Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътят към големите мечти е с голяма денивелация

Никола Калистрин и успешното му предизвикателство "30 под 10"

3
В Пирин
Снимка: Камък филмс



В края на миналата седмица 27-годишният банскалия Никола Калистрин измина скоростно цялото северно било на северния дял на Пирин - най-високата и най-красива част на планината, като изкачи 30 върха за по-малко от 10 часа. Това, предадено в числа, се равнява на 42 километра, с 4600 м положителна денивелация в снежния и на места заледен Пирин, на надморска височина над 2000 метра. В момента Калистрин е най-добрият състезател на България по ски-алпинизъм, може би затова и успя да се справи с предизвикателство за още по-кратко време от очакваното - 8 часа, 19 минути и 30 секунди. Стартът беше в 7:00 сутринта на 5 април, на връх Пирин, а финалът - в 15:19 часа, на Бойков връх. По трасе - с едва десетина души, приятели на Калистрин, който обаче се придвижваше сам между т.нар. "пунктове", с изключение на един участък, преминат с приятел в свръзка. 

Идеята се зародила преди година и тогава започнал да преминава всеки отделен участък, а накрая решил да пробва всички накуп за един ден. Споделил мечтата си с приятели и те се ангажирали с проекта. Целта е, обяснява един от тях - друго голямо име в българските екстремни спортове, Кирил Николов - Дизела - да бъде направена реклама на Калистрин (за да си намери партньори), реклама на Банско и Пирин (с всичките възможности за зимни и летни спортове там) и реклама на самия спорт. Счита се, че ски-алпинизмът е екологично най-чистият зимен спорт, благодарение на който човек може да достигне места, недостъпни през лятото. 

Проектът е и реклама за България. Предизвикателството е проследено от снимачен екип, който подготвя филм за участие в международни фестивали. Очаква се премиерата да е идната есен, по време на Банско филм фест. 


Финалът на Бойков връх

Снимка: Камък филмс

А междувременно, Никола Калистрин поддържа форма с участие в състезания по скайрънинг (високопланинско бягане) у нас и по света. Миналия месец спечели два медала от Световната купа по ски-алпинизъм в Азербайджан, във вертикалния километър - среброто, а в спринта - бронза. Този месец - само ден след предизвикателството "30 под 10", участва в Пиринското ски-рали и отново зае първото място, понеже, както разказва пред БНР, умората след такова натоварване настъпвала 2-3 дни по-късно, за състезанието на следващия ден все още имал свежест, а и денивелацията там била малка, 1000 м. Голямата му цел е да се класира за участие в Зимните олимпийски игри в Италия през 2026 г. Тогава ще бъде дебютът на ски-алпинизма на най-голямата и най-престижна състезателна сцена. 

Какво казаха още Никола Калистрин и Кирил Николов - Дизела пред БНР - чуйте в звуковия файл.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Западният гребен на Еверест в неговата цялост - вече 40 години никой не си поставя тази цел след успеха на българите

Много е писано и говорено за първата национална експедиция до Еверест през 1984 г., когато петима българи изкачват върха по Западния гребен. Правени са много анализи, но в историята на алпинизма, а и в историята въобще, понякога истината излиза наяве десетки години по-късно. Или поне - части от нея. Преди година един от изкачилите..

публикувано на 06.05.24 в 13:22

05.05.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.05.24 година.

публикувано на 05.05.24 в 08:15
Варошкин по

Екстремните спортове 28 април - 4 май 2024

На първи май българският катерач и сертифициран (IFMGA) алпийски гид Виктор Варошкин стана вторият човек в света, преминал маршрут от най-високата категория в драй тулинга D16 в чист (DTS) стил . Става дума за катерене на скала със сечива и с обувки с котки, а линията “Parallel World” се намира в огромната пещера Tomorrow's World в сърцето на..

публикувано на 04.05.24 в 12:34
Елена Николова

Как "ангелските" инвестиции помагат на малкия бизнес?

Ангелските инвестиции много често се наричат умни пари . Това каза пред БНР Елена Николова, директор "Общности" в Български ангелски клуб.  Тя обясни, че  бизнес ангелите са хора, които инвестират собствените си пари в стартиращи компании, които имат потенциала да се развият много бързо. "Това не са просто инвестиции, които малкият бизнес..

публикувано на 03.05.24 в 17:56
Интерактивна дъска в класна стая на 23 СУ „Фредерик Жолио-Кюри“

Какво ни пречи да се фокусираме върху хубавите страни в системата на образованието?

Как да повишим качеството на образованието? Това продължава да е темата, която стои не само пред нашата образователна система, но и пред други образователни системи по света. Специалисти и изследователи по образованието стигат до извода, че благосъстоянието и позитивната училищна среда са двете основни предпоставки, които могат да дадат добри..

публикувано на 30.04.24 в 14:55

28.04.24 Законите на Мърфи

Рубраката от 28.04.24 година. "Добре подкованият не подбира пътищата" - това е изречението на месеца, а негов автор е Димитър Атанасов от Кубрат.

публикувано на 28.04.24 в 08:15
Президентът и участници в експедицията

Екстремните спортове 20 - 27 април 2024

На церемония във Военния клуб в столицата беше отбелязана 40-ата годишнина от най-голямото спортно събитие у нас за XX век, първата национална експедиция до Еверест.    Участниците в нея бяха удостоени от държавния глава Румен Радев с Почетния знак на президента за "изключителни заслуги в развитието на българския алпинизъм, за проявено мъжество,..

публикувано на 27.04.24 в 15:12