Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво се прави в единствената геомагнитната обсерватория у нас?

| Репортаж
Снимка: БТА

Единствената  геомагнитната обсерватория в България се намира в Панагюрище. В нея с висококачествена апаратура се извършват различни изследвания, като измерването на големината и посоката на магнитното поле. Обсерваторията е на повече от 80 години и е част от световната мрежа "Интермагнет", а данните, които постъпват там са в реално време. Те са достъпни за широката аудитория чрез сайта на Института по геофизика, геодезия и география към БАН, под чието ръководство функционира геомагнитната обсерватория.  

Геомагнитната обсерватория в Панагюрище е уникална по  рода си, разказва ръководителят й доц. Методи Методиев от Института по геофизика, геодезия и география към БАН.

"Никъде другаде в България не се извършват такива измервания". 

Мястото за изграждането на обсерваторията  не е случайно.

"Направени са измервания, а и Панюгюрище е географски център на държавата. Апаратурата работи по 24 часа в денонощието".

Ние сме част от мрежа с данни, събирани от целия свят, посочи още той.

Според учените от БАН,  2024 година е започнала сравнително спокойно. До момента е имало няколко кратки магнитни бури, без да са отчитани екстремни стойности. Какви са тайните на този космически феномен?

"Магнитното поле на Земята се изучава от много време. Тези измервания са важни, за да следим как се развива и как влияе на други процеси. Без магнитно поле изобщо не би могло да има живот на планетата. То ни защитава от слънчевата радиация".

С напредването на технологичното развитие, ежедневните геомагнитни показатели стават достъпни за нас, но тази информираност не трябва да ни прави тревожни. Съвременният човек е изложен на влиянието на магнитното поле по същия начин, както и първите хора на Земята. В това няма нищо необичайно.

"В големия град сме изложени на доста сериозни магнитни полета". 

Магнитните бури са предупреждение по-скоро за големите технологични компании, тъй като при екстремни стойности съществува риск от срив в системата.  Но и тук развитието на техниката е напреднала до толкова, че да се създават резервни защити, които да намалят щетите върху важните  обекти и инфраструктури.

В повечето случаи усещането за дискомфорт при съобщение за магнитни бури е на психическа основа.

"Нищо различно няма да ни се случи от това, което се е случвало  на всички преди нас". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия отново нанесе удари в Харковска област на Украйна

Руските сили отново нанесоха удари по украинската Харковска област. Има ранени. В същото време Кремъл обяви, че руските сили са свалили десетки украински дронове и пускови установки HIMARS. Девет души са пострадали в резултат на руски удар по жилищен район на град Дергачи в Харсковска област, съобщи в "Телеграм" управителят на областта Олег Синегубов...

публикувано на 26.06.24 в 17:46
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Ще се промени маркетингът на Зелената сделка, но не и същността ѝ

Ще се промени маркетингът на Зелената сделка, но няма да се промени същността ѝ . Това каза пред БНР бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов, старши съветник на Европейската фондация за климата. " Зелената сделка ще получи някакво друго име , за да не се асоциира със Зелената партия, която не е много успешна в момента, в долна..

публикувано на 26.06.24 в 17:29
Жозеп Борел

ЕС осъжда решението на руските власти да блокират достъпа до повече от 80 европейски медии

ЕС осъжда напълно необоснованото решение на руските власти да блокират достъпа до повече от 80 европейски медии в страната, се  казва в изявление на върховния представител на Съюза за външната политика Жозеп Борел. То е в отговор на обявената вчера от Русия забрана на достъпа до 81 европейски медии, сред които българските "24 часа" и..

публикувано на 26.06.24 в 16:41

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на джаз фестивала "Д-р Емил Илиев“ в Боровец

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев“ в Боровец през август.  Директорът на фестивала Татяна Илиева обясни: "Фестивалът няма и никога не е имал комерсиална цел. Единствената цел на събитието е много благородна - да се подпомогне развитието на летния планински туризъм в курортния комплекс..

публикувано на 26.06.24 в 16:39
Тодор Галунов

Проф. Тодор Галунов: ГЕРБ протоколно ще предложат кабинет, но шансът му е нулев

ГЕРБ протоколно ще предложат кабинет, но шансът му е нулев .  Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател проф. Тодор Галунов. Борисов: Ще предложим правителство на малцинството "Първият мандат на ГЕРБ, ако не стане някаква допълнителна уговорка, каквато поне до момента официално аз не виждам, няма как да мине. Ако те..

публикувано на 26.06.24 в 16:37

Медийна грамотност, инструменти и алгоритми

Трябва да дадем повече инструменти, с които да си служат и децата, и родителите, и учителите, когато потребяват информация .  Това каза пред БНР Боряна Гидикова от УНИЦЕФ . "Трябва по-често да се говори. Да се намира пътят към децата - как те потребяват съдържанието, какво правят в смартфона. Не е достатъчно само да ги ограничаваме с различни..

публикувано на 26.06.24 в 16:06
Служебният министър на финансите Людмила Петкова

Според финансовия министър е технически възможно България да въведе еврото от началото на 2026 г.

Финансовият министър Людмила Петкова заяви, че технически най-възможно е България да въведе еврото от началото на 2026 г.  По-рано Европейската комисия обяви чрез конвергентен доклад, че към момента страната ни не изпълнява ценовите критерии за въвеждане на общата валута: "Очакванията са не по-късно от края на годината да бъде изпълнен и критерият за..

публикувано на 26.06.24 в 15:59