Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Мария Стаевска: За пациентите с алергии няма нищо по-хубаво от лошото време

| Интервю
проф. Мария Стаевска
Снимка: Личен архив

С рязкото затопляне на времето много бързо разцъфтяха брезовите дървесни видове и разпръснаха огромно количество прашец във въздуха, което рязко влошава състоянието на много пациенти, страдащи от пролетни алергии.

Това обясни в интервю за БНР алергологът проф. д-р Мария Стаевска от Александровска болница, председател на Дружеството по алергология. По думите ѝ, сега е пикът на брезовите дървета, но пациенти с поленови оплаквания в клиниката идват още от края на февруари, когато също беше доста топло.

"Много топъл април, с много бурна полинация. Промените в климата се отразяват много пряко и на практиката на алерголога. Все по-големи количества поленов прашец все по-дълго остават в атмосферата. Просто се променят сезоните."

Снимка: pexels.com

"Голяма част правят не само сенна хрема, правят и астма. По-голямата поленова концентрация във въздуха е правопропорционална за тежестта на оплакванията", изтъкна проф. Стаевска.

Няма нищо по-хубаво от дъждовните дни, или "лошото време", за пациентите с алергии по това време на годината, допълни тя. 

Антихистаминовите препарати са в свободна продажба, което е проблем, защото старото поколение антихистамини има различни негативни ефекти, отбеляза алергологът в предаването "Хоризонт до обед".

аптеките са пълни с тях и рекламите са доста активни. Помислете какво си купувате, консултирайте се със специалист – да получите препоръка. Съвременните антихистамини нямат този ефект на умора, заспиване и дебелеене."

Рисковете за приемащ стари антихистамини са абсолютно аналогични на това да шофираш дрогиран или пиян, предупреди проф. Мария Стаевска.

Снимка: БТА

Промивките на носа със спрейове с морска вода облекчават състоянието, уточни още д-р Стаевска и посочи, че сърбеж в очите и носа е белег на алергия, а не на вирусна инфекция.

Наличието на сахарски пясък във въздуха няма алергенно влияние, каза още Мария Стаевска.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трима от четиримата изчезнали американски войници в Литва бяха намерени мъртви

Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха  открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..

публикувано на 31.03.25 в 19:38

Над 76 хил. граждани са потърсили съдействие от иституцията на омбудсмана през 2024 г.

Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..

публикувано на 31.03.25 в 19:26
Мохамед Халаф

Мохамед Халаф: Към мигранти без разрешен престой не трябва да има толерантност

Надали ще има успокояване на мигрантския поток, защото все още има икономически, социални и политически проблеми в Сирия . Повечето - 95% от тях, са икономически мигранти. От Газа никой не може да напуска. Има организирана група, която действа с властите в Египет и взимат по 5000 долара, който иска да напуска Газа, каза журналистът Мохамед..

публикувано на 31.03.25 в 18:39

Мъжът, убил в Трявна бившата си партньорка, е задържан под стража

23-годишният мъж от Трявна, обвиняем за убийството на бившата си партньорка и майка на децата му, е задържан под стража с определение на Габровския окръжен съд. Мярката за неотклонение бе взета, след като лекарите го изписаха от болницата в подобрено общо състояние. Жители на Трявна се организират, за да помогнат на децата на убитата..

публикувано на 31.03.25 в 18:29
Адв. Иван Петров

Иван Петров: Генезисът на избора на българския европрокурор е порочен и води към Пеевски

Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор на София и подчерта, че не ВСС, не прокуратурата, а правителството решава кого да предложи за европейски прокурор, "така че пипалата не са само в съдебната власт, а са и в изпълнителната ".  "През..

публикувано на 31.03.25 в 18:18
Марин льо Пен напуска съда в Париж преди произнасянето на присъдата - 31 март 2025

Политическа буря във Франция след присъдата срещу Марин льо Пен

Политическа буря предизвика присъдата срещу френската крайнодясна лидерка Марин льо Пен, призната за виновна по делото за корупция и присвояване на европейски средства. Льо Пен получи четири години затвор и 5 г. неизбираемост. Марин льо Пен е призната за виновна за присвояване на публични средства Марин льо Пен напусна съдебната зала,..

публикувано на 31.03.25 в 18:15

"Хамас": "Всеки, който може да носи оръжие", да се бори срещу плана за изселване на палестинците

"Хамас" призова "всеки, който може да носи оръжие" по света да се бори срещу плана на американския президент Доналд Тръмп за изселване на жителите на Газа в съседни страни. Израел предложи удължаване на примирието в Газа в замяна на връщането на около половината от останалите заложници, държани от Хамас в палестинския анклав. "Не пазете нито..

публикувано на 31.03.25 в 18:12