мисия от  Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в НСИ. 3 дни са правени проверки на място в родната статистика.

НСИ е готова за присъединяването към ОИСР, получихме изключително висока оценка. Сега до края на април ще се изготви доклад и юни се очаква да бъдем изслушани в Париж за готовността за присъединяване към ОИСР. Ще се задават въпроси и ще се проверяват всички страни на статистиката. И оценката, която получим, ще бъде гаранция, че стриктно изпълняваме не само европейски, но и международните стандарти. Очаквам НСИ да бъде първата част от пълноправното членство от присъединяването на България към ОИСР, коментира председателят на НСИ в предаването „Неделя 150“.

Той потвърди, че акумулираната инфлация у нас за последните 3 години е около 30%.

„Няма съмнение за инфлацията, че тя е такава каквато е, ако някой се съмнява, това се поражда от непознаване на материята – как се измерва. Ние прилагаме международните методологии определени от Евростат.  Ние имаме доказателства, как работим и защо се получават такива числа.

Каква е акумулираната инфлация за последните 3 години не съм е проверявал, но мисля, че е малко над 30%. Най-малкото през 2023 г. на годишната беше близо 17%, за тези 3 години може би се е натрупало около 30%", обясни доц. Атанасов. И допълни, че инфлация не означава обедняване, "запазва се тенденцията за повече пътувания на хората у нас и в чужбина", което не означавало обедняване.

Високата инфлация в България той обясни с липсата на силни антиинфлационни мерки: 

"Не е тайна, че се сетихме за инфлацията когато тръгнахме да се присъединяваме към еврозоната. За нея трябва да се мисли непрекъснатото. Миналата и по миналата година имаше доста висока инфлация и това сега ни играе доста лоша сега. Ако тогава беше овладяна, сега нещата щяха да изглеждат малко по-добре."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18