Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България след Чернобилската ядрена авария

Лекция на специалиста по атомна енергия Атанас Кръстанов

| Интервю
Снимка: Таня Милушева

Днес в Столичната библиотека ще се проведе публичната лекция "България след Чернобилската ядрена авария". Тя е част от лекторията "Светът на физиката - на живо", организирана от Столичната библиотека, списание "Светът на физиката" и катедра "Физика" при Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски". По темата ще говори специалистът по атомна енергия и защита от природни и индустриални бедствия Атанас Кръстанов. 

На събитието ще бъдат показани кадри от документалния филм "Хроники за неудобната истина", посветен на българския Чернобил - също проект на лектора Атанас Кръстанов. Сценарият е изграден по спомените на малкото останали живи свидетели на отминалите трагични събития. 

На 26 април предстои поредната черна годишнина от аварията в ядрената централа "Чернобил", която се случи през 1986 г.

Човек трябва да се замисли какво е било, какво е и какво може да стане, каза пред БНР и предаването "Хоризонт до обед" Атанас Кръстанов. 

"Чернобилската авария беше най-големият ядрен инцидент, който се е случил в света, но той не е възможно най-високата степен, която може да се постигне като авария. Затова винаги трябва да имаме едно наум и да мислим, че нещо страшно може да стане и в бъдеще", коментира той. 


Специалистът напомни събитията през 1986 г. и подчерта, че тогава не са били взети никакви мерки за йодна профилактика на населението:

"Изобщо не се говореше, че човек трябва да се пази, да стои на закрито, да затваря прозорците, да се ограничи консумацията на пресни зеленчуци и храни. По този начин България стана една от най-силно засегнатите не като замърсяване, а като дозово натоварване". 

По думите му обаче взимането и пиенето на йодни таблетки профилактично сега е вредно и противопоказно. Според него това е пряко въздействие върху психиката на хората, останала от 86-а година, когато 90% от хората не са знаели за опасността:

"България беше разделена на две групи - едната беше силно замърсена, която консумираше всичко без никакви притеснения, защото не знаеше, а другата част - висшата номенклатура, които се хранеха с абсолютно чисти храни и води. За една част от храните, които се изнасяха, имаше контрол, но никой не каза на хората, които са във високопланинските селища, да спрат консумацията на храна, да не хранят животните с тази люцерна, която беше замърсена. Така че едно дете от Родопите с 200-милилитрова чаша взимаше доживотната си доза, а то е поемало всеки ден".


Според Атанас Кръстанов най-важното е възстановяването на доверието към институциите, което след Чернобил е тотално сринато

Цялото интервю на Таня Милушева с Атанас Кръстанов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Златимир Коларов е носител на националната литературна награда "Проф. Димитър Димов"

Проф. Златимир Коларов е тазгодишният носител на Националната литературна награда за цялостно творчество и трайно присъствие в съвременната българска литература на името на бележития български писател и драматург Димитър Димов, която беше връчена на тържествена церемония тази вечер в Ловеч. Наградата на община Ловеч и Съюза на българските..

публикувано на 25.06.24 в 20:45

Протестиращи срещу пускането на тежкотоварния трафик блокираха изхода на прохода "Петрохан"

Протест срещу пускането на тежкотоварния трафик през "Петрохан" блокира изхода на прохода край село Бързия. Пренасочването на трафика е в сила от вчера. На място за разговор с недоволните хора пристигна министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова. Протестиращите проведоха дълъг разговор с министъра на..

публикувано на 25.06.24 в 20:35

Община Дупница забрани питейната вода за поливане на градини и зелени площи

И Община Дупница, както това вече стана и в Кюстендил, забрани ползването на питейна вода в населените места за напояване на земеделски земи и поливане на зелените площи, дворове, паркове и градини, коли, според заповед, подписана от кмета Първан Дангов. Същевременно от ПП "Възраждане" внасят в деловодството на Общината подписка с над..

публикувано на 25.06.24 в 20:15

Протест пред Съдебната палата в София под мотото "Нито една повече"

Под мотото "Нито една повече" пред Съдебната палата се провежда протест срещу поредното убийство на жена, извършено в условията на домашно насилие. Става дума за случая от 20 юни, при който бившият охранител Орлин Гигов уби приятелката си Силвия Киркова. Искаме да повдигнем осведомеността за случаи като този и да подтикнем институциите да..

публикувано на 25.06.24 в 19:49

Големият горски пожар в Сакар планина между селата Изворово и Дрипчево вече е локализиран

Големият горски пожар в Сакар планина между селата Изворово и Дрипчево вече е локализиран. Екипи от огнеборци ще останат на дежурство, за да следят за евентуално ново подпалване. 16 хиляди декара е общата площ, която засегна пламъците. Предстоят огледи за оценка на нанесените щети. Вероятната причина за подпалването е човешка грешка или..

публикувано на 25.06.24 в 19:34
Кирил Петков

ПП-ДБ ще поиска изслушване на вътрешния министър в НС как Брендо е влязъл в страната

ПП-ДБ ще поиска изслушване на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов в НС, за да даде обяснение как е влязъл в страната Евелин Банев-Брендо. Това съобщи съпредседателят на коалицията Кирил Петков преди заседанието на парламентарната група: "Абсолютно безобразие международни престъпници да влизат и излизат от страната без нито службите..

публикувано на 25.06.24 в 19:29

Евакуират туристи в Гърция заради нови пожари, няма пострадали

Горски пожар до град Навпактос наложи по спешност евакуирането на жители и туристи от три села. Градът е разположен на северния бряг на Коринтския залив и дим от огъня се вижда от град Патра. Властите информират туристите със съобщения по мобилните телефони да са в готовност да се отдалечат от района на пожара. Пожарникарите се опитват да..

публикувано на 25.06.24 в 19:13