Около 350 000 души с двойно гражданство имат право на глас в Турция. Няма точна статистика колко от тях ще упражняват вота си на 9 юни за Българско Народно събрание, но очакванията са отново за висока активност.
В югоизточната ни съседка са разкрити 166 изборни секции, което е най-големият брой в чужбина. В четири от бюрата ще се гласува за Европейски парламент. Според изселнически организации тежест ще имат онези партии, които се обърнат към проблемите на хората в Турция.
В Турция, също като у нас, се провежда предизборна кампания. Целта е да се привлекат повече гласове за дадена политическа сила и тя да има по-голяма тежест в българския парламент. Използват се различни форми на агитация, включително с плакати и раздаване на листовки. Българските партии обаче все още не знаят как да работят с хората, твърди Рафет Улутюрк, изселник от Родопите и председател на дружеството „Бултюрк“.
Да агитират в Турция идват представители на различни партии. Срещат се с хората, а те от своя страна очакват политиците да решат проблемите им. От Конфедерацията на изселническите дружества от балканските страни са изготвили списък със 17 въпроса, за които двойните граждани очакват конкретни действия, казва Сабри Мутлу, председател на Конфедерацията.
По думите му нито един от пристигналите до момента в Турция български политици не е обърнал внимание на тези проблеми. Смята обаче, че точно на тези политици е ролята да убедят хората да гласуват.
Конфедерацията на изселническите дружества е една от организациите в Турция, която работи активно по време на избори. Сабри Мутлу твърди, че тя не посочва за коя партия да гласуват изселниците ни и е далеч от смисъла на понятието предизборна агитация. Но им съдейства в изборния процес - от попълване на документи до осигуряване на превоз до България или изборно бюро в Турция.
Според Мутлу в подготовката за вота на 9 юни, както и в самото му протичане, не се очакват изненади. Казва, че вече са свикнали с избори, но признава, че хората са уморени.
Изселниците ни в Турция не разчитат много на предизборната агитация. Според представители на техни дружества тежест ще имат партии, които не просто обещават, а вече имат конкретни решения на проблемите им. Както и да завърши кампанията, в югоизточната ни съседка се очаква висока избирателна активност за вота за Народно събрание.
Председателят на дружеството „Бултюрк“ Рафет Улутюрк прогнозира такава в големите градове като Бурса, Измир и Истанбул, където има концентрация на наши изселници. Той не смята, че тази активност ще е пряк резултат от политическа агитация на място. Затова е любопитен въпросът какво кара хората с двойно гражданство в Турция да гласуват редовно.
Д-р Вилдане Йозкан от университета Гюмюшхане е изследвала причините, поради които изселниците упражняват правото си на вот. Според нея има поне четири довода те да правят това и един от тях е, че се чувстват незабелязани от повечето политически партии.
Ако трябва да се придържаме към разработения от д-р Вилдане Йозкан поведенчески модел на гласуване в Турция, то на предстоящите избори може да се очакват най-малко 100 000 гласоподаватели.
Според Сабри Мутлу има интерес към вота на 9 юни, но основно сред възрастните избиратели.
Подробности чуйте в звуковия файл.
Нежеланото изтегляне на френските войници от Мали през август 2022 година представлява обрат във френската политика за Африка . Тя търпи сериозни промени още по време на първия президентски мандат на Емануел Макрон, който иска да скъса със стария модел на отношения с бившите френски колонии. "Френска Африка" е термин, който предизвиква..
Докато в Обединеното кралство продължава процесът срещу българите, обвинени в шпионаж в полза на Русия, в същия Централен наказателен съд (Олд Бейли) в Лондон, друг български гражданин получи тежка присъда за трафик на наркотици. Членовете на банда за контрабанда на наркотици бяха вкарани в затвора, след като кокаин с улична стойност 200..
Столичната улица "Опълченска" към момента се ремонтира незаконно. Това заяви Богдан Милчев от Института за пътна безопасност, експерти от който съвместно със Столична община и представители на Инициативния комитет "Опълченци за София", направиха тази сутрин оглед на място. По думите му това е и становището на Административния съд в София...
960 000 лв. е обезщетението, което държавата предлага на собствениците на заразеното с чума стадо във Велинградско. Фермерите все още обаче не са дали отговор. С умата е получена след финалното изчисление на възможните компенсации, ако животните бъдат унищожени. Стопаните ще могат да получат парите 7 дни след обезопасяване на огнището и през януари..
Правителството на Нидерландия предлага кралството да се съгласи с присъединяването на България към Шенген и по суша, научи БНР. Кабинетът е предал предложението си на парламента на страната, както изисква националното законодателство. Депутатите могат да подложат въпроса на гласуване, но дори да кажат "не", правителството има правото да не..
Директорите на болници преценяват какъв да е минималният брой лекари в дадено отделение, така че да осигурят непрекъснат лечебен процес за пациентите. В различните специалности има различен минимален брой, който е свързан и с нивото на компетентност на лечебното заведение. Това обясни в интервю за "Хоризонт" д-р Неделчо Тотев, директор на..
До 18 декември продължава конкурсът на "Български пощи" за най-красивото писмо до Дядо Коледа. В Централна поща в Русе също беше поставена специална кутия за писма до добрия старец в Лапландия Инициативата за пощенската кутия до Дядо Коледа е вече традиционна за Русе и всички служители на Централна поща са ангажирани с обработката на..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..
Разгорещен спор предизвикват промени за сечта в две наредби за гората. Заповедта на зам.-министъра на земеделието е от февруари т. г., имало е..
Фондация Глобални библиотеки България съвместно с фондация BCause организират дарения от книги, с които ще се попълнят библиотеките в малките..