Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 години след трагедията

В Свищов почетоха паметта на децата, загинали във водите на река Лим

Фондацията "Ангели от Лим" организира и тази година събития в памет на децата - Националният песенен конкурс "Звездици за Лора"

| Репортаж
Панахида за децата, загинали в р. Лим.
Снимка: Здравка Маслянкова

В Свищов днес беше почетена паметта на 12-е деца, които загинаха преди 20 години във водите на река Лим на границата между Сърбия и Черна гора. 

"Огънят гори там, където е паднал. Голямата поука 20 години след трагедията е, че продължаваме като общество и държава да сме длъжници на децата", споделиха пред БНР Васелина Петкова и Георги Манзаров, родители на 11-годишната Боряна Петкова и 18-годишния Юлиян Манзаров, които не се завърнаха от злополучната ученическа екскурзия до Дубровник. 

Александра, Антоана, Антония, Боряна, Валентин, Виктор, Глория, Женя, Лора, Светослав, Светослава и Юлиян – 12 деца от Свищов, които никога няма да пораснат, защото преди 20 години река Лим ги погълна и завинаги останаха млади, и не се прибраха от екскурзията в Дубровник.


В параклиса Свети Дух на свищовските гробища бяха отслужени заупокойна литургия и панихида в тяхна памет.

На 4 април 2004 година България, Сърбия и Черна гора бяха разтърсени от гибелта на 12-е свищовски деца. Тогава, към 22 часа българско време група от 34 ученици и 16 възрастни се прибират от екскурзия в Дубровник. На завой по планинския път, близо до село Гостун, между градовете Бело поле в Черна гора и Приеполе в Сърбия, шофьорът Илия Измирлиев изгубва контрол и автобусът пада от 15 метра височина в реката и бързо потъва. 

Стотици водолази, полицаи, армията, доброволци се включват в издирването и изваждането на безжизнените деца. Две от децата са намерени мъртви месец след трагедията.

20 години се преживяват и трудно и лесно, разказа Васелина Петкова, майка на загиналата 11-годишна Боряна:

"Тогава бяхме в шок и никой не знаеше какво го очаква. Очаквахме като се хлопне вратата, че ще влезе някой. Вече сме наясно, че няма да влезе. Никога не сме си представяли, че ще минат 20 години. Абсолютно всички се питахме как ще минат година, две, пет, а те минаха двадесет".


Свищов потъна в скръб, спомня си днес проф. Андрей Захариев, който тогава беше председател на Общинския съвет в Свищов:

"Това беше голямата трагедия отначало – деца, възрастни, дневна екскурзия, събитие през нощта, автобус в реката. Сутринта вече картината взе да се изяснява. Трябваше да се вземат бързи решения. Изпратихме целия наличен транспорт на общината, автомобили със специален режим. Намериха се застрахователи, които издадоха зелена полица през нощта, за да може да се мине в чужда държава.  В рамките на следващите 48 часа беше една голяма мъка".

Не обръщаме достатъчно внимание на децата и като общество, и като държава, казва Георги Манзаров, баща на загиналия 18-годишен Юлиян:

"Това за мене е огромната поука, която трябва да си вземем, а не да казваме, че децата са част от интериора на нашето общество. На кого да простим и как да простим. Фактът си е факт. Нашите деца ги няма. Дори смъртта не може да изкупи смъртта на едно дете. В случая ние сме удовлетворени, защото се разбра каква е истината за катастрофата".


През 2005 г. в Окръжния съд във Велико Търново започва делото за катастрофата. Подсъдим е единствено шофьорът на автобуса Илия Измирлиев. Пред съда той твърди, че причина за инцидента е техническа неизправност – счупен поради износване ябълковиден болт от кормилната уредба. Според родителите на жертвите и прокуратурата шофьорът е заспал, докато кара. Назначената първа автотехническа експертиза излиза със заключението за шофьорска грешка, а втората - за техническа повреда.

На 21 май 2007 г. шофьорът е осъден окончателно на 4 години лишаване от свобода. Илия Измирлиев загина на 13 декември 2017 година на пътя между Смолян и Пампорово.

Дълги години имаше конфронтация между учителите, участвали в екскурзията, и семействата на загиналите деца, от друга страна вървяха обвинения, че семействата са забогатели от смъртта на децата си с отсъдената кръвнина от 1,2 млн. лв. или по 100 000 лв. на дете.

Георги Манзаров днес за първи път си позволи публично да коментира темата:

"Аз моите средства не съм ги пипал. Те не са мои. Те са на сина ми. Те стоят. Ако трябва някой да ги ползва, това е дъщеря ми, не аз. Нас Господ ни събра и децата различно материално и духовно. Не зная другите родители някой от тях, който е имал нужда, какво е направил, всеки по усмотрението си. Бих задал въпроса така – кой родител ще бъде съгласен детето му да се изгуби и някой да му даде 100, 200, 500 милиона -  някой ще си върне ли по този начин детето?".

Почернените семейства поведоха битка с държавата и постигнаха законодателни промени при организацията на ученическите екскурзии и за забрана на нощните преходи с деца. Свищовските семейства, които основаха и фондацията "Ангели от Лим" в памет на децата си, искат държавата да ги търси не само на днешния злощастен ден, а да чува гласа им, когато се разискват проблемите за пътната безопасност.

"Когато се случи масова катастрофа или нещо подобно, ни търсят нас да кажем нещо. Защо като правите промени в закона, когато събирате хора, ей, дайте нашето мнение. Ние сме в Свищов, далече от столицата, нашият глас се чува в такива дни, а мисля, че то е недостатъчно, за да събуди съвестта на нашите хора спрямо децата".

Панахида за децата, загинали в р. Лим

За справедливостта, обществения дълг и памет, майката на завинаги останалата на 11 години Боряна сподели:

"12 деца – 4 години, както и да го говориш, както и да го кажеш – все толкова. Държавата и обществото не са длъжници на нашите загинали деца, а на децата ни като цяло. Не можеш да си позволиш да тръгнеш с деца без да си готов, без да знаеш какво се случва. Просто няма как да стане. Ние сме длъжни на децата си. Огънят гори там, където е паднал, на друго място много бързо се забравя. 20 години – къде са живите, къде са оцелелите?"

Фондацията "Ангели от Лим" организира и тази година събития в памет на децата - Националният песенен конкурс "Звездици за Лора" започва на 5 април. Предстои да бъдат наградени победителите в конкурса за детска рисунка "Три звездички". Идната седмица ще се проведе футболният турнир "Юлиян Манзаров" и ще бъдат наградени победителите в ученическия конкурс за есе, посветен на 20-годишнината от трагедията в река Лим.

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дмитрий Песков

От Кремъл не очакват подобряване на отношенията между Москва и Брюксел

От Кремъл не очакват подобряване на отношенията между Москва и Брюксел. "Госпожа фон дер Лайен не е привърженик на нормализацията на отношенията между Европейския съюз и Русия. В този смисъл нищо не се променя. Госпожа Калас също не е демонстрирала досега склонност към дипломация. Тя е добре известна у нас със своите абсолютно непримирими, а..

публикувано на 28.06.24 в 17:31
Нико Тупарев

Нико Тупарев излиза на свобода без каквато и да е мярка за неотклонение

След по-малко от 24 часа в ареста телевизионният продуцент Нико Тупарев излиза на свобода без каквато и да е мярка за неотклонение. Софийският градски съд не откри нито едно доказателство Тупарев да е присвоил 1,4 млн. лева от фирмата, в която е бил съдружник. Това, което стана ясно още в съдебната зала, че Нико Тупарев и неговият съдружник..

публикувано на 28.06.24 в 17:19
Илхам Алиев, президент на Азербайджан

Президентът на Азербайджан Илхам Алиев разпусна парламента и насрочи избори на 1-ви септември

Президентът на Азербайджан Илхам Алиев разпусна Народното събрание на страната и насрочи с указ предсрочни парламентарни избори за 1-ви септември, съобщава агенция Ройтерс, отбелязвайки, че това беше широко очакван ход, който изглежда малко вероятно да промени радикално състава на парламента. Алиев, който е на власт от 2003 г., спечели..

публикувано на 28.06.24 в 16:55
снимката е илюстративна

Стартира нова програма за саниране за 12 сливенски общини

Всички сгради в Сливен с енергийни обследвания и технически паспорти могат да кандидатстват по нова процедура за саниране, обявиха от Община Сливен.  Програмата е свързана със засегнатите от трансформацията в Маришкия басейн, а средствата за саниране на многофамилните жилища се очакват от Плана за справедлив преход.  Общо 12 общини са предвидени..

публикувано на 28.06.24 в 16:27

Антон Иванов: Оценката на КЕВР е адекватна, инвеститорите да се запознаят с условията на пазара

Миналата седмица на конференция Гърция казаха, че систематично ограничават техните ВЕИ-производители, когато имат дебаланси в прогнозите и потребленията. Прекъсват ги и отказват такива заявки за предоставяне на енергия на пазара. Инвестициите във ВЕИ централи са рискови. Препоръчвам на инвеститорите да се запознаят по-задълбочено с условията..

публикувано на 28.06.24 в 16:21

Бутат Бетонния мост в пловдивския район Южен още тази вечер

Бутат Бетонния мост в пловдивския район Южен още тази вечер – след 17.00 часа. Проектът предвижда премахване на съоръжението в средната му част, в зоната на жп линиите. След това ще бъде изградена нова конструкция, с около метър и половина по-висока. Повдигането се налага, за да могат скоростните влакове да преминават безпроблемно по..

публикувано на 28.06.24 в 16:10
Американски военен дрон

Русия е готова да отговори на нарастващия брой полети на американски дронове над Черно море

Русия е готова да отговори на нарастващия брой полети на американски дронове над Черно море, които увеличават вероятността от инциденти във въздушното пространство, заявиха от министерството на отбраната в Москва, предаде Франс прес. Военният министър Андрей Белоусов е поискал от армията предложения за мерки за отговор на провокациите. В..

публикувано на 28.06.24 в 16:07