Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симона Велева: Медийната среда у нас е изключително политизирана

| Интервю
Симона Велева
Снимка: БГНЕС

Медийната среда у нас е изключително политизирана, а истинските медийни проблеми не са във фокуса.

Това мнение изрази в интервю за БНР Симона Велева от Съвета за електронни медии. Тя коментира европейските законодателни промени, касаещи медийната сфера, както и грамотността на децата при използване на медийно съдържание.

Досега Законът за радиото и телевизията е бил съобразен с директива за аудиовизуалните медийни услуги. Европейският законодателен акт за свободата на медиите надгражда директивата, като цяло обаче не влече след себе си чак такива големи промени, съдържа по-сериозни регулации на ниво борд, каза Симона Велева.

Другият европейски законодателен акт - за цифровите услуги, предвижда възможност за премахване на незаконно съдържание онлайн, което ще се извършва от т.нар. координатор на цифрови услуги – у нас това е КРС, който обаче няма да прави преценка на съдържанието, поясни тя.

"Падна правителството. Не можаха да минат промените в Закона за електронните съобщения. Този регламент влезе в сила на 17 февруари, съответно законопроектът, с който щяха да се въведат тези промени, остава на ниво обществено обсъждане."

Според Велева трябва да има достатъчно гаранции срещу упражняване на цензура, но попита "ще бъде ли ефективно възможно" да се случва предвиденото, давайки пример със статия, съдържаща реч на омразата.

"Няма съмнение, че това е налично, обаче трябва да има орган, който да я установи, след това има съдебен контрол. Ако няма бързо производство или не се предвиди някакво особено производство, моментът, в който ще се махне тази статия може да бъде след 2 години, когато тя ще е изпълнила много ефективно своята цел. Но този законопроект въобще не е на дневен ред в момента."

Във връзка с проведеното по инициатива на СЕМ социологическо проучване за медийните навици на децата Симона Велева подчерта, че инициативата не цели да размаха пръст на родителите. Целта е била чрез тази моментна картина държавата да е наясно къде се намират децата и какво могат да направят институциите, за да подобрят качеството на медийно потребление. 

Целим да създадем "мек" инструмент – държавата да се ангажира с политика, а не със задължителни правила, заяви Велева в предаването "Хоризонт до обед".

Тя е била изненадана от това, че близо 80% от децата продължават да гледат линейна телевизия, а децата от 0 до 2 години прекарват близо 2 часа и половина пред екран – било малко устройство или телевизор. Децата между 3 и 5-годишна възраст пък са близо 3 часа дневно пред екран.

Близо 5 часа и половина на ден в домакинствата в България телевизорът е пуснат на заден фон. Въпросът е какво се случва във всички останали социални мрежи и приложения, до които децата имат достъп, изтъкна Симона Велева.

Членът на СЕМ отбелязва и родителската заблуда, че с днешните модерни електронни устройства детето може да се ориентира интуитивно и да се предпазва от опасностите онлайн. Предстои СЕМ да проведе срещи в конкретни столични училища за повишаването на медийната грамотност.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кириакос Мицотакис

Кириакос Мицотакис посети Санторини

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис посети Санторини, за да се запознае лично с готовността за реакция при евентуално силно разрушително земетресение. Продължава силна сеизмична активност на остров Санторини. Земетресенията, които са с магнитуд над 4,5 по Рихтер се усещат и в Атина. Сеизмолозите не правят прогнози как ще се развие..

публикувано на 07.02.25 в 12:36
Бойко Борисов

Бойко Борисов за грантовете за медии: Не са лошо нещо

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов промени мнението си за грантовото подпомагане на медии у нас. След като вчера Борисов каза, че грантове не трябва да се получават, днес той уточни, че този тип финансиране не е лошо нещо, но проблемът е кои медии ги получават. "Аз не казвам, че грантовете са лошо нещо. Прави впечатление обаче, че тези грантове,..

публикувано на 07.02.25 в 12:09

Кметовете на Благоевград и Симитли с инициативен комитет за изграждане на яз. "Ракочевица"

Кметовете на Благоевград Методи Байкушев и на Симитли Апостол Апостолов създават инициативен комитет за изграждане на язовир "Ракочевица", който да осигури питейна вода на всички общини по поречието на река Струма. Идеята за изграждане на язовир е още от началото на 80-те години на миналия век, но проектът така и не е реализиран. Две са..

публикувано на 07.02.25 в 11:43
Томислав Дончев

България няма да получи финансиране по второто плащане по ПВУ

България няма да получи финансиране по второто плащане по ПВУ. Страната ни до момента е получила първо междинно плащане по Програмата за възстановяване и устойчивост и аванс към него, възлизащ на около 1,6 милиарда лева, подчерта в Народното събрание вицепремиерът Томислав Дончев. Правителството иска среща с представители на ЕК заради..

публикувано на 07.02.25 в 11:06
Васил Пандов

ПП-ДБ: КС да се произнесе за мандатите на органи, освободени предсрочно

"Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха от Конституционния съд да се произнесе по отношение на мандатите на органи, които са освободени предсрочно, противозаконно или противоконституционно. Въпреки че уточниха, че става дума за принципно искане за тълкувателно решение, от коалицията дадоха за пример казуса с управителя на..

публикувано на 07.02.25 в 10:55
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Протести обхванаха Гърция

Гърция е обхваната днес от протести - ученици, родители и учители настояват за наказания за виновните за жп катастрофата, станала през 2023 г. Междувременно фермерите планират блокади по пътищата през уикенда. По решение на националния съвет на родителите на учениците в средното образование започна голяма протестна демонстрация в Атина...

публикувано на 07.02.25 в 10:50

България очаква още два медицински хеликоптера до края на март

До края на март България очаква пристигането на още два медицински хеликоптера, съобщи в парламента вицепремиерът Гроздан Караджов. Първата машина трябва да пристигне в периода 17-25 февруари.   По график втората трябва да бъде доставена в рамките на следващите 4-5 седмици. След пристигането на новите два хеликоптера, ползваният в..

публикувано на 07.02.25 в 10:37