Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Западът трябва да приема внимателно, но хладнокръвно заплахите на Москва"

Ивайло Иванов: Путин вади ядрената карта преди стратегически решения за подкрепа на Украйна

| Интервю
Ивайло Иванов
Снимка: Савина Спасова

Путин вади ядрената карта, когато трябва да се вземат стратегически решения за подкрепа на Украйна.

Това каза пред БНР военният експерт Ивайло Иванов.

"Руският президент цели да сплаши западните общества, съюзниците на Украйна и политическите лидери на тези страни, тези решения да не бъдат взети или да бъдат минимизирани от гледна точка на помощта, която съюзниците на Киев са готови да предоставят във войната срещу Русия. Това всеки път се повтаря. Целта е Русия индиректно да влияе чрез опит тези политици да бъдат поставени под натиск от западните общества, идващ от страха за Трета световна война и за ядрен конфликт, които руската страна непрекъснато повтаря, че ще се случат, ако Западът направи 1-во, 2-ро, 3-то и т.н.", коментира той. 

По думите на военния експерт Западът трябва да приема внимателно, но хладнокръвно заплахите на Москва:
"Без да се поддаваме на паника и истерия. Така, както Западът действаше по време на Студената война и когато имаше провокации и заплахи от страна на Съветския съюз, това не доведе до капитулацията на Запада пред исканията на СССР, а напротив - видяхме, че нищо от това, което Съветският съюз заплашваше, че ще направи, не се случи". 

Ивайло Иванов беше категоричен, че опасността Русия към момента да използва тактическо ядрено оръжие е абсолютно минимална:

"Путин си дава ясна сметка, че използването на каквото и да е ядрено оръжие във войната срещу Украйна ще има катастрофални последици за самата Русия, защото ще има неизбежен отговор минимум от страна на САЩ и Великобритания"

Според експерта развитието на войната в Украйна ще се определи от два фактора:

"Дългосрочната способност на Украйна и западните ѝ поддръжници колко въоръжение и техника могат да произведат и да предоставят на Киев. На второ място е политическата стабилност - доколко Украйна или Русия могат да запазят в тази продължителна война политическата си стабилност. Мисля, че Киев е в по-изгодна позиция, отколкото Москва".

Интервюто на Людмила Железова с Ивайло Иванов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След верижната катастрофа с жертва: Възстановено е движението по АМ "Тракия"

Напълно е възстановено движението по автомагистрала "Тракия", след верижната катастрофа тази сутрин между тежкотоварен автомобил и четири коли. Повече от три часа трафикът в района на област Пазарджик се пренасочваше през пътен възел Цалапица, което доведе до образуване на опашки от автомобили. При инцидента загина 49- годишна жена от София, а..

публикувано на 23.11.24 в 12:07
Марк Рюте

Марк Рюте е разговарял с Доналд Тръмп във Флорида

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е разговарял с Доналд Тръмп във Флорида. Това съобщи говорител на Алианса, цитиран от Ройтерс, като срещата се е състояла в петък. До този момент от НАТО не потвърждаваха информациите, че Рюте е отпътувал за американския щат, където Тръмп има огромно имение. Те са дискутирали въпроси, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 11:43

Иля Азар: С течение на времето все повече руснаци подкрепят войната

Миналата неделя в Берлин беше организирано най-масовото от началото на войната шествие на руската опозиция. В челните редици бяха вдовицата на Алексей Налални - Юлия, и бившите политически затворници Иля Яшин и Владимир Кара-Мурза. Участниците поискаха изтегляне на руските войски от Украйна, съд за Владимир Путин и свобода за политическите затворници в..

публикувано на 23.11.24 в 11:15
Снимката е илюстративна

8 популярни места в Кипър се преобразиха в "коледни села"

Осем красиви и популярни места в Кипър се преобразиха в "Коледни села". От днес до 6 януари догодина те посрещат гости от страната и чужбина, предлагайки им автентични кипърски коледни изживявания. В тазгодишното, четвърто издание на програмата "Коледни села" на туристическото министерство се включиха едни от най-известните и атрактивни..

публикувано на 23.11.24 в 11:10
Доналд Тръмп

Проф. Марк Шанахан: Този път Тръмп иска да остави трайна следа след себе си

Президентът в сянка - така често е описван Илон Мъск. Американският инженер, изобретател, бизнес-магнат, инвеститор, милиардер, пламенен последовател на Доналд Тръмп, някога не по-малко пламенен привърженик на демократите. Този човек, заедно с друг предприемач - Вивек Рамасвами, трябва да заеме нов пост в президентската администрация в..

публикувано на 23.11.24 в 11:04
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков и директорът на

След приемането ни в Шенген: ГКПП-тата остават, но движението ще се облекчи

След приемането на България в сухопътния Шенген граничните пунктове ще останат, но движението на гражданите ще бъде облекчено, увериха от МВР. Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков каза, че 100 служители на българската, австрийската, румънската и унгарската гранични полиции ще подсилят охраната след отварянето на сухопътната..

публикувано на 23.11.24 в 11:03

ЕС е готов да увеличи средствата за подпомагане на по-бедните държави до 300 млрд. долара

Европейският съюз е готов на увеличение до 300 милиарда долара на средствата, които развитите страни трябва да отпуснат на по-бедните държави, засегнати от измененията в климата.  Това съобщи агенция Франс прес, като се позова на двама свои източници сред преговарящите на срещата COP29 в Азербайджан. Конференцията беше удължена и продължава и..

публикувано на 23.11.24 в 10:55