Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Световния ден за борба с ВЧЗ сградата на НДК ще светне в лилаво

Възпалителните чревни заболявания нямат граници

Лекари настояват за повече специализирани звена за лечение на тези болести

Снимка: ФБ/Българската асоциация болест на Крон и улцерозен колит


Около 4 хиляди българи живеят с възпалителни чревни заболявания, които изискват редовно проследяване и поддържане на организма чрез правилно хранене и спорт. Данните са на Българската асоциация болест на Крон и улцерозен колит, които в днешния Световен ден за борба с тези заболявания организират среща между лекари и пациенти в София.

Довечера сградата на Националния дворец на културата ще бъде осветена в лилаво, в знак на подкрепа към хората с възпалителни чревни заболявания.

Сред честите симптоми на тези заболявания са болки в корема, продължителна диария, ректално кървене. Това са автоимунни заболявания, които се отключват в активната възраст на човек – между 15 и 25 години, но също така при хора между 45 и 55.

Димо Гатев от Българската асоциация болест на Крон и улцерозен колит

Преди 20 години такава диагноза е поставена на Димо Гатев. Тогава студент, при него се появило кървене, което лекарите у нас не успели да свържат с болестта на Крон. Това се случило в САЩ, по време на студентска бригада. Димо получил нов кръвоизлив и постъпил в спешно отделение.

"В началото нямах представа какво представлява тази диагноза. Предписаха ми лекарства, мислех, че е някакво временно състояние, но не се оказа такова. Върнах се в България, отидох на лекар и там ми обясниха колко сериозно е състоянието ми. Оттогава до момента се проследявам в университетската болница "Св. Иван Рилски", разказва мъжът.  

Днес диагнозите болест на Крон и улцерозен колит се поставят в по-големите градове у нас, като София, Варна, Пловдив, Бургас.

Д-р Милена Перухова

Процесът е бавен за хората от по-малките населени места, които трябва да стигнат до такова лечебно звено, разказа д-р Милена Перухова, гастроентеролог в болницата "Сърце и мозък" в Бургас. Забавяне има и поради липсата на опит сред лекарите-специалисти.

"При тези заболявания оценката е по-комплексна. Понякога трябва да се направят ендоскопии – високоспециализирани изследвания. В други случаи са нужни изследвания със скенер и ЯМР. Такъв тип центрове няма много в провинцията, като по-високо ниво на оборудване с апаратура и с по-квалифицирани гастроентеролози. Всичко това оказва влияние върху ранната диагностика на пациентите“, обясни д-р Перухова.

Според нея са нужни повече специализирани центрове за проследяване на тези заболявания. Болестта на Крон изисква поне два пъти годишно да се посещава лекар-специалист и да се правят изследвания, споделя от своя страна Димо Гатев.

Пациентите с възпалителни чревни заболявания спазват диета, като не бива да консумират полуфабрикати и други изкуствено обработени храни.


Един от проблемите, с които се сблъскват тези пациентите, е бумащината, изисквана за отпускане на лечение от Здравната каса, обясни Димо Гатев, който е и заместник-председател на Българската асоциация болест на Крон и улцерозен колит.

„Друг проблем е как обществото възприема хората с тези заболявания – повечето работодатели у нас не са добре разположени към хора с един или друг вид инвалидност“, допълни мъжът.

Световният ден за борба с възпалителните чревни заболявания се провежда за 14-а година в подкрепа на хората по света, които живеят с тези заболявания. А те са близо 7 милиона души.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на Пазарджик Петър Куленски

Стартира процедура по реновиране на моста над река Марица в Пазарджик

След четири години отлагане стартира процедурата по реновиране на основния мост над река Марица в Пазарджик.  Съоръжението, което  поема основния поток от автомобили между Пазарджик и Пловдив и е основна връзка на родопските общини с областния център,  е построено през 60-те години на миналия век.  Изпълнението на проекта  е на стойност 16 млн...

публикувано на 29.06.24 в 12:11

Започна летния сезон в Банско

Летният сезон в Банско започва от днес, съобщиха от фирмата концесионер на ски зоната. На Бъндеришка поляна има различни атракциони, сред които е най-дългата водна пързалка в Европа, мини - голф и други възможности за отдих и спорт. През първите почивни дни на юли в Банско ще бъдат прожектирани български филми под открито небе,..

публикувано на 29.06.24 в 11:54
Епископ Сионий

Епископ Сионий донесе мощите на Патриарх Евтимий в катедралата "Св. Александър Невски"

Игуменът на Троянския и Бачковския манастири - епископ Сионий донесе мощите на свети патриарх Евтимий Търновски в Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". "Те ще бъдат покрити със старинна средновековна плащеница, която е от времето на Светия Патриарх Евтимий. Идват, за да покажат тази духовна приемственост на Българската патриаршия,..

публикувано на 29.06.24 в 11:26
Предсрочните президентски избори в Иран се проведоха след смъртта на държавния глава Ебрахим Раиси.

Песешкиян и Джакили с най-много гласове на президентските избори в Иран

Реформисткият кандидат Масуд Песешкиян и твърдолинейният Саид Джалили печелят най-много гласове на предсрочните президентски избори в Иран, според неокончателните резултати, оповестени от вътрешното министерство. Песешкиян получава над 8,3 милиона гласа, а Джалили – над 7,1 милиона, при преброени повече от 19 милиона бюлетини. Ако никой не..

публикувано на 29.06.24 в 11:20
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Гласуването на кандидатурите за висшите постове в ЕС изглежда с отворен край

Гласуването на кандидатурите за висшите постове в ЕС  изглежда с отворен край. Това обясни пред БНР Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, бивш заместник-министър на външните работи. Европейските лидери одобриха номинациите на Урсула фон дер Лайен за втори мандат начело на Еврокомисията, Антониу Коща..

публикувано на 29.06.24 в 11:16

Петима загинали при атака с дрон в Курска област

Петима души са загинали при атака с дрон в руската Курска област, съобщи областният управител в Telegram. По думите му, сред жертвите има и две деца. Министерството на отбраната на Русия заяви, че са били обезвредени  6 украински дрона над други области и  над полуостров Крим.  Движението по Кримския мост е било спряно временно. В..

публикувано на 29.06.24 в 11:08

Арестуваха хакера "Емил Кюлев", крал данни от банки, застрахователни компании и държавни институции

21-годишен хакер, който се представя в онлайн пространството с псевдонима Емил Кюлев, е привлечен като обвиняем и задържан за срок до 72 часа във връзка с нерегламентиран достъп до информационни системи на десетки държавни институции, търговски банки и застрахователни компании. Това съобщават от Софийската градска прокуратура. Установено е,..

публикувано на 29.06.24 в 10:57