Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Венци Йончев в "Горещи сърца": Не се принизявайте никога, живейте с дух!

Венци Йончев
Снимка: Ива Антонова


Героят днес в рубриката "Горещи сърца" е с богато минало, усмихнато настояще и светло -  по думите му - бъдеще, въпреки че отдавна е минал 80 -та си годишнина. 

Врачани често го срещат по улиците на града и кафенетата. През месец май вече е с загар, който привлича погледа в контраст със спортни къси панталони, маратонки и неизменната шапка, според сезона - бейзболна или сламена. 

Той е председател на местния клуб на туристите ветерани. Клубният живот е целогодишен и пред него няма препятствия - нито сезонни, нито възрастови, нито по каквато и да е друга причина. 

"Духът, усмивката и общуването - те поддържат жизнения тонус висок" е житейското кредо на нашия герой. 

Миньор, учител, общественик и пътешественик, той разказва за възгледите и живота си.

"На 80 години съм, от Враца и както се казва съм "още с ума си", разказа през усмивка за "Рано в неделя" Венци Йончев.

"Като пенсионер оглавявам Клуба на туристите-ветерани във Враца. Всеки месец ходим на екскурзия, сключили сме договор с Плевен, Ловеч, Троян, Силистра, Варна, Кюстендил, Ямбол, Търговище, като всеки е домакин веднъж месечно, събираме се по около 100 човека на срещи, ходим по еко-пътеки, вечерта имаме дори дискотека, пак през смях допълва Венци Йончев.

Венци Йончев

"Какво ме крепи ли?- Най-важното е човек да не губи духът си! Такъв беше и моят баща, трябва да има винаги усмивка на лицето, особено на тези години, това е много важно, да си засмян и вечно бодър, това помага много на личността, каза той.

Въпреки, че е преминал през тежката и опасна работа в мините, после е завършил висше образование, преподавал е, бил е на високи длъжности в образованието, Венци Йончев и днес не губи ведростта и усмивката си, винаги заобиколен от хора, приятели, съгражданите си от Враца. Дори Америка не оставя у него големи впечатления...

Спомня си с носталгия по социалистическото ни минало, знае, че нищо не може да промени, знае, че онзи контрол, който е бил тогава, вече го няма, макар на вратата на дома им да е пишело - "Враг на народната власт", помни, че когато трябва да се оплачеш за нещо, ти се е обръщало внимание, докато днес не е така...

Засядат в гърлото му спомените, когато трябва в 6 ти клас да го изберат за безплатен лагер, но класната го отхвърля, макар че децата от класа го предлагат няколко пъти...

Затова години по-късно, като преподавател и учител, казва, че никога не е позволил негов ученик да пропадне, винаги търси начин да помогне на детето, защото към ученика трябва да се гледа като на голям човек! Той трябва да премине, независимо как!

Тези ученици, които той не изоставя, днес са прогресиращи бизнесмени.

"Човек не трябва да си губи физиономията си и колкото повече отстоява нещата си, толкова повече го ценят! Човек трябва да се бори, защото тогава е жив, израства, то е като с труда - колкото повече човек се труди, толкова по здрав е, кагегоричен е Венци Йончев.


Още по темата в рубриката на "Хоризонт" - "Горещи сърца".

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40