Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скандалът с Кирил Петков за "Корал" се разраства, замесиха Никола Минчев и Пашата

| Репортаж
Корал
Снимка: БГНЕС

Журналистическо разследване на сайта "Биволъ" твърди, че Кирил Петков е влязъл във властта като министър на икономиката в служебно правителство в нарушение на закона.  

Според изнесените данни подписите под документ, уверяващ, че той вече не е член на ръководството на неправителствената организация "Да запазим Корал", са фалшифицирани от адвокат Лена Бориславова. По случая ДАНС е сезирала прокуратурата, а МВР води разследване. 

Къде е проблемът? 

Чл.19 ал.7 на Закона за администрацията указва, че премиерът, министрите и зам.-министрите не могат да са членове на орган на управление или контрол на юридическо лице с нестопанска цел, търговско дружество или кооперация. 

Според журналистическото разследване, когато се е готвел да встъпи в длъжност Кирил Петков още е член на УС на сдружението "Да запазим Корал" и това налагало спешни действия.

През уикенда сайтът "Биволъ" публикува документи, за които твърди, че са съставени с фалшив подпис на председателя на "Да запазим Корал" Атанас Русев. Първият – пълномощно, с което Лена Бориславова може да се разпорежда с делата на сдружението. Останалите – протокол от заседание, на което се взима решение за освобождаване на Кирил Петков от УС и назначаване на негово място на лицето Мартин Драгулев, и декларация за истинност, отново с подписите на Атанас Русев. 

Документите са били входирани в Агенцията по вписванията с електронен подпис на адвокат Лена Бориславова. Оттам са поискали допълнителни документи, като списък на присъствалите на заседанието. Именно там, според разследването, са били фалшифицирани още подписи. Обвиненията са сериозни, тъй като за съставяне на неистински официален документ според НК наказанието е лишаване от свобода до 3 години.

Пред  БНР Русев заяви, че освен Бориславова в съставянето на документи с невярно съдържание е замесен още едно знаково лице на ПП - бившият председател на НС Никола Минчев.

По думите му прокуратурата е сезирала МВР и вътрешното министерство е разследвало случая 8 месеца. Но и тук има странности, твърди Русев.

Бориславова не отговори на опитите ни да се свържем с нея. Вчера пред bTV тя даде уклончив отговори.

Никола Минчев отрече да е замесен в казуса.

"Ако ме бяха попитали колегите Ви от "Биволъ", щях да им кажа същото", заяви той пред БНР.

В предаването на БНР "Неделя 150" Кирил Петков заговори за компроматна война.

От днес сагата се разклони в нова посока. Във Facebook страницата си Кирил Петков пише, че е познавал Атанас Русев като кайтист и активист на каузата на плаж Корал, но разбрал, че той има друго лице през 22-ра година. 

Тогава като премиер заедно с Лена Бориславова предал списък от 19 лица на тогавашния главен прокурор, в който фигурирал и Румен Николов-Пашата – "един от водещите фигури на СИК и приятел и съдружник в много начинания на Бойко Борисов", твърди Петков. 

В същия ден Русев му звъннал ядосан и му казал, че не е трябвало да слага Пашата в този списък. Петков му отговорил, че е станал премиер, за да промени дълбоката държава и точно този човек трябвало да бъде разследван. Русев му затворил телефона, а после се обадил на бащата на Кирил Петков и също му крещял. 

"Кой реално е Атанас Русев и на чии интереси служи, Кой го активира в този добре готвен, по предварителен сценарий, скандал точно в този момент", завършва Петков.

Лидерът на ГЕРБ отхвърли обвързването на името му със скандала "Корал" и с Николов:

"Г-н Петков заподозря, че едва ли не аз, през Пашата, имам влияние върху "Биволъ", върху "Корал" и всичко това, което им се случва за тези фалшификати, което е абсолютна лъжа. 20-30 години не съм го и чул. А с Алексей Петров, който направи сглобката, Бог да го прости, бяхме в един отбор, заедно бяхме. Защото истинският баща на сглобката е покойният Петров. Той беше гарант за тези хора пред мен".

На 9 февруари парламентът прие да бъде забранено всякакво строителство в 500-метрова зона около черноморските плажове Иракли, Карадере и Корал. Вносители на промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие бяха лидерите на партиите от управляващото мнозинство Кирил Петков, Бойко Борисов, Христо Иванов и Делян Пеевски. 

Разглеждането на законопроекта беше включено като извънредна точка в дневния ред. Борисов каза, че законът е приет по молба на Кирил Петков. От опозицията обвиниха управляващите в лобизъм и по време на дебата многократно беше зададен въпросът - защо са избрани точно тези 3 плажа, а е отхвърлен предложеният от партия "Възраждане" списък с още 41, на които да се осигури същата закрила.

Прокуратурата проверява за документни престъпления по казуса с "Да запазим Корал"

Софийската районна прокуратура продължава проверката дали са извършени документни престъпления пред Агенцията по вписванията свързани с ръководството на сдружението "Да запазим корал".

На 11 август миналата година е образувано досъдебно производство дали е подадена невярна информация в писмено съобщение изпратено по електронен път от Л. Б. до Агенцията по вписванията  за освобождаването на К. П. като член на Управителния съвет на сдружението. Заявено е, че това се е случило на заседание на 6 май 2021г, съобщиха от прокуратурата. По разследването към момента са разпитани 10 свидетели и е изискана справка от Сдружение "Да запазим Корал".

Предстоят още разпити, както и изготвянето на съдебно-графическа и техническа експертизи, след което наблюдаващият прокурор ще се произнесе по хода на делото, уточняват от Софийската районна прокуратура.

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илюстрация: Георги Цветков

Ръст на даренията от компании, фондации и индивидуални дарители за 2023 г.

Българският дарителски форум отчита 10-11% ръст на даренията от компании, фондации и индивидуални дарители за 2023 г. спрямо предходната 2022-ра. За първи път за последните 10 години има ръст в обема дарени средства за година, в която няма силно изразени кризи, сочи годишният анализ на дарителството. "Очаквахме лек спад в дарителската..

публикувано на 15.11.24 в 09:36
Слънчев бряг

Българският туризъм с рекордни показатели

България е спокойна, стабилна и сигурна дестинация и това прави страната ни привлекателна за туристите . Това каза заместник-министърът на туризма Павлин Петров, който пристигна в Бургас за участие в конференция за развитието на устойчив туризъм. По данни на Националния статистически институт периодът януари - септември   2024 година е с..

публикувано на 14.11.24 в 14:29

Проф. Албена Азманова: Разделението е между елити и население

" Антиарабско насилие и расизъм се толерира, а на насилието срещу израелците се реагира силно и се представя като антисемитизъм ". Това коментира пред БНР проф. Албена Азманова – преподавател по политически науки в London City University. И обясни тезата си: "Атаките срещу израелските футболни фенове в Амстердам предизвикаха много силна..

публикувано на 13.11.24 в 11:50

Мирослав Цеков: Комисията за прякото участие на гражданите трябва да е приоритетна

Комисията за прякото участие на гражданите трябва да бъде една от приоритетните комисии в Народното събрание. Това мнение изказа пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие". "Обединението от граждански организации, което застава зад отвореното писмо, вярваме, че неизменна част от функционирането на една демократична държава е..

публикувано на 13.11.24 в 10:51

Ще сложи ли споделеното родителство край на семейните войни при раздяла?

Хиляди деца у нас остават без равен достъп до двамата си родители след тяхната раздяла . Това е един от мотивите, с които Фондация "За споделено родителство" настоява за законови промени по темата. "Много е важно България да има закон за оборима презумпция за споделено родителство . Това ще намали конфликта между двамата воюващи родители в..

публикувано на 12.11.24 в 10:46
Симеон Сакскобургготски в Националния исторически музей (НИМ), който отбелязва 130-ата годишнина от рождението на цар Борис Трети с експозицията „Цар Борис ІІІ. Личност и държавник“. 3 октомври 2024 г.

Симеон Сакскобургготски – специален гост на видеоподкаста на БНР "Говори…"

Тази вечер Симеон Сакскобургготски ще бъде гост на видеоподкаста на Българското национално радио "Говори…" Епизодът ще бъде излъчен на сайта на Радиото от 20.30 часа и може да се гледа още в БНР Подкасти в YouTube . "Повече от 2 месеца водихме преговори с неговия адютант Явор Кирилов. Когато му разказахме каква е идеята на подкаста, той я..

публикувано на 12.11.24 в 10:01

Таксиметровите шофьори стягат национален протест

Таксиметрови асоциации изпратиха отворено писмо до президента, министър-председателя и лидерите на партии и коалиции в 51-вото Народно събрание. То е по повод застрахователната премия на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" за таксиметровите автомобили. Сезирани са и регулаторните комисии. Таксиметровите шофьори дават 15 дни на властта..

публикувано на 12.11.24 в 09:50