Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ни пречи да се фокусираме върху хубавите страни в системата на образованието?

Интерактивна дъска в класна стая на 23 СУ „Фредерик Жолио-Кюри“
Снимка: БГНЕС

Как да повишим качеството на образованието? Това продължава да е темата, която стои не само пред нашата образователна система, но и пред други образователни системи по света. Специалисти и изследователи по образованието стигат до извода, че благосъстоянието и позитивната училищна среда са двете основни предпоставки, които могат да дадат добри резултати. 

Какво ни пречи да се фокусираме върху хубавите страни в системата на образованието?

Поредица от въпроси постави Националната конференция на Синдиката на българските учители на тема "Благосъстоянието и позитивната училищна среда като фактори за повишаване на качеството на образованието“.

Благосъстоянието на образователната система в България не се отчита. Не се отчитат нито повишаването на заплатите, нито фактът, че се работи на безсрочни трудови договори, нито възможностите за образователен и културен обмен за учители и ученици.

Председателят на Съюза на българските учители Янка Такева е убедена, че трябва да се направят няколко важни неща, така че да се подобри училищната среда и да се повиши качеството на образованието. А именно - план за действие за учителите и директорите, за да работят качествено.

Трябва да се разработи и план за мотивация на учениците да учат, смятат от Синдиката на учителите.

Министърът на образованието Галин Цоков подчерта, че проблемите на възрастните се разпростират и сред децата, сред учениците. Позитивната образователна среда намалява агресията и насилието, повишава мотивацията и общата ангажираност на учениците и учителите.

Проф. Маргарита Бакрачева, заместник-декана на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет разглежда благосъстоянието като превантивен механизъм за защита на психичното здраве.

Ако отсъства позитивната среда, много бързо може да се стигне до прегаряне, което започва от изтощение, преминава към негативна представа за себе си и стига до отрицателно отношение към околните, обясни проф. Бакрачева.

Репортаж на Виктория Петрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Хвойнева - глас като на влюбен славей

Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния  небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..

публикувано на 19.11.24 в 03:00

17.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 17.11.24 година.

публикувано на 17.11.24 в 08:15
Проф. д-р Добрин Денев

Уникалността на Мадарския конник край Шумен

Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..

публикувано на 17.11.24 в 05:14
Георги Пелтеков - Гумата

Екстремните спортове 10 - 16 ноември 2024

Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..

публикувано на 16.11.24 в 14:34

75 премиерни филма за публиката на Банско филм фест

За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова.   Една от лентите, чиято премиера ще бъде..

публикувано на 12.11.24 в 10:27
Николай Русев под Burzum 9a

Екстремните спортове 4 - 9 ноември 2024

Николай Русев премина маршрут от най-високата категория на трудност в България за момента - "Burzum" 9a . Линията, накована от Ивайло Радков - Фазата, започва със 180-градусов таван, а след счупването на основна стъпка преминаването изглеждаше почти невъзможно. Русев обаче намери друг начин и на 5 ноември успя. “За категорията ми е много сложно..

публикувано на 10.11.24 в 10:20

10.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 10.11.24 година.

публикувано на 10.11.24 в 08:57