Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Ивайло Шопски
Снимка: Добринка Добрева


Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание. По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция".

Да се обърнем към народното творчество, за да разберем какво точно се е случвало в миналото на България - така Ивайло Шопски отговаря на въпроса за споровете около важни дати в нашата история.

"Френски пътешественик описва нищетата, в която сме живели. Той разказва как при Ихтиман турския паша, пътуващ от Ниш за Цариград разпряга конете си и впряга българи да теглят файтона му по баир, защото конете са му по-ценни. Как въобще да спорим за историята?

Ние не сме лежали и не сме чакали руснаците да дойдат да ни освободят. Това е труд на хората от диаспорите в чужбина, на български търговци, които са давали за разлика от сегашните богати хора. Ние си произвеждаме водачите, които ще събудят този народ, смята Шопски.

Ивайло Шопски е разговарял с хора от Самара, които помнят, че когато са се събирали волни самопожертвования за Руско-турската освободителна война, една жена казала "аз нямам нищо и не мога да дам нищо, имам двама синове - вземете ги". 

И двамата тръгват да се бият за България. Имало е силна пропаганда сред обикновените хора, за да бъдат подготвени за войната, но цялото обществено мнение е било на страната на българите.

Ивайло Шопски продуцира песни за подвига на непознати и забравени български герои и е инициатор на "Пътуващото читалище", подготвя документален филм "Кои са шопите".

"Последните години нямаме доктрина, нямаме обща цел, малко сме като безмоторен самолет", казва Ивайло Шопски, но смята, че духът на нашите дядовци все още го има някъде в нас и се проявява в трудни моменти.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Преди и сега": Народният съд - пълна генна модификация на обществото

Само две седмици след паметния 9 септември "любимият син на българския народ" Георги Димитров дава указания от Москва да се унищожи фашистката интелигенция, а Трайчо Костов нарежда до началото на октомври да са готови списъците с врагове . В същата заповед уточнява, че е задължително при репресиите да се унищожават всички документи и да се..

публикувано на 20.11.25 в 11:46
Здравко Димитров

Дефицит ли е милосърдието: Защо пчелар от Враца дари 1 тон мед на деца и възрастни хора?

Доброто, също като любовта, може да се окаже лудост. За тази нестандартна трактовка ни подсеща един врачански пчелар, който споделя как му е хрумнала "откачената идея" да дари 1 тон мед на деца в неравностойно положение и на бедни възрастни хора.  Идеята беше да се направи нещо добро , съвсем естествено обяснява врачанският пчелар Здравко Димитров...

публикувано на 19.11.25 в 09:40

"Преди и след": Истории за цензуриране, нагаждане и неудобни писатели

Какъв е пътят на една книга, за да достигне тя до читатели? Ако днес можем да споделяме творчеството през социалните мрежи или лесно да се самоиздаваме, то преди 1989 година съдбата на една книга, а много често и на нейния автор, е съвсем различна. "По времето на социализма ние се снабдявахме и със западни книги. По какъв начин - крадяхме от..

публикувано на 12.11.25 в 12:41
 Габриела Хутелън

Габриела Хутелън, която иска да свърже българите в Белгия

Да живееш в Белгия и да се чувстваш у дома. Това е възможно - казва нашата сънародничка Габриела Хутелън. Тя е от София, но от пет години живее в едно малко село близо до границата на Белгия с Нидерландия , където я е завела любовта и е създала семейство. Попадайки на новото място, Габриела започнала да търси контакти с наши сънародници,..

публикувано на 11.11.25 в 10:45

"Родопската теснолинейка Септември - Добринище" е вече на книжния пазар

В "Нощен хоризонт" гостува Кристиан Ваклинов, "будител - пазител" на историята и настоящето на единствената работеща теснолинейна жп линия у нас. Той е председател и на Гражданско сдружение "За теснолинейката", създател и на единствения у нас музей на теснолинейката в гара Цепина. В началото на месец октомври Ваклинов издаде и супер луксозната..

публикувано на 10.11.25 в 11:20
Премиера на книгата

"Приключенията на една блондинка" - среща с автограф и чаша вино на 12 ноември

На 12 ноември от 17,30 часа на среща с автограф и чаша вино в Коктейл бар "Опус" на ул. "Иван Вазов" 8 Мариана Кирова кани приятели и почитатели на премиерата на новата си книга "Приключенията на една блондинка". В книгата са включени разкази и новели, както и едноименния роман, който е обект на второ издание . Излезе от печат новата книга..

публикувано на 10.11.25 в 08:00

Траханата от Пелевун - вкус, който пази традициите живи

Едно ястие от векове събира хората и гради мостове между поколенията – траханата . Позната още от времето на Древна Персия, днес това тестено изкушение не е просто храна, а символ на домашния уют и споделеността. Ивайловградското село Пелевун е сред малкото места у нас, където традицията се пази жива и оживява всяка есен с Празника на..

публикувано на 09.11.25 в 07:35