Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Хинков си писа "Добър 4" за работата си като здравен министър

Проф. Хинков: Бях спрян от правителството за конкурсите за болнични директори

Има голям натиск детската болница да се осъществи от частна структура, каза той

| Интервю
Проф. Христо Хинков
Снимка: Министерство на здравеопазването

Здравеопазването е един възел от проблеми, свързан с много фактори, много интереси, много зависимости – неща, които трябва да се решават екипно, постепенно, целенасочено и устойчиво.

Това заяви пред БНР бившият здравен министър проф. Христо Хинков, който си постави оценка "Добър 4" за работата си на поста. Той сподели, че му е олекнало, след като вече не е министър, но не съжалява за нищо. Много е тежка тази задача, обясни професорът и подчерта, че не е канен от служебния министър Димитър Главчев да продължи да бъде на поста. Хинков повтори отново, че не желае повече да заема поста на здравен министър, като най-важната причина за това е, че не може да се създаде устойчив екип и устойчива политическа подкрепа, която да "не бъде свързана с влияния и интереси и в областта на лекарствата, и в областта на назначаването на директори".

Като наследство, което оставя проф. Хинков в здравното министерство, е именно провеждането на конкурси за директори на болниците, защото мандатите на повечето от тях изтичат.

"Тези процедури трябваше да ги проведа аз. Но аз бях спрян. От правителството бях спрян. Бях спрян от премиера, вицепремиера. Тогава беше казано, че министър, който си отива, не трябва да провежда конкурси", разказа той, но попита какво значение има това, след като конкурсите би трябвало да бъдат обективни, честни и прозрачни.

А казуса "Пирогов" го определи като продължаващ скандал:

"Принципалът на тази болница е министърът на здравеопазването. След като той е взел решение, че този директор трябва да бъде отстранен и е издал заповед за това, той продължава да функционира на това работно място. Това са неща, които в държавата трябва да се решават системно, тъй като иначе се нарушава самият принцип и на разделение на властите, и законовата процедура".

В предаването "Преди всички" Хинков отбеляза, че завещава на новия служебен здравен министър Галя Кондева и започнати дейности, за които тя е съгласна, че трябва да довърши:

"Разплитане на проблеми, свързани със законодателство, което сме внесли в парламента, и проекти, които трябва да се довършват".

Като голям проблем бившият здравен министър посочи детската болница:

"Има голям натиск да се осъществява подобна инициатива от частна структура. Има неравнопоставеност между държавните и частните болници и по отношение на тяхното изграждане и поява въобще. Ще се получи така, че детската болница ще изчака да минат всички процедури, свързани с обжалване на всяка обществена поръчка, която тя е длъжна да прави, докато една частна инициатива може да построи частна болница за по-малко от 2 години. Това е голям проблем. От друга страна наличните човешки ресурси са ограничени и може да се получи така, че няма да има кой да работи в голямата болница, която е национален приоритет".

Според него решението в този случай е парламентът да освободи тази болница от обществени поръчки, за да може бързо да бъде завършена. В противен случай процедурите ще се протакат в годините, защото винаги се намира фирма, която да обжалва всяка стъпка в това изграждане, обясни той. По думите му в момента се очаква решение на Върховния административен съд по жалба на фирма, но то се бави. Тромава процедура, заключи проф. Хинков.

Като друг голям проблем той посочи периодичното изчезване на лекарства. Завещах на следващия министър и това решение - да се удължи срокът за забрана на изнасяне на лекарства, каза бившият министър.

Той добави също, че са говорили с новия министър и за най-проблемните болници в страната, където трябва да се внимава. Една от тях е болница "Св. Анна" във Варна, даде пример проф. Хинков.

"Проблемът е системен и той е свързан с това, че държавните болници, поради редица причини, тяхното управление, смяната на директори е изключително трудно и се получават такива неща, като болницата в Котел. Появява се директор, който вероятно има други намерения, а не да оздравява и да води болницата както трябва", коментира той.

Според него би било добре да се потърси съдебна отговорност на предишния директор на болницата в Котел.  

Цялото интервю на Спас Крайнин с Христо Хинков и д-р Григор Малев, както и репортажа на Стоян Радев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глоба от 2000 лв. за младеж, заснел се да шофира със 127 км/ч в Пловдив

21-годишен младеж, заснел се да шофира със 127 км/час по бул. "Цариградско шосе" в Пловдив, беше признат за виновен по бързо производство на Районната прокуратура.  След споразумение, одобрено от съда, му е наложено административно наказание - глоба от 2000 лева. Лишен е и от правото да управлява моторно превозно средство за срок от 1..

публикувано на 10.06.24 в 13:34

Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" отново работи след планов годишен ремонт

Приключи плановият годишен ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй", съобщиха от атомната централа. Блокът бе включен в националната електроенергийна система в 09:53 часа след извършена проверка и издадена положителна оценка от страна на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР). Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" спира за планов ремонт Пети блок на АЕЦ..

публикувано на 10.06.24 в 13:28
Смолян

77-годишна жена почина на пешеходната улица в Смолян

77-годишна жена почина на пешеходната улица в Смолян, на моста до бившето кино "Дружба“. Сигналът е подаден от гражданин в 10.20 часа, уточниха от полицията в областния град. На място веднага са пристигнали линейка и полиция, които са установили смъртта на жената. Тялото на починалата жена е приведено за аутопсия в МБАЛ "Д-р Братан..

публикувано на 10.06.24 в 13:16

При 66% обработени протоколи в област Силистра води ДПС

В Силистра се бави приемането и обработването на изборните книжа. В двора на Езиковата гимназия в града все още е пълно с автобуси и чакащи членове на секционни комисии. Работният ден на членовете на секционни избирателни комисии надхвърли 24 часа. Недоволството основно е заради дългото чакане. "Забавянето предполагам, че се дължи на може би..

публикувано на 10.06.24 в 13:10
Снимката е илюстративна.

Осъждан 67-годишен мъж простреля столичен полицай

67-годишен мъж с множество присъди нападна двама столични полицаи с нож и пистолет и простреля единия от тях. Нападателят е арестуван. На 8 юни късно вечерта двамата полицаи са били изпратени по сигнал за междусъседски скандал. На място подателят на сигнала обяснил пред униформените служители, че негов съсед е заплашил семейството му с..

публикувано на 10.06.24 в 13:04
Проф. Вили Лилков

Вили Лилков: Следващите избори няма да са далече

Следващите избори няма да са далече . Това прогнозира пред БНР каза пред БНР проф. Вили Лилков от "Синя България" и уточни, че формацията ще продължи работата си "за разширяване на подкрепата" си за предстоящи избори: "След като си направим анализите в следващите дни и седмици, ще подготвим стройна програма за следващия вот".  При..

публикувано на 10.06.24 в 13:02
Костадин Паскалев

Костадин Паскалев: Стабилната конфигурация в парламента отново ще бъде на базата на закона "Магнитски"

Стабилната конфигурация в парламента ще бъде отново на базата на закона "Магнитски" . Това заяви пред БНР Костадин Паскалев, "Левицата".  "Т.е. под въздействието на външни фактори. В противен случай управлението ще бъде нестабилно и нетрайно". Трудно е да се каже, че на тези избори има победители и победени , отбеляза той...

публикувано на 10.06.24 в 13:00