"Залата има невероятна акустика. Направихме специално озвучаване. Може да се използва за всичко – от конференции до концерти. Така сме го оборудвали, че да може бързо залата да преминава от една форма в друга, за да може различни събития да се случват там", обясни пред БНР проф. д-р Оля Харизанова от Центъра за върхови постижения "Наследство БГ".
"Съживеното "Яйце", прословутото "Яйце" сега има две основни зони – зала за събития и помещения за новосъздадената лаборатория за консервация и реставрация на документални паметници към Университетската библиотека. И залата, и лабораторията са напълно ремонтирани, без да се нарушава паметникът на културата от национално значение, какъвто е "Яйцето". Всичко е оборудвано с модерна техника, с нова мебелировка. Възстановихме и Английския двор – вътрешно отворено пространство."
Преди години преподавателите и студентите наричаха "Яйцето" едно полуподземно постижение, разположено под централното фоайе на Ректората. Днес родените след 1989 г. едва ли са чували за "Яйцето", отбеляза проф. Харизанова. Няма много данни за "Яйцето". Опитали да открият архитектурни планове, но безуспешно, посочи още тя.
"За тази част от сградата на Ректората не се знае много. Няма документи, които да помогнат в разгадаване на миналото му. Не е ясно за какво точно са го планирали архитектите. Някои мислят, че е построено за параклис – поради това са му придали овална форма, но понеже не е било разположено според канона, е нямало как да го освети Църквата. Най-интересното е, че формата копира точно формата на централното фоайе на Ректората. През годините различни ректори са променяли предназначението на това огромно помещение. Аз си спомням, че през 70-те и 80-те години Яйцето беше спортен салон. По-късно за малко това място се превърна в хранилище за книги на университетската библиотека. През 80-те години се превръща в столова за обед и ресторант за вечеря", разказа проф. Харизанова в предаването "Хоризонт до обед".
Преди промените от 1989 г. "Яйцето" е било и място за неформални срещи и обмен на гражданска енергия.
"Там се дишаше и сега отново ще се диша свободно", коментира Оля Харизанова.
"Вече няма да е място за ракия и шопска салата. Където беше стария кухненски бокс, сега е лаборатория с невероятно оборудване за реставрация и консервация. Оттук нататък ще бъде място за съпреживяване, за срещи с духовността".
Откриването на обновеното пространство ще се състои на 16 април от 11.00 часа.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки. Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..
32 думи е избрала Надие Карагьозова от Кубрат, за да учи децата на добродетели и ценности. Наред с малките, тя кани и големите на пътешествие в света на думите с новата си книга "Творчески дневник - думи вълшебни да знаем и по тях да се познаем" . "Дума лекува, дума разболява" гласи народната мъдрост , затова трябва да сме..
Тя е актриса, завършва НАТФИЗ. Името ѝ е Боряна Цветкова, позната е като Бианка Илич , но става популярна като нестандартната репортерка Супер Бианка . Повече от 10 години живее и работи в Ню Йорк, където завършва знаменитата школа на Лий Страсбърг, поставя спектакли, пише сценарии и режисира, участва в няколко филма и театрални постановки. "..
В събота започва поредното световно първенство по снукър, на което ще има авторитетно българско присъствие. Десислава Божилова е избрана за съдия на финала на 4-5 май, като преди това ще ръководи и други срещи от шампионата. Както признава и президентът на нашата федерация, това е най-значимото събитие в историята на българския снукър. Десислава е..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..
Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите. Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Свещеник от Кърджали започна инициатива за основен ремонт на храма в гробищния парк на града . Разкрита е дарителска сметка за желаещите да се включат..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата...