Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Колкото по-нависоко се издигаме, толкова по-несигурни се чувстваме в своята висота"

Отец Николай Петков: Трябва да останем при Бога, при изконните неща!

"Всички ние се отдалечаваме от своите мистични корени, от идентичността"

Снимка: pixabay

Трябва ли църквата да осъвремени езика, на който говори, за да достигат посланията до повече хора?

"Ако трябва да цитирам Витгенщайн : "Каквото ни е в ума, това ни е на езика", а умовете ни стават все по-бедни, затова и църковният език ни става все по чужд и все по-далечен, каза в "Нощен Хоризонт" отец Николай Петков, поет и писател от църквата в шуменския квартал "Дивдядово".

"В 20 век хората започнаха да учат китайски, а не могат да научат родния си български език. Проблемът не е толкова филологически, колкото духовен.

Отец Николай ПетковНие се откъсваме от нашите корени, затова колкото по-нависоко се издигаме, толкова по-несигурни се чувстваме в своята висота.

Защото нещо е изгнило в ствола...Много е деликатен проблемът и той ще става все по-деликатен и той важи за всички християнски народи, те имат трагедия.

Другите нехристиянски народи имат същата драма, мюсюлмани, будисти, защото всички ние се отдалечаваме от своите мистични корени, от своите традиции, от това, което ни е дало автентичността и идентичността, казва отец Николай.

"Преди личната воля, трябва да има волята на нашите родители, преди това на нашите баби и прабаби...Защото едно семе, само не се сее, някой друг го е посял, за да имаме лична воля, трябва да наследим нещо...

Ние помним, онова което са ни разказали, онова, което с някой сме съпреживели...

Оставим ли паметта на самотек, тя ще подивее като репей, като троскот...така че, преди да имаме лична воля, трябва да имаме колективна воля!

То е като матерния език, за да го научиш, някой трябва да ти говори на него, тогава става леко и истинско, каза още отец Николай.

По думите му това е един от пробемите на вярата - твърде много сме я опосредствали, твърде много връзки са се прекъснали!

"Църквата е все пак нещо съборно - а ние твърде индивидуалистично преживяваме всичко. Затова не можем да го преживеем както трябва - бягаме от празника! 

Хващаме самолета и отиваме в някоя далечна страна..., далеч от дома, може би защото в къщи човек усеща, че нещо кухо има в ствола, допълни отец Николай.

А трябва да останем при Бога, при изконните неща, отправи послание той.


Николай Петков учи едновременно българска филология, богословие и философия. Между 1998 и 2000 г. преподава антична философия във философския факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. По това време написва книгите „Архе“ – сборник за Антична и Средновековна култура и „Божествените имена във философията на Прокъл Диадох“. Доктор е по история на литературата, с дисертацията на тема „Образите на пътя и възрожденския наратив“.

През 2002 г. е ръкоположен от великотърновския митрополит Григорий. От края на 2003 г. е свещеник във Варненска епархия, в храм „Свети пророк Илия“ в квартал Дивдядово,Шумен.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29
Бенямин Нетаняху (вляво) и Йоав Галант (вдясно) на пресконференция в Тел Авив, архив.

След заповедта за арест от МНС Нетаняху се сравни с Драйфус, обвинявайки съда в антисемитизъм

Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, на бившия министър на отбраната Йоав Галант и на оглавяващия въоръженото крило на "Хамас" Мохамад Деиф.  Тримата са обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Нетаняху реагира гневно и се сравни с Алфред Драйфус,..

публикувано на 21.11.24 в 18:19