Импакт фирмите не са филантропия, а инвестиране в проекти, с голям социален или екологически ефект. В университета на Тел Авив се проведе среща на ръководители точно на такива сдружения, които запознаха студентите по икономика със сравнително новото направление на бизнеса.
За разлика от много икономисти, които очертават мрачна картина за следвоенното стопанство, Имад Ханани - един от най-влиятелните ръководители на импакт - фирми в Израел, счита, че всяка криза, води до създаване на нещо още по жизнеутвърждаващо и стабилно.
Смята, че с възстановяване от руините и разрушенията на приграничните райони от Юга и Севера, ще се даде нов шанс за развитие и творчество, при това ще бъдат включени хора от малцинствата, хора в неравностойно положение или слоеве, които до сега не са били на пазара на труда.
Намираме се в една от най-дълбоките и дълги кризи, които сме преживявали, има ли светлина в края на тунела?
Оптимист съм. От историята знам, че точно кризите са двигатели за качествено изменение на света около нас. Обикновено негативни ситуации и практики, с които се сблъскваме, са тласък за креативно мислене. Години наред се говори, че живеещите в периферията получават с тридесет процента по-малки заплати от живеещите в центъра на страната. Безработицата в провинцията е двойно по-голяма от тази в центъра на страната. Войната засегна най-много живеещите точно в приграничните райони. Считам, че (в близките десетина години) икономическия растеж на държавата, ще е именно там. Преводът на името на нашата фирма е "отворена врата". Когато я създадохме искахме да се отворят вратите за хората от приграничните райони.
Как точно работите?
Когато някой се обади в голяма фирма, ние разбираме какви са очакванията на гражданина и му спестяваме време за посещения в различни институции. Стремежът ни е да създадем бизнес и социален модел, който да е ползван не само от други фирми в страната, но и в чужбина.
Как се справяте през войната?
След 7-и октомври миналата година фирмата ни има сериозни изпитания и колебания. Закрихме в началото на войната някои от центровете ни, други преместихме. Сблъскахме се с нещо непознато дотогава - огромно текучество на кадри. 5 000 души работят при нас. Знаем, че много от работниците не получават високи заплати, но са доволни, че имат работа.
Как виждате бъдещето на импакт фирмите?
Около 400 най-големи международни фирми имат развойна и изследователска дейност в Израел, но изпълнителите са в Далечния Изток. Израел още преди войната прокара закон за сериозни данъчни облекчения, ако те открият работни места в периферията. Една световно известната фирма вече направи фабрика в Кирят, близо до Газа. Други планираха подобни действия, но войната обърка всичко. Ако го сторят - в тези фирми минималната заплата е 7 пъти по-голяма от обичайните за района. А ще са им нужни хиляди работници. Дори само от данъците ще се замогнат общините. Не по- малко важно е обучението в предприемачество и на ученици от приграничните райони и поощряване на младежки стартъпи в периферията. Иновациите възникват, когато има проблем, който трябва да бъде решен. Местните проблемите, на периферията са много повече, отколкото в центъра на страната. И не на последно място е рекламата на продукция, произведена в приграничните райони, сред клиентите от вътрешния и международния пазар. Но за да се случи това първо, трябва да има мир.
Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..
Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев. Някои хора носеха плакати с надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..
Голям успех за България - така вицепрезидентът Илияна Йотова определи приемането от ЕП на доклада за напредъка на РСМ по пътя й към членство в ЕС. Йотова нарече голям успех за България евродоклада за РСМ Пред журналисти в Сопот Йотова оцени високо работата на всички български евродепутати за положените от тях усилия, за да може от доклада..
"Министерството на външните работи отчита приетата от Европейския парламент резолюция с убедително мнозинство, с която се избягва въвличането на институцията в опити за политическа инструментализация от страна на Република Северна Македония, насочени към заобикаляне на ангажиментите, произтичащи от т.нар. Европейски компромис от 2022 г. В контекста на..
Пожарът в пазарджишкия квартал "Запад" е потушен. От полицията официално съобщиха, че няма пострадали хора. Към момента все още не може да се уточни колко гаражи са изгорели, но според редови пожарникари бройката може да надхвърли 20-сет. Изгорели са и три автомобила. По първоначални данни пожарът е тръгнал от близка до квартала нива, но..
Липсата на кадри и недекларираният труд са сред най-сериозните проблеми при сезонната заетост - това се посочва в анализ на Икономическия и социален съвет, който беше представен пред парламентарната социална комисия. Мария Минчева, заместник-председател на Българската стопанска камара и един от докладчиците по анализа, посочи, че..
Районен съд Дупница наложи наказания "пробация" и "глоба", за двама родители, улеснили непълнолетния си син и момиче, което не е навършило 16 - годишна възраст, да заживеят съпружески, без да са сключили брак, съобщават от правосъдното ведомство. Престъплението е по чл. 191 от НК. Понеже "съпругът" е непълнолетен, прокуратурата повдига..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..