"Пандемията от Covid-19 оказа влияние върху имунизационния обхват в целия свят. България не е изолирана държава", посочи пред БНР Кремена Пармакова – началник на отдел "Надзор на заразните болести" към Министерството на здравеопазването.
"От една страна това беше дезинформацията за вредата и страха от ваксините срещу Covid-19. От друга страна – имаше много мерки, имаше страх от самото заболяване, което също спираше родителите да водят децата си там, където има риск да срещнат болни и да се заразят. Това беше една от причините ние да искаме да разберем до каква степен пандемията и страхът от ваксините срещу Covid-19 са се отразили върху имунизационния календар и неговото изпълнение. През годините на пандемията 2020 – 2022 г. се отчете спад върху имунизационния обхват в страната".
Директорът на Програма "Ранна детска интервенция" в УНИЦЕФ България Снежана Радева също подчерта, че от Covid-19 насам темата за имунизациите е изключително чувствителна.
По думите ѝ резултатите от изследванията показват, че родителите имат нужда от информация:
"Те си задават все повече въпроси. Изключително важно е да намерим адекватните решения, през които те могат да стигнат до тези отговори, които са проверени и достоверни, които няма да ги заблудят и които ще им помогнат действително да вземат информиран избор и решение".
УНИЦЕФ пилотира модел на патронажни грижи, който е особено чувствителен за онези семейства, които ще имат нужда от повече информация и които са малко по-отдалечени от лекаря и специализираната болнична помощ, посочи Радева в интервю за предаването "Хоризонт до обед". И добави:
"В момента Министерството на здравеопазването разработва национален модел за патронажна грижа, който се базира именно на данните, оценката и опита, който имаме от пилотирането в тези две области".
Радева съобщи и за друг ресурс – мобилното приложение за родители "Бебо", което е в подкрепа на семействата. Приложението е безплатно, а в него има достоверна информация. В него също така има възможност родителите да си отбелязват проведените имунизации, както и да виждат предстоящите, обясни тя.
Ваксини срещу коклюш
Пред БНР д-р Пармакова увери, че ваксините за задължителната имунизация за коклюш са налични:
"Имаме осигурени количества за изпълнение на календара. България няма дефицит на ваксините за деца срещу коклюш. Нека родителите да са спокойни".
Тя призова родителите, които не са провели тази имунизация на детето си по някаква причина, да се обърнат към личния си лекар и да го направят.
Специалистът подчерта, че имунизацията срещу коклюш при възрастните доскоро не е била популярна. През февруари МЗ съдейства в България да се въведе тази ваксина за свободен достъп в аптечната мрежа, напомни тя.
"Нямаше я от години, тъй като интересът към нея в България не беше висок. Ние нямахме този проблем с коклюш, който в другите държави съществува от преди години".
Цялото интервю на Ирина Недева със Снежана Радева и Кремена Пармакова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има инструментализиране на младежките чувства и вълнения . Има политически фигури, които присъстваха на този протест". Това коментира пред БНР Георги Станков - психолог от Хасково, относно случая с..
Украйна няма да приеме "мир на всяка цена", заяви външният министър на страната на фона на поредните среднощни бомбардировки от руска страна. В обръщение пред украинския парламент - Върховната Рада, Андрий Сибига изложи червените линии, които по думите му остават ясни и непроменени. Киев никога няма да признае руски суверенитет над никой от временно..
Земетресение с магнитуд 7,4 по скалата на Рихтер разтърси в петък региона на протока Дрейк между нос Хорн и Антарктида на дълбочина от едва 10 км (6 мили), съобщи Геоложката служба на САЩ, цитирана от Ройтерс. Епицентърът му е на 219 километра южно от курортния град Ушуая, столицата на аржентинския архипелаг Огнена земя. Градът има..
Двама високопоставени представители подновиха призивите си Русия и Украйна да постигнат мирно споразумение, като единият заяви, че няма ясен край на конфликта в Украйна, а другият предупреди, че президентът Доналд Тръмп се нуждае от пробив в мирните преговори "много скоро". Коментарите, направени поотделно от вицепрезидента Джей Ди Ванс и..
Европейският съюз подготвя нов пакет от санкции срещу Руската федерация - 17-ти, откакто тя нападна Украйна, първи, откакто администрацията на американския президент Доналд Тръмп предложи пълна отмяна на санкциите като едно от условиуята за прекратяване на огъня. За това съобщи министърът на външните работи на Франция Жан-Ноел Баро късно снощи в интервю..
Екипи на Горското стопанство и доброволци се включиха в потушаването на възобновил се пожар в района на кюстендилската община Невестино. Първоначално пожарът се е запалил в сряда, съобщи директорът на горското стопанство Кирил Иванов. За БНР той посочи, че огънят вече е овладян напълно и на терен няма тлеещи огнища. Няма пострадали хора...
Срещу опитите за злепоставяне и противопоставяне на съсловията в здравеопазването се обявиха организации на медицински сестри, акушерки, фелдшери и помощник-фармацевти. Поводът е позиция на Българския лекарски съюз срещу бъдеща възможност Здравната каса (НЗОК) да сключва самостоятелни договори със сестрински и акушерски практики за извършване на..
Това са едни закачки, които са откакто се сблъскаха в политиката Бойко Борисов и Румен Радев . Това мнение изказа пред БНР ген. Спас Спасов, бивш..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за..
Организираното доброволчество в България се разраства и макар по-бавно и изоставащо от други страни в света, все пак вървим в правилната посока . Това..