Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валери Чуков: Върнах се в поезията след пенсионирането си като главен редактор на Би Би Си

| Интервю
Валери Чуков
Снимка: Ирина Недева

"Двете начала на поет и журналист се сплитат по някакъв начин в мен. Дали виждам този мрак, описан с лекота в творбите си? Натъквам се на примери на мрака. Неизбежно е. България още не е стигнала на това икономическо благополучие и не е изкоренила корупцията. Приятелите ми ме заведоха на джаз концерт в НДК на "Новините в джаза", бях изумен от таланта на младите и красивото".

Това сподели известният журналист Валери Чуков, бивш главен редактор на Би Би Си в Лондон, в интервю пред БНР за автора на новата му поетична книга "Природа и реалности" – Валери Вергилов. 

Преди дни Клуб "Писмена" представи "Природи и реалности" от Валери Вергилов в НБ "Св. св. Кирил и Методий". 

"Разделянето на двете имена е, за да разгранича журналиста Валери Чуков с известна гражданственост, благодарение на "Хоризонт", и дългата ми кариера в Би Би Си", обясни той в предаването "Хоризонт до обед".

И разказа и предистория за първите му поетични опити: 

"Като ученици в английската гимназия във Видин с група приятели с Ани Илков четяхме много поезия и пишехме. От тази поезия родиха на Ани Илков първите книги и прекрасните "Ломски разкази" на Емил Андреев. Наш учител по литература ни свърза с редакцията на вестник, тогава орган на БКП във Видински окръг, "Червено знаме". Отидохме с наръч стихове и те ги публикуваха, но моите не. Представете си, тогава 16-годишен, ми отряза крилете, с които другите хвръкнаха. В студентските години опитах превод на поезия – дълго време, поемата от "Стръкчета трева" на Уолт Уитман. Превеждах я сам, но редактирахме с най-добрия преводач тогава Кръстан Дянков. Когато отидох при директорката на "Народна култура", те имаха преводач, но Уитман нямаха преведен. Тогава прецених да не се занимавам", разказа спомени Валери Чуков и допълни: 

"След това се посветих изцяло на журналистиката. За мен тя не беше синекурия, зад която да пиша поезия. Върнах се в поезията след пенсионирането ми". 

Пътя му до Лондон и до Би Би Си е преди падането на Берлинската стена. 

"Рядко пиша по концепция, но се е загнездило моето желание да се върна в езика и миналото. Аз избягах от България, не бях се разделял и прощавал с нея. Аз съм северозападно чедо, роден на Дунава и Дунав силно присъства в творбите", споделя Чуков.

Той често си идва в България, но по-голямата част от живота му е преминал в Лондон. В момента си е в България.

"Не съм свидетел да се изкажа дали се е променила България. Това, което ме свързва, е родът, приятели, природата. Но по-голямата част съм прекарал във Великобритания и наистина има една така двуединност на човека. Май, все излиза, че съм разделен на две - на Чуков и Вергилов, и на британец и българин", призна известният журналист.  

На политическите играчи у нас пожела "да поумнеят". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Проданов

Глоби за тракторите на пътя: Докъде може да стигне недоволството на зърнопроизводителите?

"В България се внасят гумено-верижни трактори повече от 15 години. Те получават разрешително за движение по републиканската пътна мрежа. От два месеца насам АПИ реши, че законодателството в България не й дава правно основание да разрешава движението на такива машини. Не е правена промяна в законодателството, просто някакво ново тълкувание. Влизаме в..

публикувано на 03.07.25 в 10:45

Дончев: До края на годината България ще получи 1,5 млрд. лева по ПВУ

До края на годината България ще получи 1,5 млрд. лева по ПВУ,  обяви в кулоарите на парламента вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев Той уточни, че към момента страната ни е получила 3 млрд. лв., остават още 9 млрд. Зелена светлина от ЕК за изменения ПВУ на България Единственият закон, който трябва да бъде..

публикувано на 03.07.25 в 10:36
Проход на републиката

ПТП временно спря движението в Прохода на Републиката

Заради катастрофа на джип и товарен автомобил временно беше спряно движението и в двете посоки на Прохода на Републиката при Килифарево. Няма пострадали при инцидента, пътят е отворен за автомобили.

публикувано на 03.07.25 в 10:29

Борисов за заплатите на лекарите специализанти: Ще им дойде редът

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отказа да коментира приетата оставка на Кирил Петков като депутат с обяснението, че това е "маловажна тема" и насочи вниманието към по-важни теми – като постигнатото по ПВУ: "Важните са тези, които касаят милиарди левове, които България щеше да загуби тези 4 години, губеше ги и благодарение и на Урсула фон дер..

публикувано на 03.07.25 в 10:24

Все по-малко българи в чужбина изпращат децата си на неделно училище. Защо?

Все по-малко българи, живеещи в чужбина, изпращат децата си на неделно училище, където да учат български език и култура. Недостигат и младите преподаватели. Тези проблеми  в работата си  посочиха  директорките на три от неделните български училища в Италия. Същевременно българското неделно училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим проучва и..

публикувано на 03.07.25 в 10:06
Турският външен министър Хакан Фидан.

Външният министър на Турция се срещна с представители на "Хамас" в Анкара

Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан се е срещнал в Анкара с делегация на палестинската въоръжена групировка "Хамас“, в която е бил и ръководителят на политбюрото на движението Мохамед Дервиш, предаде турската държавна телевизия "ТРТ Хабер", позовавайки се на източници от Министерството на външните работи. По време на срещата са били..

публикувано на 03.07.25 в 10:02
Ирина Манушева

Ирина Манушева: НВО не бива да работи като вход за училища!

НВО не бива да работи като вход за училища. Това заяви пред БНР Ирина Манушева, философ, преводач и активист за достъп до качествено образование. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие публикува доклад за образованието у нас. Това е първият цялостен и независим анализ на българската система за оценяване, достъпен на български..

публикувано на 03.07.25 в 09:55