Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Египетско слънце“ – омагьосваща вечер с вглъбеността и мъдростта на Изтока

Снимка: SY11

В едно от големите музикални събития на настъпващата пролет се превърна рециталът на оперната звезда на арабския свят Фатма Саид в партньорство с английския пианист Джоузеф Мидълтън от поредицата “Съкровени гласове“ на сцената на зала “България“. Това беше един различен, красив и запомнящ се камерен концерт. В първата част двамата музиканти ни поднесоха песни от Моцарт, Шуберт и Шуман. Ще напомня, че египетският сопран Фатма Саид е възпитаничка на Музикалната академия “Ханс Айслер“ в Берлин и, както сподели в първото си интервю за българска медия преди концерта, много цени германския романтичен песенен репертоар и Шуман е един от любимите й композитори. Също така обяви, че голяма част от това, което ще чуем в зала “България“, ще влезе в предстоящия й албум, върху който работи в момента. Бях впечатлена от отличното й произношение, от умението й да изгражда вълнуващо кратката музикална форма на песента. Тя сякаш разказваше малки истории. Редуваха се мечтателни, тъжни и закачливи картини. Подбирайки песни от различни вокални цикли, сякаш беше съставила нови, свои цикли, та се колебаех дали да ръкопляскам между песните или да се наслаждавам тихо на новото цяло, което ми поднася.

Във втората част прозвуча музика от испански автори, за която Фатма Саид беше споделила, че е другата й страст. Слушахме песни от Мануел де Файя, Фернандо Обрадорс и Хосе Серано Симеон – повечето от тях са от дебютния албум на младата звезда “Светлината“, както и последната песен от програмата, “Подай ми флейтата и пей“ от ливанския композитор Наджиб Ханкаш по едноименната поема на Халил Джубран. В тази част бяхме завладени не толкова от испанската страст, колкото от вглъбеността, мъдростта и безвремието на Изтока, който е оплодил и испанската култура. Тук Фатма Саид, която има прецизна интонация и отлична вокална техника, просто ни зашемети с няколко безкрайно дълги тонове! Усетихме аромата на Изтока – отново, не в претрупване на ярки багри, а в магическата орнаментика. Още се чувствам обгърната от аромата на този концерт, като от финалните акорди на висококласен парфюм, дълго след като връхните нотки са отлетели и сърцевината се е разгърнала.

Не мога да пропусна отличното партньорство на английския пианист Джоузеф Мидълтън. Фатма Саид посочи в интервюто ни, че изключително разчита на него, и с право! Той я следва абсолютно, до степен сякаш да се разтвори в нейната песен. Двамата ни подариха два прекрасни биса – “Тhe way you look tonight“ от филма “Swing Time“ и още
една песен от много успешния и удостоен с престижни награди албум на Фатма Саид “Светлината“ – “Дъщерята на султана“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

14 постановки на Националния фестивал на малките театрални форми във Враца

Със спектакъла "Кралицата майка" на Театър "Българска армия" беше открит на 10 юни Националният фестивал на малките театрални форми във Враца. Той е най-старият театрален форум в България и тази година е 34-тото му издание. В седемте фестивални дни до 16 юни зрителите ще имат възможност да видят 14 постановки, избрани от селекционерите..

публикувано на 12.06.24 в 17:56
Цветан Казанджиев

Цветан Казанджиев: Пътят, по който вървя, е с една посока – изкуството

Ецването е част от работата на графиците, свързана с обработката на метал с азотна киселина, с която върху плоча се създава неповторим и непроменим образ. Впоследствие той се отпечатва. Правят го малкото художници, посветили се на тежката метална техника. А тя наистина си тежи на мястото. Буквално.  Малцина днес ползват метал, за да..

публикувано на 12.06.24 в 06:49

Петър Димитров, A to Jazz Festival: Успяхме, защото преопаковахме джаза в атрактивен продукт

Успяхме, защото преопаковахме джаза в много атрактивен краен продукт . Това каза пред БНР създателят, вдъхновител и директор на A to Jazz Festival Петър Димитров преди 13-ото издание на фестивала от 4-ти до 7-и юли в София. " Младите хора осъзнаха, че те винаги са слушали джаз, но не са знаели ", добави той. Димитров подчерта, че почти винаги..

публикувано на 11.06.24 в 19:03
Любен Спасов

За живота на "Лейди Смърт" в романа "Диамантеното око" на Кейт Куин

"Диамантеното око" е още един от историческите романи на авторката Кейт Куин, този път, посветен на най-смъртоносната снайперистка от Втората Световна война – Людмила Павличенко. Тя отнема живота на 309 свои врагове, а романът си поставя за цел да представи за съвременната аудитория динамиката на нейната съдба. "Людмила е супер интересен персонаж,..

публикувано на 11.06.24 в 11:40
Иван Петров, StarBoy AYVON

Старбой Айвън: Във всеки от нас се крие по един Супергерой!

"Аз към много емоционален човек, въздействат ми много неща - като музика, спектакли и не само магични, гледам спектакли по целия свят и се вдъхновявам от моите идоли - Дейвид Копърфилд, Ханс Клок. Старая се да черпя вдъхновение от всяко едно място, от всяко едно красиво нещо, което ни заобикаля. Аз (...) искам да се поставя на мястото на зрителите..

публикувано на 11.06.24 в 10:57
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Колкото пораствах, осъзнавах, че все по-голямо става удоволствието от свиренето

Днешната среща е с младата и талантлива цигуларка Зорница Иларионова. Родена е в Плевен. В света на музиката от малка я води нейната майка-Благородна Танева, известен музикален педагог, създала школа от именити цигулари.  Цигуларката Зорница Иларионова ще свири в концерта "Колекция Класика - от Бах до Мориконе" След националното музикално..

публикувано на 10.06.24 в 12:42
Вили Николов

Вили Николов за най-новата си самостоятелна изложба - "Полифония и техника. Динамичен диалог"

Светът е дуален и контрастен. В него паралелно съществуват доброто и злото, тъмното и светлото, красивото и грозното. Ние живеем в този свят със задачата да даваме оценки, именно на тези опозиции. За да приемем нещо, то трябва непременно да го сложим в някоя от изброените категории и като че ли да вземем страната на съдник, който дава..

публикувано на 10.06.24 в 09:43