Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Климатът е сред най-важните теми за младите хора в предстоящите европейски избори

Снимка: unsplash.com


Младите избиратели, на възраст между 16 и 23 години, които ще имат ключова роля в изборите за Европейски парламент в началото на юни, смятат, че климатичните промени са сред най-важните проблеми, на които бъдещите евродепутати трябва да търсят решение. 

"Климатичните промени са непосредствена заплаха и ако мисля да имам деца в близкото бъдеще, искам да се родят в един здравословен и процъфтяващ свят."

"Основният ни фокус трябва да е върху Парижкото споразумение за климата и Зелената сделка."

"За мен един от най-важните въпроси са промените в климата."

Изследване на IPSOS в 18 държави членки потвърджава, че за младежите в Европа приоритети при решението за кого да гласуват са климата, сигурността и неравенството. 53% смятат, че борбата с климатичните промени е пръв приоритет, а 83 на сто я окачествяват като много важна. 

"Най-належащите проблеми са климатичните промени и неравенствата между различните общества и народи."

За други въпросът, който не им дава мира е сигурността на Стария континет. 

"Европа е на кръстопът. От изток се появи нова заплаха - Русия стана по-нападателна от всякога и нахлу в съседна Украйна."

Както стана през 2019-а младите поколения може да се окажат с решаващ принос за по-голямата избирателна активност. Европйските лидери правят всичко възможно, включително да привличат международни музикални и интернет звезди, за да активизират вота на младите европейци. 
   
"За мен е много важно младите хора да са активни граждани и да са наясно с проблемите, които ги засягат. Сега повече от всякога е важно те да участват в политическите процеси в Европа."
Жена преминава през сух участък от езерото Титикака в Перу, след като гореща зимна вълна е понижила водните нива.
Според социлогическо изследване на Евробарометър над две трети, или около 70% от имащите право на глас европейски граждани смятат да гласуват. Увеличението спрямо предишните избори е с около десет на сто. Жителите на Дания, Нидерландия, Швеция и Германия казват, че има най-голяма вероятност да упражнят правото си на глас. България е единствената страна в блока, където се регистрира спад на желанието за гласуване - от 57% през 2019 до 50 на сто сега. 

Като цяло две са основните теми, които ще определят резултатите от вота през юни, смята Павел Цирка от Европейския институт за политически изследвания. 

"Смятаме, че климатът и имиграцията са темите, които ще бъдат в центъра на предизборните дебати. Така например хората, които са избрали имиграцията за най-важен проблем, който трябва да се реши, гласуват за крайно десните или анти-европейските партии. Тези, за които климатичните промени са най-важната криза, са най-проевропейски настроени." 

Част от политическите партии представят конкретни цели, докато обещанията на другите са по-общи като опазване на околната среда, енергиен преход и справяне с химическото и замърсяването с пластмаса. За никого не е изненада, че Зелените поставят екологичните политики в центъра на кампанията си. Симоне Талиапетра от Евростат обяснява, че нито една партия не може да избегне темата. 

"Климатът остава основен въпрос не само за Европейския съюз, но и за света, по простата причина, че дори други проблеми да ни отвличат вниманието, климатичната криза продъжлава, а ефектът й върху Европа ще се усеща и в идните години."

През последните месеци екологичните законови разпоредби станаха причина за сериозно разделение както в политически аспект, така и за протести сред фермерите, които се възпротивиха на планираните от Европейската комисия квоти за екологично земеделие. Единственият път напред обаче е чрез Зелената сделка и   и природосъобразните решения, смята Талиапетра. 

"Добрата новина е, че за Европа зелените решения са полезни за конкуретно способността и сигурността. За континент като Европа, който внася 90% от петрола и газа, които потребява, зелените решения са пътят да се подсигурим от енергийна гледна точка и да избегнем ситуацията от последните три години."

Европейските лидери обаче са сериозно изпреварени от климатичните промени. Институтът на ЕС "Коперник" излезе с доклад, който казва, че Европа е най-бързо затоплящият се континент. Температуратите на Стария континент се покачват близо два пъти по-ускорено от световните, отчитат учените. Европа е по-топла с 2.3 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалните нива, докато средно за света затоплянето е с градус и три десети, подчертава Карло Буонтемпо - директор на климатичната служба към института "Коперник".

"Климатът, в който живеем вече е коренно различен от този, в който се е развила цивилизацията ни. Този нов климат определяме като непозната територия, защото никога досега не сме виждали океаните толкова топли или с толкова високи нива."

Според еколозите Европейският съюз трябва час по-скоро да разработи целеви стратегии, за да ускори прехода към възобновяеми източници на енергия като вятър, слънчева светлина и вода. Освен това трябва да се инвестира в защитни механизми като например фабрики за преработка на солената морска вода в сладка, за да се противодейства на крайностите на времето, които са все по-чести, предупреждава Буонтемпо. 

"Валежите в Европа като цяло са със 7% над средните нива, но цифрата е сложна. Докато Северна Германия, Скандинавието и дори Балканите преживяха една доста влажна година, в Андалусия, Каталуния, Южна Франция ситуацията е в другата крайност и там страдат от тежка суша." 

Екстремните природни явления взимат както преки, така и косвени жертви. 150 души са загубили живота си в Европа миналата година по време на бури, наводнения или горски пожари. Хиляди са били засегнати от горещите вълни на Стария континент. Икономическите загуби възлизат на близо тринайсет и половина милиарда евро. Ако не вземем спешни мерки, всички тези крайности ще стават все по-чести и ще ни струват все по-скъпо, подчерта климатологът Ричард Алън от университета на Рединг. 

"Очакваме още по-драстични люшкания между горещо и сухо време и влажни условия, а това е много трудно да се поргнозира. Лесно може да планирате инфраструктурата, например, или да организирате живота на обществото като очаквате едни и същи или равномерни метеорологични условия през годината, а не на пристъпи и изблици."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Грузинският милиардер и бивш премиер Бидзина Иванишвили, почетен председател на създадената от него партия

САЩ налагат санкции на основателя на управляващата в Грузия партия

Държавният департамент на САЩ наложи санкции на бившия министър-председател на Грузия Бидзина Иванишвили, смятан от мнозина за най-влиятелния човек в страната, предадоха "Ройтерс" и "Франс прес", позовавайки се на изявление на държавния секретар Антъни Блинкън. Блинкън обвини Иванишвили, че "подкопава демократичното и евроатлантическо бъдеще..

публикувано на 27.12.24 в 20:33
Световна здравна организация

ЕС доставя 50 тона медицински консумативи за Сирия

Около 50 тона медицински консумативи, осигурени от Европейския съюз, се очаква да пристигнат в Сирия на 31 декември, съобщи в Газиантеп представител на Световната здравна организация.  Доставките бяха изпратени от Дубай през Турция и в момента са подложени на митническите процедури в Истанбул. Целта е да бъде оказана подкрепа на здравната система в..

публикувано на 27.12.24 в 20:26

Такса "Смет" в Кочериново поскъпва с 20%

Такса "Смет" в община Кочериново скача с 20% - от 10 на 12 промила, решиха общинските съветници. Предложението на кмета на общината Станислав Горов таксата да бъде увеличена на 15 промила не беше одобрено. Данък сгради и данък МПС не се променят. Разходите за сметосъбиране и транспортиране на отпадъците до депото в Благоевград, което е на около 10..

публикувано на 27.12.24 в 20:14

Екстремно време в Гърция, лоши условия за пътуване

Влошава се метеорологичната обстановка в Гърция. В няколко области там е забранено влизането на автомобили без вериги. Полицията издаде извънредно разпореждане всички коли да са с вериги в областите Халкидики, Пела, Иматия в северната част на страната За област Атика, където се намира Атина, съшо се изискват вериги. Затвориха централната магистрала..

публикувано на 27.12.24 в 20:06

Загиналият при катастрофата в Италия край Фоджа е 56-годишен българин

Станаха известни подробности от автомобилната катастрофа на Бъдни вечер край италианския град Фоджа. Загиналият е 56-годишен българин, а 5 души бяха ранени. Българин загина при катастрофа в Италия в района на Фоджа Загиналият е спътникът на шофьора, управлявал автомобил “Ауди“ – също българин, блъснал линейка, превозваща жена - по..

публикувано на 27.12.24 в 19:47

Олег Ковачев: Жал ми е, че Гунди ще остане такъв, какъвто е показан във филма

Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на актьорът, който играе Гунди, му е поставена такава задача, сбъркана, коментира режисьорът и документалист Олег Ковачев в интервю пред БНР. "Излизайки зрителите казват, "ето Гунди е убит от ДС", което е..

публикувано на 27.12.24 в 19:32
Заседание на общинския съвет в Сандански

Община Сандански ще удвои средствата за болница "Югозападна"

Община Сандански ще удвои средствата за болница "Югозападна" и се надява лекарите да оттеглят заявленията си за напускане заради обвиненията по повод на трагичния инцидент с мъртво роденото бебе в края на месец ноември. 29 лекари подадоха оставки след смъртта на бебето от Сандански На извънредно заседание днес общинските съветници в..

публикувано на 27.12.24 в 19:17