"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали, каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна.
"Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична мобилизация, да изостриш мислите си, да си по-внимателен в думите, по-дисципилниран, защото хората идват при теб с голяма надежда, защото другите институции не им дават утеха на сърцето и душата.
Към всеки човек се обръщаме индивидуално. И преди войната за мен най-важното бяха важни личните беседи с човека, посетил храма. За да намерим лек за всеки отделен човек. Така и сега по време на войната.
Хората задават много и тежки въпроси - душата ми вадят!
Къде е справедливостта на Бог? - Справедливостта не е в тези рамки, в които човек я разбира! Има тълкувание, че ако Бог беше по човешкото разбиране справедлив, този свят още по-бързо щеше да приключи.
Бог е милостив. Бог със своята милост покрива всички наши грехове. Ние все се опитваме да бъдем по-силни, да сме голяма държава, да завземем все повече територии от други народи - такава е била винаги човешката история и човешките стремежи. Така неизбежно в бъдеще назрява конфликта, защото ние сме амбициозни. Защото ние искаме все повече и повече, това поражда напрежение, което понякога прераства във войни.
Колкото и да е напреднал светът, човек вътре в себе си няма никаква промяна, изтъкна още за БНР отец Генадий.
За себе си той каза обаче, че много се е променил - в него е преминала "малка атомна война" от младостта до днес.
"Да съм по-близо до хората и да съм по-милостив. Да му приема немощта на другия, а не да отивам на конфликт и да воювам. Това променя реалността, каза още отец Генадий.
Отец Генадий е протойерей на храма "Пресвета Богородица" в украинския град Арциз, който се намира в Одеска област и е с население близо 15 хиляди души, 20% от които са с българско самосъзнание. От няколко години в тази част на Бесарабия по идея на свещеника се изгражда впечатляващ духовно-културен център във вид на църковен комплекс, който е по мотиви от древните български базилики в Плиска, Несебър и Преслав. Целта е да се направи своеобразен мост между древността и съвременността, а също така да се сближат православните народи.
"Бог ми даде на сърцето да го направя, но все препятствия има, все нещо не а както трябва, но аз всеки ден работя по базиликата, не се отказвам.
Реших да е базилика, защото тя е най-подходяща за времето, в което живеем. Тя мост между онова време, когато е нямало разделение, когато се е формирала чистата вяра, силната вяра и в тези векове Духът Божи е ръководел Апостолите и им подсказвал какво да стане и е имало много чудеса тогава.
Базиликата се строи бавно, 10 години вече, защото е голяма, това е и духовен, и културен център. Всичко ще е заедно, ще събрано и като архитектура, и като духовност. Това е за мен тази базилика, сподели още отец Генадий.
До този момент отец Генадий не е търсил помощ от България за строежа на комплекса, той е на 14 дка разположен.
Сега е станало по-тежко след пандемията и войната, но двама българи разбират за базиликата и искат да му помогнат. Затова той сега е в България и е благодарен, че се е обърнало внимание на неговата мисия.
Още по темата в звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..