Моята учителка по история преди 30 и нещо години ми завеща следното знание - успешните преврати в нашата история са само на девето и деветнайсто число!
На 9 юни тази година сме на избори. Ще се опитаме да връчим цялата власт на Борисов и Пеевски, те ще съберат каквото се отрони от ПП-ДБ, ще ги направят присъдружници и най-накрая ще настъпят стабилност, просперитет, възстановяване и развитие.
Освен това ще направя една смела прогноза - на 9 юни няма да има преврат. Ако някой е замислил такова рязко движение, ще изчака поне поне до 19 юни. Няма да е на 9-и, защото ще се покрие с Деветоюнския преврат от 1923 година. И в учебниците по история ще влязат две еднакви дати за преврати, учениците ще ги бъркат, потомците ще ни упрекват.
В годината на деветоюнския преврат българският футболист Иван Булгаков пише едно стихотворение за Стара планина и нарича страната ни “намръщена”. Иван Булгаков е брат на руския класик Михаил Булгаков. Иван е бил белоемигрант и няколко години - елитен български футболист. Той пише за България такива стихове:
…О, страшна мощ и старина
във теб, намръщена страна!
А страната ни наистина била неприветлива в тия мрачни години на разделение и гражданско противопоставяне. След Деветоюнския преврат от 1923 дошло Септемврийското въстание, когато септември трябвало да стане май.
Но тая реформа се провалила, докато не дошъл Трети Украински фронт през 1944 да даде тласък на реформите по съветски образец.
Тука сега в наши дни има различни ентусиасти да дърпат страната в една или друга посока - еднакво ефективни.
Впечатлението е, че политическата класа само пречи на естествения ход на събитията. Организиран хаос и дисхармония, в които обаче страната продължава да живее и дори има някакво развитие.
А пък това че някой осребрява чуждото невежество едва ли може да отклони държавата.
Докато не дойде Второто пришествие на Трети Украински фронт, България за добро и зло ще се движи в посоката, която е поела - Еврозона, Шенген-менген и така нататък.
“Искам - не искам евро” - това са забавления за фантазьори и предприемчиви политици. Евро ще се въведе, когато България е готова за Еврозоната. И не зависи от това дали в джобчето ми дрънкат семки и копейки.
Виждаме в Европа един такъв феномен. Групи от хора трупат финансови и политически капитали, обяснявайки колко зле живее Европа и как трябва да се обърне към евразийския път на развитие.
Когато вземат властта обаче, тия антиевропейски радикали рязко или постепенно се интегрират към общата европейска политика, доколкото има такава - видяхме такива неща в Италия и на други места. Изключението е Великобритания, която излезе от ЕС, но пък стана още по радикална по евразийските въпроси.
Въобще има страхотна емоционална тръпка в това да се ползваш от всички европейски блага, за да прокламираш как Европа загнива и се проваля в прах. И да вееш байрака на революцията, ама в комфортни буржоазни условия. Описваш Европа като дълбокото зловонно гърло на Звяра, ала не мърдаш оттам доброволно и само гъделичкаш сливиците на Звяра, докато не повърне.
И накрая ще добавим още едно прелюбопитно историческо сведение.
Днешната дата преди точно 108 години е трябвало да бъде 1 април.
Само че точно в тази година, 1916, Ден на шегата нямало, защото тогава сменяме календара, провеждаме радикална реформа и от Юлианско минаваме на Григорианско каледнарно време. Представете си как през 1916 година посред нощ на 31 март изведнъж настъпил 14 април. Хората в един миг остарели с две седмици.
Сигурно е било ужасно трудно да се съобщи на всички хора да си поправят календарите - тогава дори радио не е имало още.
Сигурно са минали глашатаи по мегданите и са възвестили календарната реформа някак така.
Бий, барабане, слушай, народе, дум-дум-дум,
Днеска не е 1 април, траката-таката.
Днес е 14 април, бум-траката-таката.
Бий, барабане, слушай, народе дум-дум-дум.
И ако някой гражданин извади и той кречетало да вдига шум, глашатаят го думка по главата и вика:
Няма да правим референ-дум-дум-дум.
Слушай, народе, бий барабане, дум-дум, прас-тряс.
С референдуми и без референдуми, все едно.
Орелът, ракът и щуката чакат Второто пришествие на Трети Украински фронт. И тогава ще настане страшна веселба, както е казал Иван Вазов.
Докато Русия и Украйна интензивно освобождават Донбас, най-голямото страдание и жертви се падат на жителите на Донбас.
*Коментарът е авторски и не отразява позицията на общественото радио
Над 40 000 души са гласували в тазгодишния конкурс "Хижа на годината". Гласуването е преминало в 8 категории. За първи път в тазгодишната кампания е имало категория "Хижар за пример" . Конкурсът се организира от медията за екстремни занимания "360 градуса" и Българския туристически съюз. "За трета поредна година организираме конкурса. За..
Национална програма за подобряване на условията в педиатричните отделения в областните болници у нас поискаха от фондация "За доброто“. Доброволци от организацията проведоха символична акция с бутане на старо детско легло по столичните улици, за да покажат състоянието на детското здравеопазване. От педиатрията до Министерството: едно детско легло..
Започва 10-тият Национален форум "Библиотеките днес: проактивни, достъпни, устойчиви". Десето издание на форума за библиотечни специалисти "Ние умело успяваме да съчетаем това разбиране да следваме световните тенденции в развитието на библиотеките и едновременно с това да ги прилагаме по най-добрия начин в България , така че ние сме..
В Пловдив откриват 101-вата среща на Европейската мрежа за проучвания на общата медицинска практика (EGPRN). Форумът ще продължи до 19 октомври и в него ще се включат делегати от 33 държави. Европейската мрежа популяризира научните изследвания в общата медицина, в помощ на личните лекари. Акцент на срещата ще бъде поставен върху следващото..
"Смятаме с тази експедиция да надскочим летвата от предишната 33-та експедиция , защото имаме много амбициозни проекти, даже експедицията тръгва по-рано". Това заяви пред БНР проф. Христо Пимпирев , председател на Българския антарктически институт и ръководител на българските антарктически експедиции: "Първата група от 9 души българи ,..
В столичната митрополитска катедрала "Св. Неделя" беше отслужена заупокойна Света литургия по повод 80 години от рождението на покойния патриарх Неофит. В негова чест в сградата на Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" е открита аула, носеща неговото име. Аула в Богословския факултет ще носи името на патриарх..
"Влизаме в онзи момент, в който винаги съм мразила в училище, да разсъждаваме какво иска да ни каже авторът. Добре съм се справяла, била съм отличничка по литература, сега менажирам така политическите процеси, но винаги с едно на ум, разбира се, че мнението ни е субективно като странични наблюдатели, без да знаем какво всъщност стои в основата на..
"Това правителство се задържа твърде много. То ще си отиде, защото в този си вид е безполезно. Борисов няма да даде повече власт на Пеевски"...
" Дали с Борисов, или без Борисов, Пеевски се връща, Пеевски идва ". Това заяви пред БНР Румен Овчаров от БСП. "Вървят два паралелни процеса...
" Тази институционална война между част от законодателната власт и президента - война най-общо казано между Пеевски и президента Радев, ще покорява все..