Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Египетско слънце“ – омагьосваща вечер с вглъбеността и мъдростта на Изтока

Снимка: SY11

В едно от големите музикални събития на настъпващата пролет се превърна рециталът на оперната звезда на арабския свят Фатма Саид в партньорство с английския пианист Джоузеф Мидълтън от поредицата “Съкровени гласове“ на сцената на зала “България“. Това беше един различен, красив и запомнящ се камерен концерт. В първата част двамата музиканти ни поднесоха песни от Моцарт, Шуберт и Шуман. Ще напомня, че египетският сопран Фатма Саид е възпитаничка на Музикалната академия “Ханс Айслер“ в Берлин и, както сподели в първото си интервю за българска медия преди концерта, много цени германския романтичен песенен репертоар и Шуман е един от любимите й композитори. Също така обяви, че голяма част от това, което ще чуем в зала “България“, ще влезе в предстоящия й албум, върху който работи в момента. Бях впечатлена от отличното й произношение, от умението й да изгражда вълнуващо кратката музикална форма на песента. Тя сякаш разказваше малки истории. Редуваха се мечтателни, тъжни и закачливи картини. Подбирайки песни от различни вокални цикли, сякаш беше съставила нови, свои цикли, та се колебаех дали да ръкопляскам между песните или да се наслаждавам тихо на новото цяло, което ми поднася.

Във втората част прозвуча музика от испански автори, за която Фатма Саид беше споделила, че е другата й страст. Слушахме песни от Мануел де Файя, Фернандо Обрадорс и Хосе Серано Симеон – повечето от тях са от дебютния албум на младата звезда “Светлината“, както и последната песен от програмата, “Подай ми флейтата и пей“ от ливанския композитор Наджиб Ханкаш по едноименната поема на Халил Джубран. В тази част бяхме завладени не толкова от испанската страст, колкото от вглъбеността, мъдростта и безвремието на Изтока, който е оплодил и испанската култура. Тук Фатма Саид, която има прецизна интонация и отлична вокална техника, просто ни зашемети с няколко безкрайно дълги тонове! Усетихме аромата на Изтока – отново, не в претрупване на ярки багри, а в магическата орнаментика. Още се чувствам обгърната от аромата на този концерт, като от финалните акорди на висококласен парфюм, дълго след като връхните нотки са отлетели и сърцевината се е разгърнала.

Не мога да пропусна отличното партньорство на английския пианист Джоузеф Мидълтън. Фатма Саид посочи в интервюто ни, че изключително разчита на него, и с право! Той я следва абсолютно, до степен сякаш да се разтвори в нейната песен. Двамата ни подариха два прекрасни биса – “Тhe way you look tonight“ от филма “Swing Time“ и още
една песен от много успешния и удостоен с престижни награди албум на Фатма Саид “Светлината“ – “Дъщерята на султана“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30