Тя е основател на конната база „Ахил“, разположена близо до София. Там Ваня развива конната терапия като вид рехабилитация за деца със специални потребности. Надява се, че това ще стане практика у нас, както вече е в други европейски държави.
И преследва сбъдването на новата си мечта – да направи терапевтичен център, в който да се събират деца със и без увреждания.
Ваня Тодорова е завършила една от руските езикови гимназии в София, впоследствие продължава с езиците в университета и става преводач. Появата на конете в живота й се случва покрай страстта на дъщеря й към ездата. Тя води момичето в различни конни бази.
„Покрай нея реших и аз да опитам, за да видя на какво толкова се радва, кое е толкова хубаво. Когато опитах, заедно с нея, беше една кратка разходка. След това се запалих и реших да продължа като обучение. След това нещата тръгнаха в друга посока – изграждане на място за коне, закупуване на коне, впоследствие това се превърна в бизнес и започнаха занятия с деца със специални потребности“, спомня си Ваня.
Според нея общуването с коне е на много фино ниво.
„Те са много отзивчиви и социални, атмосферата около тях предразполага човек да се отпусне. Регулират се емоциите, изгражда се привързаност. Има едно научно изследване, което показва, че електромагнитното поле на сърцето на конете е в пъти по-голямо от човешкото. А пулсът им е по-бавен, отколкото нашия. Намирайки се около тези животни, сърдечният ни ритъм се синхронизира с техния, забавя се. Така усещаме отпускане, подобрява се настроението ни. При езда това се случва много по-активно, тъй като вече имаме пряк контакт, и тяхното движение влияе на различни системи в човешкото тяло“, споделя още Ваня Тодорова.
За децата с увреждания общуването с коне е лечебно.
„Да го погали, да го води, да му даде морков. Общуването е на невербално ниво, което за децата със специални потребности е много полезно. Особено деца с аутизъм, които в социална среда се чувстват по-напрегнати, сензорната им система се претоварва от звуци, миризми, светлина, около животните това го няма, и те разбират, че не се изисква нищо от тях и че на невербално ниво може да се получи общуване“.
Към момента конната база е затворена, тъй като предстои преместването й на ново място. Идеята на Ваня Тодорова е за децата да има не само терапия с коне, а комплексна терапия.
„Освен чисто рехабилитационната част, да се случва опознаването и приобщаването на децата със специални потребности в обществения живот. Децата в норма да ги виждат, да си играят с тях, да разберат, че различното не е опасно. Че когато в училище има такова дете, то може да бъде прието. В новия терапевтичен център искам да направим и кът за ерготерапия, тъй като имам и тази специализация. Този метод помага на децата да бъдат по-функционални в ежедневието си. Планираме и изграждането на детска площадка, комбинирана за деца със и без увреждания. Можем да направим хубаво място, където всички да се чувстват щастливи“, казва Ваня Тодорова.
Цялото интервю с нея можете да чуете в прикачения файл.
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр..