Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

| Интервю
Снимка: ФБ/Ти решаваш

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян.

Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш", което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите на екологични неправителствени организации да обжалват процедурите по одобрение на обектите от национално значение. Такива са изграждането на 7 и 8 реактор на АЕЦ "Козлодуй", магистрали, тунели, мостове, жп линии и други, свързани с националната сигурност. Съкращават се сроковете за произнасяне от компетентните органи при реализацията на тези проекти. Промените бяха предложени от депутати от ГЕРБ-СДС и ДПС. От двете партии не приеха поканата техни представители да аргументират промените в закона в предаването "Хоризонт за вас".

"Началото е в неделя в област Пазарджик - село Варвара, община Септември, както и в област Пловдив - кръгово кръстовище на бул. "Асеновградско шосе" и Пловдивски околовръстен път. Протестите са от 16 часа. Протестите се подкрепят от много екологични организации в коалиция "За да остане природа в България", както и от гражданско сдружение "Ти решаваш" и неговите клонове по региони. Обстановката е динамична, добавят се нови градове и нови локации, над 12 инициативни комитета участват до момента и много сдружения", уточни адвокатът.

Този законопроект е пример за лобистко законодателство, категоричен е Димитър Палов:

"В края на един парламент, когато има служебно правителство, когато отговорността може да бъде размита, се внасят промени в няколко закона - чрез промяна в друг закон. Т.е., изменяйки Закона за насърчаване на инвестициите, правят радикална промяна на принципни текстове в в Закона за опазване на околната среда и Закона за устройство на териториите. Това става между първо и второ четене, като лишава гражданите от мнение, няма обществено обсъждане, пропуска се съгласуването с други институции".

С тази промяна, предложена от ГЕРБ и ДПС, идеята е да бъде запазено обжалването на една инстанция, подчерта още адвокат Палов.

Интервюто на Снежана Иванова с Димитър Палов в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21

Изпращаме 2024 г. като най-горещата в историята и с разочарование от климатичните срещи на върха

Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..

обновено на 31.12.24 в 16:36
Мартин Томов, координатор в

Мартин Томов от Грийнпийс – България за отминаващата година

Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години.  Изпращаме 2024 та, една изключително топла година . Година, която очерта близкото бъдеще, с което трябва да свикнем без..

публикувано на 31.12.24 в 15:32

Александра Нацкова: Съвременните деца виждат кокошка за първи път на 10-11 годишна възраст

На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да общуват свободно с животните. Там живеят над 200 животни от цял свят. Според управителката..

публикувано на 31.12.24 в 09:57
Заседналият в плитчина танкер.

Мартин Томов: Не се очаква разливът в Черно море да засегне България

Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс".  Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...

публикувано на 29.12.24 в 05:22
Венцислав Йончев

Туристите ветерани от Враца за физическата активност през целия живот

Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца.  По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна.  Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..

публикувано на 22.12.24 в 06:45
Петко Ковачев

Петко Ковачев: Ще си останем с най-зеления и неизпълнен ПВУ

Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..

публикувано на 17.12.24 в 10:59