Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Меглена Антонова: Газов мегапроект в румънски води застрашава живота в Черно море

| Интервю
Снимка: Лора Търколева

Газов мегапроект в румънски води застрашава живота в Черно море.

За това алармира пред БНР Меглена Антонова, директор на "Грийнпийс"-България.

"Проектът "Нептун Дийп" е заплаха и за здравето на българските граждани и за туризма на Черноморието. Призоваваме гражданите на България към спешни действия спрямо заплахата от този мегапроект за добив за газ. Той е опасен за екосистемата на Черно море, както и за целите за климатична неутралност на Европа".

В становище до Министерството на околната среда и водите по доклад за трансгранична оценка за въздействието върху околната среда на проекта "Нептун Дийп" за добив на газ на територията на Румъния, от гражданската екологична организация "Грийнпийс"-България заявяват, че продължават да следят развитието на трансграничните консултации по доклада за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) относно проекта "Нептун Дийп" в Черно море. 

Според "Грийнпийс"-България:

  • МОСВ трябва да вземе активно участие в процеса по трансгранична консултация за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) като не одобри предоставения от румънска страна доклад;
  • Конструирането на "Нептун Дийп" би довело до негативни ефекти върху застрашените видове муткур и средиземноморски буревестник; 
  • Във водите на Черно море ще бъдат изхвърлени  над 5 млн. м3 отпадъчни води, които лесно биха стигнали България заради естествените течения в Черно море. Рискът от аварии в подобни платформи е огромен поради воените действия в Украйна;
  • Румънските власти не предоставят информация за изследванията за екотоксичност на проекта, което повдига сериозни опасения за здравето на българските граждани и живота в Черно море;
  • "Нептун Дийп" ще доведе до допълнителен климатичен натиск, който е в противовес с климатичните цели на Европа;
  • На българските граждани не е предоставен реален достъп до обществени консултации, тъй като такива ще се извършат единствено в град Каварна и никъде другаде.

Организацията ще проведе публичното обсъждане на 15-и май 2024 г. в Каварна от 10.00 часа, в сградата на Общината.

Интервюто на Диана Янкулова с Меглена Антонова в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50
Петър Тодоров, подсъдим за катастрофата, при която загина 15-годишният Филип Арсов.

Разпит на свидетел по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов

Пореден свидетел беше разпитан по делото срещу Петър Тодоров, подсъдим за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, който беше прегазен на столичната ул. "Гурко" през септември 2023 година. Свидетелят Събина Христова разказа, че скоростта, с която се е движил автомобилът на Тодоров, е надвишавала драстично позволената в района. Чула зловещ удар, но не..

публикувано на 19.02.25 в 19:41

Предупредиха GSM операторите, че може да има и по-сериозни санкции за нарушени потребителски права

Повече диалог между телекомите и държавните регулатори. Това препоръча постоянно действаща подкомисия за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите. Депутатите от комисията предупредиха мобилните оператори, че може и да се замислят за по- сериозни санкции при нарушаване на правата на потребителите...

публикувано на 19.02.25 в 19:30
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп заяви, че половината от парите, които САЩ са изпратили на Украйна, липсват

Президентът на САЩ Доналд Тръмп нарече украинския лидер Володимир Зеленски "диктатор без избори". В изявление, публикувано в собствената му социална мрежа "Трут Сошъл", Доналд Тръмп пише още, че ако Зеленски иска "да му остане държава", е по-добре да действа по-бързо. В публикацията Тръмп казва още, че един комик с посредствени успехи, е уговорил..

публикувано на 19.02.25 в 19:13