Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев: Благодарение на промените имаме парламентарен контрол на служебното правителство

| Интервю
д-р Александър Симидчиев
Снимка: Ани Петрова

"Неприятно е, че в момента формално властовият ресурс в държавата и конкретно здравеопазването се управлява еднолично от една парламентарна група. Председателят на здравната комисия в НС е избран от ГЕРБ, практически шеф на НЗОК е избран от ГЕРБ, имаме председател на Надзорния съвет на НЗОК, зам.-министър – избран от ГЕРБ. Практически здравеопазването се управлява координирано". 

Това сподели д-р Александър Симидчиев, зам.-председател на здравната комисия в НС, в интервю пред БНР.

"И знаем, какво се случва, когато имаме небалансирана власт, смисълът на парламентаризма е да има взаимен контрол", коментира той.

И обясни, че "в Касата няма скандали и за първи път от много време при новия рамков договор никой не е поискал оставки на ръководството на НЗОК".

"На този фон с допълнителна точка, вкарана неочаквано и несъгласувано, за освобождаване на Станимир Михайлов, се оказва, че заместникът му предходния ден си е оттеглил оставката. Това е вариант, при който НЗОК получава автоматично нов управител, избран от ГЕРБ-СДС", коментира д-р Симидчиев.

Той призна, че последните няколко седмици в НС е "доста сложно работенето". 

"Имахме като джентълменско споразумение - председателят и зам.-председателят да бъдат на работа до съгласувано избиране на нови хора, взаимно приемливи. Това беше описано в меморандума, какво значи взаимноприемливи – търсят се хора, които са партийно неизявени и с висок морал. Предстои да се попълват много регулатори и как да се структурират службите", напомни д-р Симидчиев.

Той е категоричен, че "въпросът не е в управлението, а в принципите и правилата". 

"Ако ги имаме в България, не е важно кой ще управлява, както е в развитите държави в Европа", каза лекарят и отказа да коментира д-р Галя Кондева, която отмени уволнението на директора на "Пирогов". 

Говорят за нескопосани промени на Конституцията, но в момента благодарение на промяната в Конституцията имаме парламентарен контрол на служебното правителство, коментира д-р Симидчиев. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Борисов: ПП-ДБ оттеглиха кандидата си за председател на НС и решиха да си правят коалиция с "Възраждане"

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира идеята Атанас Атанасов от ДСБ бъде номиниран за председател на Народното събрание. "Предложихме на колегите от ПП-ДБ, защото вече 2, 3, 4, 5 седмици се занимаваме само с председателя на парламента. Председател Атанасов, за които ние щяхме да гласуваме, само че те не го издигат, оттеглиха техният..

публикувано на 30.11.24 в 12:06

Откриват официално метрото в Солун

След почти 30 години изграждане днес се открива метрото в Солун. Изградени са 13 станции по първия лъч на подземната железница. Всички открити при разкопките археологически находки са изложени в музей на станцията "Венизелос". Той е достъпен безплатно за всички пътници. Очакваният дневен поток на пътници е 250 хиляди души...

публикувано на 30.11.24 в 11:58

Евробарометър отчете най-високо ниво на доверие в ЕС от 2007 г. насам

Проучване на Евробарометър отчита най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 година насам и най-високото ниво на подкрепа за еврото досега.  Резултатите от него подчертават ключови тенденции в България, където доверието в съюза е малко над средното за Европа, а оптимизмът за бъдещето остава силен. В цяла Европа гражданите изразяват..

публикувано на 30.11.24 в 11:41
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

Назначаването на Келог – признак, че подходът на САЩ към Русия ще се втвърди

Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа. Оформянето на бъдещата..

публикувано на 30.11.24 в 11:35

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08

Рафаел Лос: На Германия не ѝ достигат воля и далновидност

В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към Германия. Но има ли воля за това в Берлин? Темата коментира за БНР Рафаел Лос от Европейския съвет за..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53