Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боряна Гидикова: Едва 43 непридружени деца са настанени в социалните услуги през 2023 г.

| Интервю
Центърът за настаняване на мигранти в Харманли
Снимка: Валя Апостола

Откриването на "Сигурна зона за непридружени деца" в Регистрационно-приемателния център за бежанци в Харманли е празник, заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ.

"Това ще бъде третата зона за непридружени деца в България. Днес откриваме такава в най-големия център за бежанци – този в Харманли. За нас това е празник, защото сигурната зона е място, където 98 деца ще имат възможност да живеят в много добри условия, ще разполагат със специални помещения за момичета, за деца с увреждания, с всекидневна, където децата ще се занимават ежедневно", посочи тя в предаването "Хоризонт до обед". И напомни, че непридружените деца са абсолютно сами в страната:

"Преминали са много граници, срещнали са страхотни предизвикателства и имат нужда от специални грижи. Когато детето е без родители заслужава специално внимание, грижа и подкрепа".

По думите ѝ в момента в центъра са настанени около 150 деца, като 58 от тях са непридружени. Повечето от тях са от Сирия, добави Боряна Гидикова и подчерта, че на днешния празник те ще пеят и казват стихотворения на български език.

Според нея това е първата стъпка, която трябва да се прави по отношение на грижите и закрилата на непридружените деца:  

"40% от тях, тук в Харманли, са получили международна закрила, след което трябва да бъдат изведени от центъра и настанени в социална услуга. /…/ Въпреки усилията за увеличаване на бройката в социалните услуги за подкрепа на децата в страната, все още много от тях не са готови да работят с деца бежанци, мигранти и да посрещнат техните специфични нужди".

През 2022 г. броят на настанените непридружени деца в социалните услуги е едва 29, а през 2023 г. той се увеличава на 43, посочи Гидикова. По думите ѝ обаче в момента 178 непридружени деца са потърсили закрила и са настанени в сигурни зони в центровете на Държавната агенция за бежанците.

Цялото интервю на Ирина Недева с Боряна Гидикова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Bild: Германия ще инвестира 10 милиарда евро в гражданската си защита до 2029 г.

Германското правителство желае да инвестира 10 милиарда евро в гражданска защита и управление на бедствия до 2029 г., заяви министърът на вътрешните работи Александър Добриндт пред вестник "Билд" (Bild) в интервю, публикувано в неделя и цитирано от агенция Ройтерс. "Модернизираме нашата гражданска защита", каза Добриндт, член на баварската..

публикувано на 07.09.25 в 12:36
Иван Демерджиев

Иван Демерджиев: Това, което се върши в ДАНС, не е лицеприятно

Проблем е, че има много версии за бития директор на ОДМВР на Русе. Този проблем се дължи до голяма степен на реакцията на ръководството на МВР, каза в интервю за предаването "Неделя 150" на БНР бившият министър на МВР и на правосъдието Иван Демерджиев. "Министърът много настояваше да има титулярен главен секретар. Е, имаше! И не видях..

публикувано на 07.09.25 в 12:15

"Гръбнак срещу насилието“ - протестите в Сърбия продължават

В редица градове в Сърбия снощи отново бяха организирани протести под наслов "Гръбнак срещу насилието“. Инициатори са студенти и граждани, които ги подкрепят. Те заявиха, че причината за събирането им е ескалацията на полицейското насилие и прекомерната употреба на сила при безредиците в Нови Сад преди ден. Демонстрации имаше и в Крагуевац, Лесковац,..

публикувано на 07.09.25 в 12:11
Принц Хари

Принц Хари ще направи дарение за "Деца в нужда"

Принц Хари, който пристига утре на посещение в Обединеното кралство, ще обяви във вторник значително дарение за "Деца в нужда“, когато присъства на благотворително събитие в Нотингам, съобщи Би Би Си.  Дарението на херцога на Съсекс е предназначено да подпомогне работата в борбата с насилието и неговото въздействие върху младите хора. Това е един от..

публикувано на 07.09.25 в 11:59

Зеленски: През изминалата нощ Русия ни атакува с 800 дрона и 13 ракети

Украинските власти съобщиха за двама загинали и десетки пострадали при най-интензивните руски атаки от началото на войната. За първи път са нанесени щети на сградата на правителството в Киев. Масираните руски атаки са отнели живота на бебе и млада жена в Киев. Засегнати са жилищни постройки. Володимир Зеленски заяви в неделя, че през..

публикувано на 07.09.25 в 11:50
Костадин Костадинов

Костадин Костадинов: Протестът на 13 септември е само началото

Протестът на 13 септември е само началото , обеща пред БНР лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов.  "На 13 септември организираме протест в 16 часа пред парламента. Протестът е за свалянето на правителството. Правителството трябва да си ходи. Това ще кажем ние и този протест е само началото на процес, защото този, който се бори за..

публикувано на 07.09.25 в 11:37
Министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис

Гръцкото правителство освобождава от имотни данъци жителите на малки селища

В обстановка на протести в цялата страна гръцкият премиер Кириакос Мицотакис обяви мерки за подобряване на жизнения стандарт. Сред тяха са намаляване на дънъците, ръст на приходите и финансова подкрепа за млади семейства и пенсионери, В реч пред международните изложители на панаира в Солун гръцкият премиер посочи, че основна цел на..

публикувано на 07.09.25 в 11:30