Как да повишим качеството на образованието? Това продължава да е темата, която стои не само пред нашата образователна система, но и пред други образователни системи по света. Специалисти и изследователи по образованието стигат до извода, че благосъстоянието и позитивната училищна среда са двете основни предпоставки, които могат да дадат добри резултати.
Какво ни пречи да се фокусираме върху хубавите страни в системата на образованието?
Поредица от въпроси постави Националната конференция на Синдиката на българските учители на тема "Благосъстоянието и позитивната училищна среда като фактори за повишаване на качеството на образованието“.
Благосъстоянието на образователната система в България не се отчита. Не се отчитат нито повишаването на заплатите, нито фактът, че се работи на безсрочни трудови договори, нито възможностите за образователен и културен обмен за учители и ученици.
Председателят на Съюза на българските учители Янка Такева е убедена, че трябва да се направят няколко важни неща, така че да се подобри училищната среда и да се повиши качеството на образованието. А именно - план за действие за учителите и директорите, за да работят качествено.
Трябва да се разработи и план за мотивация на учениците да учат, смятат от Синдиката на учителите.
Министърът на образованието Галин Цоков подчерта, че проблемите на възрастните се разпростират и сред децата, сред учениците. Позитивната образователна среда намалява агресията и насилието, повишава мотивацията и общата ангажираност на учениците и учителите.
Проф. Маргарита Бакрачева, заместник-декана на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет разглежда благосъстоянието като превантивен механизъм за защита на психичното здраве.
Ако отсъства позитивната среда, много бързо може да се стигне до прегаряне, което започва от изтощение, преминава към негативна представа за себе си и стига до отрицателно отношение към околните, обясни проф. Бакрачева.
Репортаж на Виктория Петрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Рубриката от 30.03.25 година. Изречението на месеца е "Свободата е дар, но не и когато на мястото на стария, идва нов господар". Негов автор е Христина Борисова от Севлиево.
В звуковия файл можете да чуете рубриката от 23.03.25 година.
Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители. Заедно с античния комплекс „Източна порта на „Филипопол“, обектите са част от проекта на община Пловдив „По крепостните стени на Филипопол“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020. Работата по проекта, който е на стойност 9.3 млн...
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
"Хобито ми е особено, защото не е свързано със спорта, а с нещо, което е с лоша слава в човешката история – най-жестокия военен сблъсък досега: Втората световна война." Това сподели в предаването "Хоризонт до обед" Асен Минчев, ветеран в българската спортна журналистика, дългогодишен репортер в БНР, отразявал събития от света на ските,..
Рубриката от 09.03.25 година. Водещ - Даниела Якова.
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..