Д-р Галина Павлова е управител на варненското IV ДКЦ, което, както повечето в страната, не си иска рентгена.
"Нормативната база не разрешава използването на такъв апарат в лечебните заведения за извънболнична помощ. Нормативно е казано, че могат да се ползват в болници и то в определени отделения. Не може просто така да се монтира апарат, който има рентгенови излъчвания и който да бъде преносим и да се ползва навсякъде", обясни тя. По думите ѝ преди това никой не ги е питал дали искат такъв апарат. А това са страшно много пари, отбеляза д-р Павлова и уточни, че апаратът, който са получили, е на стойност 260 хил. лв.
Има 47 доставени апарати в цялата страна за лечебни заведения за извънболнична помощ, подчерта тя. Д-р Павлова, която е и зам.-председател на Националното сдружение на лечебните заведения, посочи, че към тях постъпват писма от колегите им, където има доставена такава апаратура: "Те не знаят какво да правят с тези апарати. Те не само стоят като паметници. Задължени сме да бъдат включени в електрическата мрежа. Получихме писмо от министерството, в което се казва, че ние сме длъжни да ги застраховаме. Но ние не ги ползваме. Писахме писма до министерството, за да дойдат да си ги вземат. Отговорът беше неофициален – каза ми се "Ние ще променим наредбата". А това няма как да се случи".
Здравният журналист от "Капитал" Десислава Николова преди месеци тръгна по следите на тази обществена поръчка. Според нея може да се наложи тези европейски пари да бъдат върнати, след като тази апаратура не се ползва по предназначение. Рискът съществува ако:
"Ако някой отговарящ за европрограмите или европейската прокуратура направи преглед как точно се е изпълнил този договор. Договорът е за около 10 млн. лв. По-неприятното е, че тези поликлиники няма как да ги дадат и на болниците, защото в същото време болниците са получили също кугели само че малко по-лошо качество от неработещите в поликлиниките".
Номинираната за служебен здравен министър д-р Галя Кондева е напълно наясно с проблемите в здравния сектор, категорична е Десислава Николова и добави: "Въпросът е дали ще ѝ стигне времето, а освен това на служебното правителство не му е дадено да прави реформи".
Още за състоянието на варненската болница "Св. Анна" и проблемите там, както и в целия сектор – чуйте в звуковия файл.
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..