Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди 5 години в обектива на една фотографка блеснаха "Различните деца на България"

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

През май е изложбата „Баща (не) като другите“

| Репортаж
Анна Йончева, основател на инициативата "Различните деца на България"
Снимка: Анна Йончева

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно. 

Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“, който чрез снимки и думи разказва истории на семейства, в които има хора с увреждания. Какво се е променило 5 години по-късно в живота на някои от тези семейства и в света, разказа пред БНР Анна Йончева.


Тя е майка на две деца без увреждания. А преди 5 години попада на момиче в инвалидна количка в парка и започва да снима и да разказва. Публикациите й в социалните мрежи стигат до стотици.  

Няколко месеца след началото на снимките, фотографката сбъдва друга своя мечта – да види деца със и без увреждания да играят заедно на комбинирана люлка в един от софийските паркове.

Тази първа по рода си люлка минава през чупене и неправилно използване няколко пъти. Но след нея са сложени повече от 20 такива люлки в други населени места, закупени все с дарения. Децата започват да играят заедно, в семействата на децата с увреждания има промяна.  


Книгата, за която говори Анна Йончева, разказва за деца с различни видове увреждания, потребности и възможности. С нея фотографката и ерготерапевтът Ваня Тодорова обикалят по училищата у нас, а децата я приемат с любопитство.

От няколко седмици Анна Йончева прави нови фотосесии – с бащи, избрали да останат при децата си с увреждания. Като Николай Николаев, баща на две момчета. По-малкият, Анди, е с умствено изоставане. И е на 16 години.

Николай Николаев със сина си Анди

За него въпросът дали да остане, никога не е съществувал. Интересът на Анна Йончева към тези бащи идва още в началото на проекта „Различните деца“.

Бащата на Анди разказва, че докато момчето било малко, със съпругата му Катя се сблъсквали с това хората да дърпат децата си от него.


С това продължава да се занимава и Анна Йончева, която е благодарна за всичко научено от тези семейства.

А татковците, пожелали да се покажат пред обектива на фотографката, ще станат част от предстоящата през май изложба, озаглавена „Баща (не) като другите“. 

Цялото интервю с Анна Йончева чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10