Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надежда Рангелова-Бояджиева: Дългосрочната перспектива на Детската болница е ключовото, не срокът

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"Най-голямата причина за трудности и проблеми в процеса на изграждане на Националната детска болница е постоянната смяна на екипите, които работят по този проект, постоянната смяна на правителствата и липсата на последователни действия. За съжаление, всеки следващ или министър на здравеопазването, или директор на здравната инвестиционна компания се фокусират основно върху срока за изграждане на Детската болница и неговото съкращаване".

Това коментира пред БНР Надежда Рангелова-Бояджиева, председател на Фондация "За доброто" и член на Обществения съвет за Национална детска болница.

Според нея най-важното е дългосрочната перспектива на болницата, основана на нуждите

"Какво трябва на детското здравеопазване, какъв трябва да бъде обхватът, капацитетът на тази болница - това са дългосрочните и най-важни теми, които трябва да бъдат решени". 

Съкращаване на срок с 2-4 месеца и ускореното събаряне на сградите не е най-ключов приоритет към момента, категорична бе Бояджиева в интервю за предаването "Хоризонт до обед". 

На 1 юни служебният премиер Димитър Главчев, служебният министър на здравеопазването Галя Кондова и на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова дадоха символичен старт на разчистването на терена за изграждането на Националната детска болница.
Днес репортерът на БНР Елена Бейкова направи проверка на място. 

"На място имаше трима души, работници. На практика не се случва нищо по същество към момента. Един от работниците ми обясни, че все още не са започнали реалните дейности по събарянето на сградите и разчистването на терена, тъй като се очаква подготовката и довършването на документи, свързани с проекта", разказа тя. 

Теренът трябва да бъде заравнен и разчистен до края на октомври. Премиерът Димитър Главчев нареди да бъдат забързани дейностите. 

Договорът с фирмата-изпълнител, която трябва да работи по разчистването, беше подписан на 15 май. Това, което ще плати държавата, е над 4 млн. лв., а срокът за изпълнение е краят на май следващата година. 

Репортерската проверка на Елена Бейкова и интервюто на Валерия Николова с Надежда Рангелова-Бояджиева в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

Снимки - Елена Бейкова, 3 юни 2024 г.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41