Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Михаил Михайлов: Вносният мед е предпоставка за фалшификация

| Интервю
инж. Михаил Михайлов
Снимка: Таня Милушева

От днес започва Великденското пчеларско изложение Софийски фестивал на меда. До 20 април в градинката срещу Халите, пред Регионалния исторически музей в центъра на столицата производители на мед от различни региони на страната излагат своята продукция.

На пазара у нас има много чуждестранен мед. В България, както и в ЕС се внася от Украйна, Китай, Турция, държавите от Южна Америка. Той влиза и се реализира без потребителят да знае, че е смес или пък само вносен мед, поясни пред БНР инж. Михаил Михайлов, председател на сдружение "Обединен български пчеларски съюз".

Затова пчеларите настояват етикетирането да се промени, като освен държавата на произход, се запише и процентното участие на вносния мед.

"Трябва да знаем каква част от този мед е вносен и каква – български", уточни Михайлов.

Снимка: БТА

Вносният мед е предпоставка за фалшифициране на меда, коментира председателят на Обединения пчеларски съюз в предаването "Хоризонт до обед".

По думите му, най-голяма е вероятността фалшифицирането да се случи при преработвателя, където кристализиралият мед се преработва и хомогенизира, при което може да се смесят различни видове мед.

Фалшификация е първо, да се смеси качествен с некачествен мед, второ, в качествения български мед да се стигне до промени във физико-химичните показатели чрез добавяне на глюкозо-фруктозна съставка, отбеляза Михайлов.

За миналата година близо 1000 тона мед са влезли в България само от Украйна. По данни за 2021-2022 г. вносът у нас е от порядъка на няколко хиляди тона. Ние произвеждаме 10-12 000 тона, като две трети от продукцията ни се изнася, огласи данни Михаил Михайлов.

Снимка: БТА

Изкупните цени на едро за българския мед са изключително ниски, подчерта още той.

Михайлов съветва потребителите да четат етикетите върху бурканите с мед – "задължително трябва да е записано "пчелен мед", тоест мед, произведен от пчелите, а не от човека".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50