Това показва национално представително проучване на нагласите към българския имунизационен календар, проведено по инициатива на Министерството на здравеопазването и "Уницеф".
В изследването са участвали родители на деца от 0 до 6 години. То е проведено преди зачестилите случаи на коклюш.
Задачата на изследването беше да видим какви са нагласите, поведението, бариерите и страховете, уточни пред БНР Радостина Ангелова, социолог от "Глобъл метрикс", агенцията, провела проучването.
"Много повече от половината ваксинират децата си. Индикаторът показва от една страна тези, които са приключили с всички ваксини, други, които са в процес, за да стигнем до дела на тези, които не ваксинират децата си, сред тях и тези, които са ваксинирали частично, но в един момент са се отказали", обясни тя.
Около 12% от анкетираните родители посочват, че отношението им към ваксините е станало положително, а за 7 на сто се е превърнало в отрицателно по време на дебатите около Covid. Те са повлияли и върху групите, които имат своите резерви и са настроени срещу ваксините, отчита изследването.
"Те са малка група. Добавили са може би нови представители. Част от тях допълнително са затвърдили своите убеждения. Неблагоприятно би било, ако тази група нараства и затвърждава своите убеждения", поясни Ангелова.
Не се осъзнава спецификата на заболяванията, за които е предвидена задължителна имунизация, коментира тя в предаването "Хоризонт до обед". Сред неваксиниращите децата си има такива, които досега са ги ваксинирали с някоя от ваксините.
В нашето общество често се проявяват нагласи за силна подкрепа на индивидуалните решения, изтъкна Радостина Ангелова.
65% подкрепят напълно задължителната ваксинация, около 8% искат пълна свобода родителите да решават, за 13,4% само част от ваксините трябва да бъдат задължителни, а за други – да има свобода на избор, сочат данните от проучването.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Силен дъжд и градушка причиниха сериозни наводнения и наложиха ограничени на движението в Гърция. Гражданска защита забрани движението на автомобили на островите Миконос, Сирос и Самос. Проливни дъждове наводниха пътища и по-ниските етажи на сградите. Водата е над един метър, съобщават местните жители. Сили на пожарната спасиха пътници от леки..
Петима са вече загиналите при трагичния инцидент днес в мина в испанската област Астурия. Четирима са ранени при експлозията, като два от тях са с тежки изгаряния. Увеличава се броят на загиналите при трагичния инцидент в мина в испанската област Астурия. Основната версия на разследващите е взрив на газ гризу. Трагедията се е случила в стара въглищна..
Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) преведе над 158 млн. лв. (158 293 195 лв.) на 44 454 бенефициент по интервенцията "Допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост" за Кампания 2024. Ставката по интервенцията е в размер на 224,97 лв./ха, определена със Заповед на министъра на земеделието и храните, публикувана на сайта на ДФЗ ...
Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература, но съществува рискът да остане на нивото на псевдолитературата. Това бяха част от основните послания на някои от най-превежданите съвременни български писатели, които днес участваха в дискусия на тема "Европейската литература - мост между културите" в "Деня на..
Двамата финалисти в конкурса за главен архитект на София - Богдана Панайотова и Георги Славов, отговаряха днес на въпроси на изборната комисия. Двамата изложиха концепциите си за развитието на града и обясниха защо се кандидатират за поста. Георги Славов планира по-голям публичност на работата си и разрастване на София на север: "Искам да бъда главен..
Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..
Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...