Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лидерът на „Да, България“ твърди, че президентът води кампания за сплашване и истеризиране на ситуацията

Христо Иванов: Отиваме на избори, защото не се съгласихме да жертваме съдебната власт и регулаторите

| Интервю
Председателят на формацията Христо Иванов ще направи отчет
Снимка: БГНЕС

Очакванията ни за служебно правителство са без министър Калин Стоянов и на електронното управление Александър Йоловски. Заяви лидерът на „Да, България“ Христо Иванов в интервю пред БНР.

„Това са двамата министри, които имат ключова роля за провеждането на прозрачни избори. Йоловски участва в скандала с машините, който опорочи местните избори и 500 000 гласа бяха изхвърлени в кошчето. И той не си понесе отговорност. Той не може да бъде министър“, аргументира се Христо Иванов.

В предаването „Политически НЕкоректно“ той коментира разпадането на сглобката, предстоящите избори и очакваните резултати след тях.

„На избори отиваме, защото стигнахме до разпределението на дългата власт в съдебната система и регулаторите. Защото ГЕРБ и ДПС имат 100% в нея и не искаха да бъдат заменени, особено в съдебната. Когато видяха, че няма да отстъпим започнаха да взривяват процеса. 7 пъти заявяваха „край на процеса и отиваме на избори“. През цялото време търсеха поводи. Голямата причина е възможността на Пеевски да определи мнозинствата в съдебната система“, обясни Христо Иванов.

Според него следващите избори са, за да се попълнят регулаторите и съдебната власт, да има прозрачен процес, конкуренция и качества на кандидатите или „Пеевски ще си ги назначи – това е залогът“.

Лидерът на „Да, България“ е категоричен: 

Това, че не съгласихме да жертваме съдебната власт и регулаторите, не може да има никакво съмнение.

За следващият парламент казва, че компромис с тези теми няма да се направи: 

Който го е страх от мечки, не ходи в гората. Ние сме дълбоко в тази гора и ще си платим цената. Въпросът е дали обществото ще плати цената - г-н Пеевски да си пие кафето.

За конституционните промени Христо Иванов коментира: 

Ние нямахме самостоятелно конституционно мнозинство. Търси се консенсус за решението. Кой предложи, не мога да си спомня, защото разговорът е минал миналото лято. Този модел е единствената алтернатива, който съществува в пространството и вселената. Този модел не приемам, че трябва да бъде обявяван за грешка, той е по-сложен за прилагане, но неговата сложност е демократичен елемент да осигури съгласие и баланс. Аз не искам да се държа като се разграничавам от модела.

Според него проблемът от конституционните проблеми възникна, защото: Ние бяхме хвърлени на избори, преди той да бъде изграден. Ако жена ти не може да спи, значи не си да заемаш висок конституционен пост.

„Президентът води кампания за сплашване и истеризиране на ситуацията. Това не е конструктивно. Той иска да си върне предишния модел и еднолично да консумира изпълнителната власт“, заяви Христо Иванов. 

И допълни: 

ГЕРБ 5 пъти прекъснаха изборите, внасяйки и несъгласувана листа от министри, отказаха преговорите да продължат. Взривиха формулата, която беше приета преди 9 месеца. Решението им е взето под силното въздействие на Пеевски. През цялото време той имаше и има огромно въздействие върху Бойко Борисов. От момента, в който стана ясно, че няма да приемем в регулаторите и съдебната власт  - Пеевски да получи ролята на златния пръст, които ще определи мнозинствата и кой ще отиде там, стана ескалиращо опасно и ще ни закара на избори.

Иванов призна, че след изборите „ще разговаряме с хората, които избирателите изпратят в парламента. 

"Мисля, че избирателите имат реален интерес не да харесват нас, а с кого ще разговаряме. И ще разговаряме за това, което показахме - че не сме готови да го жертваме. Първият въпрос е дали ще може да се излъчи правителство – може ли то да бъде с ангажимент за реформите, но писмено. След това кои са тези хора в отделните сектори, които могат да ги извършат, но с аргументи. А не някакви парашутисти да отиват там. Ще разговаряме с всички, които са готови да правят реформи. Това е фокусът ни на целия процес – реформи", обясни надеждите си съпредседатлят на "Демократична България".

Той се надява ПП-ДБ да са първа политическа сила и „ще работим за това, и ще се опитаме да убедим избирателите, че това има смисъл". 

"Да ни дадат сила, да наложим тези приоритети. Ако избирателите се фокусират върху кафето, означава, че ще започнат те да пият мазното кафе на Пеевски, защото ще му дадат силата. Въпросът е да сме по-силни и да отстоим тези приоритети, за които се доказа, че не отстъпваме", очаква доверие от избирателите Христо Иванов.

Цялото интервю в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Група спасени в морето мигранти на атинското пристанище Лаврио, 10 юли 2025 г.

Гърция: Разбиха мрежа за експлоатация на нелегални мигранти

Гръцката полиция разкри голяма мрежа за експлоатация на нелегални мигранти. Отделът за борба с организираната престъпност на гръцката полиция извърши по случая 170 ареста, като сред тях са 13 души-организатори на мрежата. Вкарвали са нелегално в Гърция мигранти с обещания за работа и легално пребиваване. При влизане в страната им..

публикувано на 09.10.25 в 11:26

Автомобил блъсна и уби мъж на Е-79 край Благоевград

Възрастен мъж е починал, след като е бил ударен от лек автомобил на главен път Е-79, в района на благоевградския квартал "Струмско".  Инцидентът е станал малко преди 6 часа тази сутрин. За минути на място са пристигнали екипи на полицията и "Спешна помощ".  По първоначална информация 89-годишният мъж е излязъл внезапно на пътното платно и е бил ударен..

публикувано на 09.10.25 в 11:24
Асен Василев

Василев: Борисов каза, че ще помага за боклука и днес Прокуратурата вика хората, които организират чистенето

Действията на прокуратурата са скандални, коментира в кулоарите на парламента председателят на ПП Асен Василев по повод информацията, че за разпит в прокуратурата са извикани директорът на столичното предприятие за третиране на отпадъци и зам.-кметът по екологията Надежда Бобчева: Надежда Бобчева: Директорът на Столичното предприятие за..

публикувано на 09.10.25 в 11:22

Янтра и Джулюнска достигнаха критични нива, откъснат е достъпът до църквата "Св. 40 мъченици"

Река Янтра във Велико Търново и река Джулюнска в община Лясковец достигнаха критичните си нива за наводнения. Откъснат е достъпът до църквата "Св. 40 мъченици". Няма риск за църквата, въпреки че водата е навлязла и в двора. През последното денонощие най-много дъжд във Великотърновска област е паднал в община Стражица – 57 литра на..

публикувано на 09.10.25 в 11:12

Белгия начерта червени линии по плана за замразените руски активи

Белгия начерта червените си линии по европейския план за използване на замразените руски активи като източник на 140 милиарда евро репарационен заем за Украйна, пише "Политико". Страната настоява всички държави членки да поемат не само сегашните, но и бъдещите рискове, включително възможността за юридически претенции от страна на Русия. Този..

публикувано на 09.10.25 в 11:10

Пеевски: Не мога да го разбера Борисов защо постоянно спасява ПП-ДБ

Няма нищо спешно в закона, касаещ продажбата на "Лукойл", смята председателят на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски: "Трябва да се знае, ако има такава сделка, кой ще го вземе. Трябва да защитим хората". Борисов: Законодателните промени за продажбата на "Лукойл" са застраховка за България Борисов не бива да спасява постоянно ПП-ДБ и техните..

публикувано на 09.10.25 в 10:59
Божидар Божанов

Божанов за прокуратурата: Безценното "девето джудже" ще бъде бранено докрай

Съпредседателят на "Да, България" и депутат от ПП-ДБ Божидар Божанов заяви в декларация от трибуната на Народното събрание, че прокуратурата политизира казуса с изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов и поиска създаването на парламентарна анкетна комисия по случая "Хемус":  ВКС прие, че Борислав Сарафов вече не е и.ф. главен..

публикувано на 09.10.25 в 10:46